Menu Zamknij

Jak planować posiłki? Wprowadzenie.

Przeczytaj w: 4 min
5
(4)

Planowanie posiłków to temat, który od ponad 11 lat jest bardzo bliski mojemu sercu. Czyli w sumie od czasu, gdy zaczęłam samodzielne życie poza domem rodzinnym i zaczęłam faktycznie decydować o tym, co jem, kiedy i jak. W tym czasie powstało mnóstwo przydatnych (i pięknych!) narzędzi ułatwiających planowanie posiłków. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, dlaczego warto planować posiłki i co potrzebujesz, aby zacząć.

Dlaczego warto planować posiłki?

Chyba każdy z nas zna powiedzenie, że czas to pieniądz. Planowanie posiłków pomaga zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Dzięki temu masz więcej czasu na przyjemności i więcej pieniędzy na swoje potrzeby. Lub potrzeby rodziny. Albo jedno i drugie.

Co daje planowanie posiłków?

 • Oszczędność czasu – nie zastanawiasz się każdego dnia, co zjesz na śniadanie, co weźmiesz do pracy i co ugotujesz dzieciom wieczorem.
 • Więcej pieniędzy w portfelu – planowanie posiłków pomaga zaoszczędzić dużo pieniędzy. Nie marnujesz żywności, nie wyrzucasz pieniędzy w przysłowiowe błoto. Albo kubeł. Dla wielbicieli liczb: sałatka w dyskoncie z dziwnym sosem to obecnie około 8 – 9 złotych. Do tego czas dojazdu, paliwo i niepewność (będzie czy nie?). Że nie wspomnę o stołowaniu się codziennie “na mieście”.
 • Oszczędność paliwa – wiesz, co masz w lodówce, dzięki czemu nie marnujesz czasu na podjechanie do sklepu po brakujący składnik.
 • Zdrowiej jesz – planowanie posiłków pomaga “przemycić” do naszego jadłospisu (i jadłospisu naszych dzieci) więcej zdrowych produktów.
 • Less waste / zero waste – ten trend warto wspierać. Mniej marnujesz, mniej wyrzucasz. Dbasz o środowisko. Dbasz o siebie, o swój dom i bliskich. Uczysz rodzinę szacunku do jedzenia.
 • Zwiększasz samodyscyplinę – planowanie posiłków to prosty sposób na wprowadzenie do swojego życia więcej ładu i harmonii. Trochę przewidywalności i pewności jeszcze nikomu nie zaszkodziło, prawda?
planowanie posiłkow jak zacząć planować

Jak zacząć planować posiłki?

Jeśli nigdy nie planowałaś posiłków, poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki, jak zacząć.

Czego potrzebujesz do planowania posiłków?

 • Przepisy. Dla totalnych nowicjuszy polecam gorąco stronę Kwestia Smaku. Tysiące wyjątkowych przepisów w jednym miejscu. Szybkie pomysły na śniadanie bez chleba opisałam tutaj.
 • Ewentualnie książka kucharska. Niekoniecznie “Kuchnia Polska” 🙂 o książkach kucharskich, które polecam poczytasz już niedługo.
 • Coś do posegregowania przepisów. Jeśli drukujesz, polecam zwykły (albo wypasiony!) segregator A4 i przekładki do segregatora.
 • Zależnie od Twojego trybu życia i preferencji: dwie kartki A4, na których zapiszesz plan posiłków i składniki lub jeden arkusz z kartami w Excelu lub Calcu albo w Numbers.
 • Trochę czasu w ciszy i spokoju + dobra kawa. Nie będę ukrywać, że na początku planowanie będzie zajmowało Ci trochę czasu. Ale gwarantuję, że z każdym kolejnym tygodniem będzie lepiej, szybciej i sprawniej. W końcu planowanie to umiejętność, jak każda inna – wymaga praktyki.

Planowanie posiłków Metodą Małych Kroczków

Metoda doskonała dla tych, którzy na sam dźwięk słowa planowanie zamierzają uciekać. Metoda Małych Kroczków polega na wybraniu na początek jednego posiłku, który zaplanujesz na cały tydzień. Wybierz ten, który dla Ciebie będzie najszybszy i najprostszy. Osoba wiecznie spóźniona o poranku może wybrać kolację, zaś ranny ptaszek – śniadanie.

Obiecaj sobie, że cokolwiek się nie wydarzy, i tak zrealizujesz te 7 posiłków według planu.

Po tygodniu lub dwóch dokładasz kolejny posiłek i tak po 4 – 6 tygodniach wdrażasz się w pełni w planowanie posiłków.

Planowanie posiłków Metodą Dużego Skoku

Metoda Dużego Skoku u mnie sprawdza się najlepiej z każdym projektem, nie tylko jeśli chodzi o planowanie posiłków. Jednak nie jest to metoda dla każdego. To posiłkowe wyzwanie. Robisz plan na cały tydzień, wszystkie posiłki dla każdego członka rodziny (jeśli jecie coś innego) i konsekwentnie go realizujesz.

Metoda trudniejsza i polecam ją osobom, które kiedyś już coś planowały i potrafiły się w tym planowaniu spełnić. Metoda ma tę zaletę, że jej wdrożenie (i korzyści!) są praktycznie natychmiastowe.

W następnym wpisie poznasz wypracowaną metodą wielu prób i błędów metodę, dzięki której szybko i sprawnie planuję posiłki każdego dnia. Zapraszam!

planowanie posiłkow jak zacząć

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Jeśli post Ci się spodobał...

Obserwuj nas w social media!


Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

6 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *