Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu

Podziel się!

4.3
(6)

W dzisiejszym wpisie mam dla Was proste i skuteczne porady, jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu. W obecnej sytuacji, gdy dokucza inflacja, a także na co dzień, nawet, jeśli jesteś w bardzo dobrej sytuacji materialnej.

Nie cierpię marnotrawstwa zasobów, dlatego zebrałam dla Was sprawdzone sposoby na oszczędzanie na jedzeniu. Spokojnie, nie chodzi o to, żeby jeść junk food. Chodzi o mądre jedzenie, świadome wybory na zakupach i rezygnację z kilku zbędnych rzeczy.

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Tutaj znajdziesz sprawdzone przeze mnie sposoby na to, jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu, a przy tym nawet… zacząć żywić się zdrowiej, niż do tej pory!

 1. Planuj posiłki na cały tydzień.

  O tym, jak planowanie posiłków zmienia życie, pisałam już wielokrotnie. To skuteczny sposób na oszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym, jak planować zakupy spożywcze, a tutaj instrukcję krok po kroku, jak zaplanować posiłki na cały tydzień.

 2. Na zakupy chodź z listą.

  Kupuj jedzenie tylko według listy i w ilościach na liście. Jeśli nie weźmiesz ze sobą listy, prawdopodobieństwo marnotrawstwa znacznie wzrośnie.

 3. Płać gotówką.

  Kiedy płacisz bezgotówkowo, nie czujesz, ile naprawdę wydajesz. Dlatego wszystkie instytucje zachęcają do płatności bezgotówkowych. Jeśli na zakupy spożywcze weźmiesz gotówkę, poczujesz jej ciężar. To dobrze, dzięki temu łatwiej oprzesz się sklepowym pokusom.

 4. Poszukaj zamienników.

  Jeżeli chodzi o jedzenie, bardzo często marki własne dyskontów czy marketów mają identyczny skład, ale są tańsze. Wynika to chociażby z mniejszych wydatków na marketing. Oczywiście zwracaj uwagę na skład, bo nie chodzi o to, żeby kupić chemiczne zamienniki, a potem zaoszczędzoną kwotę wydać na lekarza!

 5. Wybieraj treściwe, odżywcze jedzenie.

  Dla przykładu jeśli kupujesz pieczywo, o wiele bardziej nasycisz się kromką pełnoziarnistego chleba niż napompowaną spulchniaczami bułką. Przeanalizuj swoje nawyki żywieniowe i zawsze wybieraj te produkty, które mają większą wartość odżywczą.

 6. Uprość dietę.

  Przykładowo jeśli kupujesz gotowe jogurty owocowe (uwaga na skład!), zamień je na duże opakowanie jogurtu naturalnego, jeśli potrzebujesz, dodaj odrobinę miodu i kilka owoców. Nie dość, że taki posiłek będzie tańszy, to jeszcze zdrowszy!

 7. Zrezygnuj z dań przetworzonych.

  Wydawałoby się, że to oszczędność, ale często tak nie jest. Po pierwsze odżywiając się gotowcami niszczysz swoje zdrowie, po drugie one zazwyczaj wcale nie są tańsze! Przelicz sobie domowej roboty obiad o tej samej gramaturze, co gotowe danie. Zdziwisz się, co się bardziej opłaca.

 8. Nie nabieraj się na promocje.

  Często żeby skorzystać z promocji, musisz kupić trzy razy więcej, niż potrzebujesz. Przykład: każda 3 sztuka -30% to tak naprawdę 10% rabatu na każdy produkt, jeśli za 1 opakowanie zapłacisz 10 zł, za drugie też 10 zł, a za trzecie 7 zł, to nie dość, że wydałaś 27 zł zamiast 10, to różnica w cenie wynosi tylko 3 zł (na wszystkich trzech opakowaniach!).

 9. Kupuj w tańszych sklepach

  Jeśli robisz zakupy raz w tygodniu, może warto podjechać na nie trochę dalej, ale za to sporo zaoszczędzić. Statystycznie najtaniej kupisz jedzenie w dyskontach, markety już takie tanie nie są. Niestety mniejsze, lokalne sklepy zazwyczaj oferują produkty markowe, co wpływa na ich cenę bazową. Warto też jeździć na zakupy regularnie do tych samych sklepów, wtedy nie nabierzesz się na pseudopromocje.

 10. Nie rezygnuj z warzyw i owoców

  To częsty błąd, gdy chcemy oszczędzić na jedzeniu! Jeśli zrezygnujesz z przetworzonej żywności, to okaże się, że masz wystarczająco dużo wolnej gotówki, aby kupić sezonowe warzywa i owoce. Owoce i warzywa wolno uwalniają energię, dlatego dłużej będziesz nasycona po posiłku.

 11. Mój trick: mrożonki

  Mrożone warzywa jednorodne z marketów czy dyskontów są o wiele tańsze, niż ich świeży odpowiednik. Oczywiście, jest to pewien kompromis, ale dzięki temu nie zrezygnujesz z wartościowego jedzenia. Mieszanki warzywne również doskonale sprawdzą się do obiadu lub na kolację.

 12. `Kupuj jedzenie online

  Wiele produktów o wydłużonej trwałości, jak orzechy i bakalie warto kupić przez internet w większym, zbiorczym opakowaniu.

Oceń post:

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram