Jak planować posiłki?

Podziel się!

4.6
(15)

Planowanie posiłków to temat, który od ponad 11 lat jest bardzo bliski mojemu sercu. Czyli w sumie od czasu, gdy zaczęłam samodzielne życie poza domem rodzinnym i zaczęłam faktycznie decydować o tym, co jem, kiedy i jak. Jeśli zastanawiasz się, jak planować posiłki i od czego zacząć – ten wpis jest dla ciebie!

W ostatnich latach powstało mnóstwo przydatnych (i pięknych!) narzędzi ułatwiających planowanie posiłków. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, dlaczego warto planować posiłki i co potrzebujesz, aby zacząć.

Dlaczego warto planować posiłki?

Chyba każdy z nas zna powiedzenie, że czas to pieniądz. Planowanie posiłków pomaga zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Dzięki temu masz więcej czasu na przyjemności i więcej pieniędzy na swoje potrzeby. Lub potrzeby rodziny. Albo jedno i drugie.

Co daje planowanie posiłków?

 • Oszczędność czasu – nie zastanawiasz się każdego dnia, co zjesz na śniadanie, co weźmiesz do pracy i co ugotujesz dzieciom wieczorem.
 • Więcej pieniędzy w portfelu – planowanie posiłków pomaga zaoszczędzić dużo pieniędzy. Nie marnujesz żywności, nie wyrzucasz pieniędzy w przysłowiowe błoto. Albo kubeł. Dla wielbicieli liczb: sałatka w dyskoncie z dziwnym sosem to obecnie około 8 – 9 złotych. Do tego czas dojazdu, paliwo i niepewność (będzie czy nie?). Że nie wspomnę o stołowaniu się codziennie “na mieście”.
 • Oszczędność paliwa – wiesz, co masz w lodówce, dzięki czemu nie marnujesz czasu na podjechanie do sklepu po brakujący składnik.
 • Zdrowiej jesz – planowanie posiłków pomaga “przemycić” do naszego jadłospisu (i jadłospisu naszych dzieci) więcej zdrowych produktów.
 • Less waste / zero waste – ten trend warto wspierać. Mniej marnujesz, mniej wyrzucasz. Dbasz o środowisko. Dbasz o siebie, o swój dom i bliskich. Uczysz rodzinę szacunku do jedzenia.
 • Zwiększasz samodyscyplinę – planowanie posiłków to prosty sposób na wprowadzenie do swojego życia więcej ładu i harmonii. Trochę przewidywalności i pewności jeszcze nikomu nie zaszkodziło, prawda?
planowanie posiłkow jak zacząć planować

Jak zacząć planować posiłki?

Jeśli nigdy nie planowałaś posiłków, poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki, jak zacząć. Pamiętaj, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Prawdopodobnie systematyczne planowanie posiłków przyjdzie ci z pewnym wysiłkiem, jak w przypadku budowania każdego ważnego nawyku. Dlatego ważne jest, abyś nie zrażała się już na początku i systematycznie dążyła do swojego celu.

Czego potrzebujesz do planowania posiłków?

Potrzebny czas: 50 minut

Jeśli zastanawiasz się, jak planować posiłki, tutaj znajdziesz niezbędne narzędzia, aby zacząć.

 1. Przepisy kulinarne.

  Dla totalnych nowicjuszy polecam gorąco stronę Kwestia Smaku. Tysiące wyjątkowych przepisów w jednym miejscu. Szybkie pomysły na śniadanie bez chleba opisałam tutaj. Zaś w tym wpisie znajdziesz przepis na wzmacniający odporność napój imbirowy.
  Skarbnicą przepisów będą oczywiście także koleżanki, twoja mama, teściowa czy babcie.

 2. Książka kucharska (niekoniecznie)

  Mnóstwo przepisów na każdą okazję i dla różnych potrzeb znajdziesz w internecie. Dla przykładu roślinne przepisy znajdziesz na blogu Jadłonomia. Jednak kilka dobrych książek kucharskich z pewnością będzie pomocne.

 3. Segregator na przepisy

  Potrzebujesz też czegoś do posegregowania przepisów. Jeśli je drukujesz, polecam segregator formatu A4 i przekładki do segregatora, aby rozdzielić przepisy według twoich zasad.

 4. Planner przepisów.

  Na start wystarczą ci dwie kartki A4, na których zapiszesz plan posiłków i składniki lub jeden arkusz z kartami w Excel / Calc / Numbers.

