trening po dłuższej przerwie jak wrócić do ćwiczeń

Podziel się!

5
(4)

W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych które brzmi: chcę schudnąć. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieją jakieś proste do wprowadzenia nawyki, które pomogą ci schudnąć, to dobrze trafiłeś. Dziś poznasz trzy z nich, które wprowadzone jednocześnie zaskoczą cię pozytywnie już po kilku dniach.

Nawyki, które pomogą ci schudnąć: pij więcej wody

Niby wszędzie o tym piszą. Wydaje się, że każdy to wie, jednak tak naprawdę niewiele osób faktycznie ten nawyk w sobie wyrobiło. Picie odpowiedniej ilości wody faktycznie pomoże ci schudnąć, a potem utrzymać wagę. Jeśli będziesz pić wodę, to dodatkowo uzyskasz więcej korzyści, jak szybsze wypłukiwanie toksyn z organizmu czy lepsza koncentracja i uwaga.

Już niewielkie odwodnienie może spowodować spadek koncentracji, bóle głowy, a także… chęć sięgnięcia po wysokokaloryczne, słodkie lub słone przekąski.

Co więcej, niektórzy z nas czasem mylą pragnienie z głodem. Jeśli należysz do tej grupy, nawyk picia wody może pomóc ci spełnić rzeczywiste potrzeby twojego organizmu.

Jak wyrobić w sobie nawyk picia wody?

Poniżej trzy proste sposoby, które pomogą ci wprowadzić w życie nawyk picia wody:

 1. Wyznacz sobie ilość wody do wypicia każdego dnia. Czy nalejesz ją do dzbanka, czy do butelki , ważne aby pod koniec dnia naczynie było puste. Najlepiej wybrać butelkę stalową lub szklaną. Unikajmy aluminium i plastiku.
 2. Miej wodę zawsze przy sobie. Jeśli jedyny napój w twoim zasięgu to woda, stanie się to oczywistym wyborem. Pamiętaj, że wypicie kawy i herbaty każdorazowo zwiększa twoje zapotrzebowanie na wodę.
 3. Jeśli czujesz taką potrzebę, ustaw sobie sytem monitorowania. Może to być zaznaczanie kreseczkami w kalendarzu każdej wypitej szklanki wody, czy też specjalna aplikacja lub przypomnienie w elektronicznym kalendarzu. Jeśli potrzebujesz dodatkowego przypomnienia – zapewnij je sobie.

Czego nie warto robić, gdy wyrabiamy w sobie nawyk picia wody?

 • Nie polecam ciągłego korzystania z butelek plastikowych jednorazowych, w których dostępna jest zdecydowana większość wód mineralnych i źródlanych.
 • Jeśli absolutnie nie potrafisz się przekonać do smaku czystej wody, przez jakiś czas możesz dodawać do niej plasterek cytryny lub innego owocu. Jednak weź pod uwagę, że najskuteczniejsza jest “terapia szokowa” 🙂
 • Wyznacz sobie termin, od którego pijesz już tylko czystą wodę i się go trzymaj.

Nawyki, które pomogą ci schudnąć: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Nawyki, które pomogą ci schudnąć, czasem są łatwe do wprowadzenia, a czasem wymagają więcej zaangażowania i świadomych wyborów. Tak też jest z drugim nawykiem, który brzmi: usuń ze swojego otoczenia niezdrowe jedzenie.

Jeśli nie masz pod ręką niezdrowych przekąsek, jest większa szansa, że wybierzesz coś zdrowego. Perspektywa wyprawy do sklepu prawdopodobnie skutecznie odstraszy cię od sięgania po fast foody i jedzenie przetworzone.

Jak skutecznie usunąć niezdrowe jedzenie i zamienić na zdrowsze alternatywy?

Jestem ogromną przeciwniczką marnowania żywności, dlatego albo wykończ zapasy, albo je oddaj. Staraj się nie wyrzucać jedzenia, aby i tobie kiedyś go nie zabrakło.

Nawyki, które pomogą ci schudnąć działają tylko wtedy, kiedy jesteś do nich przekonany. Znajdź sobie solidną podstawę naukową, która uświadomi ci, dlaczego na przykład chipsy są niezdrowe. Jeśli nie przekonuje cię ilość dodawanych konserwantów i substancji chemicznych, weź pod uwagę, że każdy chips w pewnym sensie skraca twoje życie. Zamiast odżywić organizm, niszczysz go.

Jeśli nie jesteś przekonany i nie znalazłeś dla siebie dobrego powodu, dla którego chcesz zamienić niezdrowe przekąski na zdrowsze alternatywy, najprawdopodobniej nie uda ci się wytrwać w postanowieniu schudnięcia.

Jeśli masz rodzinę lub bliskich przyjaciół, możesz zastanowić się, jak będą się czuli, kiedy przedwcześnie umrzesz z powodu otyłości lub choroby układu krążenia, na którą sam zapracowałeś objadając się trującym jedzeniem.

Na początek polecam kilka otwierających oczy książek (o różnym poziomie zagłębienia się w naukowe niuanse), np. Dobre bakterie Robynne Chutkan. Warto też obejrzeć film The Game Changers.

Poniżej kilka propozycji zdrowszych alternatyw dla tradycyjnych przekąsek:

 • owoce świeże
 • owoce suszone (uwaga na konserwanty – czytamy składy!)
 • orzechy i ziarna
 • świeże warzywa
 • sałatka
 • woda (!)
 • zrobiony na szybko koktajl

Należy bardzo uważać na pseudozdrowe przekąski (nawet te z napisem vege i vegan). Dla przykładu pojawiło się teraz mnóstwo chipsów warzywnych. Zgoda, nie znajdziemy w nich zazwyczaj tyle chemii, co w tradycyjnych, jednak są one wypiekane w wysokiej temperaturze. A co się wydziela w wysokiej temperaturze? Akrylamid w dużych ilościach.

Nawyki, które pomogą ci schudnąć: ruszaj się codziennie!

Kolejny truizm, prawda? W końcu wiesz doskonale, że codziennie powinieneś być aktywny fizycznie. Niby coś tam ćwiczysz, ale czy codziennie? Człowiek jest przystosowany do życia w ruchu. O ile w toku ewolucji w efekcie zmian zachodzących w naszym trybie życia (wirtualna rzeczywistość, praca siedząca) prawdopodobnie nastąpią pewne mechanizmy dostosowawcze, o tyle obecnie ich nie posiadamy. Jeśli nie będziemy aktywni fizycznie, nasze ciała zaczną szwankować.

Jedną z podstawowych przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że hormon wzrostu po 30 roku życia przestaje być stopniowo wydzielany zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U kobiet jednak wydziela się on nadal w większych ilościach (stąd naukowcy wysnuli teorię, że to może być przyczyną dłuższego życia kobiet niż mężczyzn).

Wydawałoby się, że walka przegrana i po trzydziestce już nie warto się ruszać? Otóż niekoniecznie! Badania wykazały, że aktywność fizyczna i ćwiczenia powodują… aktywację uwalniania hormonu wzrostu nawet u mężczyzn w wieku ponad 60 lat, którzy zaczęli ćwiczyć po wieloletniej przerwie!

Zatem pomijając inne korzyści wynikające z wprowadzenia do swojego życia stałej aktywności fizycznej, warto się ruszać, żeby nie umrzeć przedwcześnie. W końcu chcesz chyba dogonić swoje dzieci lub wnuki albo w sytuacji kryzysowej mieć tyle siły, aby uratować komuś życie?

Nawyk aktywności fizycznej to aktywator, który pociąga za sobą inne wspomniane wyżej nawyki. Przestajesz zaśmiecać swoje ciało niezdrowym jedzeniem, zaczynasz pić więcej wody i łatwo tworzysz łańcuszek motywacji.

Jak wyrobić w sobie nawyk codziennej aktywności fizycznej?

Na początek zdecydowanie polecam ci lekturę artykułu o tym, jak powrócić do ćwiczeń po przerwie oraz artykułu o regule 5 minut. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie odpowiedniego planu treningowego, który wpleciesz w swój codzienny harmonogram dnia.

Pamiętaj, że każda forma aktywności fizycznej przyczynia się do polepszenia twojego stanu zdrowia. Czy to będą na początku spokojniejsze aktywności, jak spacer czy nordic walking – nie ma znaczenia. Ważne, abyś wyrobił w sobie nawyk robienia tego codziennie.

Bardzo wiele osób poleca aktywność fizyczną o poranku. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ im bliżej wieczora, tym bardziej zaczynamy “gonić własny ogon”. Dlatego świetnym rozwiązaniem będzie ustawienie sobie stroju do ćwiczeń tuż przy łóżku, aby od razu po przebudzeniu wskoczyć w sportowy rytm.

3 nawyki, które pomogą ci schudnąć

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram