Jak zacząć wcześniej wstawać

Podziel się!

5
(1)

Magia dobrych nawyków opanowała nie tylko internet, ale również księgarnie. Możemy znaleźć mnóstwo porad, jak wyrobić w sobie nawyk i dlaczego to takie ważne. Jak najbardziej uważam, że to nasze nawyki determinują w dłuższej perspektywie nasze osiągnięcia. Jednak wokół nawyków urosło wiele mitów. Czy jednym z nich jest teoria, że nowy nawyk możemy wyrobić w sobie w 21 dni? Przekonacie się w tym krótkim artykule.

Oczywiście, teoria tworzenia i utrzymywania nawyków to grube tomy i opasłe księgi, a także miliony podcastów i wpisów na blogach. W bardzo wielu artykułach, a nawet memach internetowych pojawia się hasło, że nowy nawyk wyrobisz w sobie w 21 dni. Jednak czy jest to prawda?

Skąd się wzięło stwierdzenie, że nowy nawyk wyrobisz w 21 dni?

Nadinterpretacja faktów. Tak w skrócie można określić twierdzenie, że do wyrobienia nowego nawyku potrzebujesz 21 dni. Wszystko zaczęło się od chirurga plastycznego działającego w latach 50-tych dwudziestego wieku. Dr Maxwell Maltz odkrył prawidłowość wśród swoich pacjentów. Zauważył bowiem, że po operacji plastycznej w ciągu 21 dni pacjent przyzwyczaja się do swojego nowego wyglądu.

Zafascynowany swoim odkryciem dr Maltz sprawdził także na sobie, że uformowanie nowego nawyku i przyzwyczajenie do nowej sytuacji zajmuje mu minimum 21 dni. Na podstawie swoich badań w latach 60-tych dr Maltz napisał książkę o nazwie Psycho-Cybernetics. Książka ta przez wiele lat inspirowała wielkich mówców motywacyjnych i coachów, od Zig Ziglara i Briana Tracy’ego aż po Tony’ego Robbinsa.

Jednak, jak to w przypadku bardzo popularnych teorii bywa, za sprawą nadinterpretacji twierdzenia skrócono teorię dr Maltza, a z minimum 21 dni zrobiono po prostu… 21 dni. Potem dodawano różne wariacje na temat tego twierdzenia, np. deklarując, że dokładnie po 30 dniach będziesz nową osobą z nowym wzorcem postępowania.

Jak widzimy, w epoce szumu informacyjnego i fake news jeśli coś będzie powtarzane przez wystarczająco dużą ilość ludzi w określonym czasie, zostanie to uznane za prawdę. Mało kto chce weryfikować źródła. Poza tym 21 dni o wiele lepiej brzmi niż minimum 21 dni, a może rok?

Czy mit nowego nawyku w 21 działa jak placebo?

W pewnym sensie stwierdzenie, że nowy nawyk wytworzysz w 21 dni może przynieść pozytywny skutek. Dlaczego tak się dzieje?

Trzy tygodnie wydają się większości ludzi stosunkowo długim okresem czasu. Jednocześnie nie jest to wizja dalekiej, mglistej przyszłości, dlatego może działać mobilizująco. I nie ma w tym nic złego, a wręcz przeciwnie! Jak wiemy, podstawą motywacji jest… działanie. A jeśli wiedziony wizją sukcesu po trzech tygodniach zdecydujesz się na przykład rzucić palenie lub zacząć ćwiczyć, masz duże szanse na osiągnięcie swojego celu.

Pamiętajmy, że wiara w działanie jakiejś metody jest czasem równie ważna, jak jej dowiedziona empirycznie skuteczność. Jeśli nikt ci nie powie, że nie dasz rady przebiec określonej liczby kilometrów, prawdopodobieństwo osiągnięcia takiego wyniku wzrasta… kilkukrotnie.

Jednak jest oczywiście i druga strona medalu. Jeśli mija 21 dni, a ty nadal walczysz każdego dnia ze sobą, możesz poczuć, że coś jest z tobą nie tak. Możesz uznać, że jesteś zbyt słaby, aby wyrobić w sobie nowy nawyk. Może pomyślisz, że brak ci samodyscypliny.

Jak to zatem jest z tymi nawykami?

Nowy nawyk czasem uda ci się wprowadzić w życie w 21 dni. Może uda ci się to nawet szybciej. Jednak w większości przypadków droga, która będzie wiodła do twojego celu zabierze zdecydowanie więcej czasu. Nie załamuj się jednak. W końcu uzbrojony w nową wiedzę możesz zacząć pracę nad swoimi nawykami.

Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku.

Lao Tzu

Ten cytat Lao Tzu towarzyszy mi w drodze do zmiany i rozwoju od wielu lat. Może na początku skupisz się czytając go na tysiącu mil. Istnieje prawdopodobieństwo, że przerazi cię ogrom pracy. Ale potem przychodzi skupienie na tym, co ważne. Na pierwszym kroku. Niezależnie, czy podróż do twojego celu zajmie ci kilka dni czy kilka lat. Jeśli będziesz konsekwentnie dążył do zmiany, w końcu poczujesz, że zmiana jest tobą.

Nowy nawyk w 21 dni - prawda czy mit?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Nowy nawyk w 21 dni – prawda czy mit?”

  • Zofia
    23 stycznia 2020 w 22:12

    Dla mnie sama chęć zmiany jest tym przysłowiowym pierwszym krokiem w marszu po sukces, ilość dni do osiągnięcia celu wg mnie nie ma zasadniczego znaczenia, choć milej by było osiągnąć cel szybciej.

Instagram