 5. Trochę czasu w ciszy i spokoju oraz dobra kawa

  Nie będę ukrywać, że na początku planowanie będzie zajmowało Ci trochę czasu. Ale gwarantuję, że z każdym kolejnym tygodniem będzie lepiej, szybciej i sprawniej. W końcu planowanie to umiejętność, jak każda inna – wymaga praktyki.


Jakie są metody planowania posiłków i którą wybrać na początek?

Planowanie posiłków to umiejętność praktyczna. Zależnie od twojego stylu planowania, ewentualnej fiksacji na punkcie wolności czy wreszcie typu osobowości jedna metoda może się u ciebie sprawdzić bardzo dobrze, a druga w ogóle. Może być też tak, że planowanie posiłków Metodą Małych Kroczków będzie dla ciebie idealne, a z kolei planowanie treningów uznasz za skuteczne tylko dzięki Metodzie Dużego Skoku.

Najważniejsza jest systematyczność

Niezależnie od tego, jaką metodę planowania posiłków wybierzesz, najważniejsza jest systematyczność w działaniu. Pamiętaj, że tylko regularnie przygotowując posiłki według wybranej diety będziesz w stanie wykorzystać kupione produkty, być najedzonym i unikać pokus jedzenia śmieciowego pseudo-jedzenia.

Oczywiście, aby dowiedzieć się, która metoda planowania posiłków będzie dla ciebie najlepsza, po prostu musisz je wypróbować! Jeśli w teście styli planowania uzyskałeś wynik Chaotyczny styl planowania, zdecydowanie zacznij od Metody Małych Kroczków. Jeśli zaś planujesz i z powodzeniem organizujesz już pewne sfery swojego życia, możesz spróbować dosłownie rzucić się na głęboką wodę i rozpocząć planowanie posiłków metodą dużego skoku.

Planowanie posiłków Metodą Małych Kroczków

Metoda doskonała dla tych, którzy na sam dźwięk słowa planowanie zamierzają uciekać. Metoda Małych Kroczków polega na wybraniu na początek jednego posiłku, który zaplanujesz na cały tydzień. Wybierz ten, który dla Ciebie będzie najszybszy i najprostszy. Osoba wiecznie spóźniona o poranku może wybrać kolację, zaś ranny ptaszek – śniadanie.

Po tygodniu lub dwóch dokładasz kolejny posiłek i tak po 4 – 6 tygodniach wdrażasz się w pełni w planowanie posiłków. Pamiętaj przy tym o sprawnym planowaniu zakupów spożywczych.

Obiecaj sobie, że cokolwiek się nie wydarzy, i tak zrealizujesz te 7 posiłków według planu

To warunek konieczny dla budowania nowego nawyku i zmieniania starych, często szkodzących ci w życiu schematów ograniczeń.

Metoda Małych Kroczków będzie świetna dla tych z nas, którzy mają buntowniczy charakter. Jest też doskonała, jeśli masz w rodzinie osoby, które są bardzo wybredne jeśli chodzi o spożywane pokarmy. Wprowadzając swego rodzaju zasadę wygrana – wygrana i proponując jeden posiłek zgodny z twoim planem łatwiej przekonasz domowników do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych.

Planowanie posiłków Metodą Dużego Skoku

Metoda Dużego Skoku u mnie sprawdza się najlepiej z każdym projektem, nie tylko jeśli chodzi o planowanie posiłków. Jednak nie jest to metoda dla każdego. To posiłkowe wyzwanie. Robisz plan na cały tydzień, wszystkie posiłki dla każdego członka rodziny (jeśli jecie coś innego) i konsekwentnie go realizujesz.

Metoda trudniejsza i polecam ją osobom, które kiedyś już coś planowały i potrafiły się w tym planowaniu spełnić. Metoda ma tę zaletę, że jej wdrożenie (i korzyści!) są praktycznie natychmiastowe. Jedną z korzyści jest stworzenie podwalin trwałego nawyku i aktywnego łańcuszka motywacji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o planowaniu posiłków, polecam następujące artykuły:

Kilka ciekawych przepisów do wypróbowania:


Jak planować posiłki?
Jak planować posiłki?

Oceń post:

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba ocen: 15

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 odpowiedzi na “Jak planować posiłki? Wprowadzenie”

Instagram