Dlaczego on nie dotrzymuje słowa?

Podziel się!

4
(6)

Zaczyna się niewinnie… on zapomniał wynieść śmieci, odebrać ubrania z pralni albo naprawić cieknący kran. Jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie, nie jest to problem. Gdy jednak powtarza się coraz częściej, zaczynasz się zastanawiać, dlaczego on nie dotrzymuje słowa? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

W artykule dla uproszczenia posługuję się określeniem on, jednak problem niedotrzymywania obietnic nie jest oczywiście zależny od płci.

Każdy związek powinien opierać się na zaufaniu. Bez zaufania nie byłoby możliwe stworzenie żadnej cywilizacji, żadnego społeczeństwa. Jeśli nie będziemy ufać sobie nawzajem to związek czeka istna katastrofa. Zapowiedzią takiej katastrofy jest uporczywe, wręcz nagminne niedotrzymywanie danego słowa.

Złamane obietnice

Czasem on nie dotrzyma jakiejś dużej obietnicy, która ma znaczący wpływ na wasze dalsze wspólne życie. Jednak częściej chodzi o małe rzeczy, jak wstawienie prania, wykonanie zobowiązania tak prostego jak telefon w sprawie dzieci czy zapłacenie rachunku.

Jeśli niedotrzymywanie słowa stało się wzorcem zachowania lub wręcz standardem w twoim związku, czytaj dalej. Dowiesz się, dlaczego on nie dotrzymuje słowa, jaką ty odgrywasz w tym rolę i – co najważniejsze – jak postępować dalej w tej relacji (lub już poza nią!).

Dlaczego on nie dotrzymuje słowa – najczęstsze przyczyny

Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny, z powodu których on nie dotrzymuje słowa.

  • Pragnienie uszczęśliwienia drugiej osoby. Niektórzy ludzie zgadzają się na coś, żeby nie sprawić komuś przykrości, mimo, że od początku doskonale wiedzą, że nie spełnią obietnicy. Jest w tym pokrętna logika – może myślą, że zapomnisz o obietnicy? Tak naprawdę tylko odwlekają poznanie przez ciebie prawdy, a to boli o wiele bardziej, niż konkretna odmowa.
  • Strach przed odmową. Niektórym ludziom trudno jest odmówić. Łatwiej jest im rzucić słowa na wiatr.
  • Tragiczne zarządzanie czasem i zasobami. Jeśli on ciągle ma czas, a tak naprawdę goni własny ogon, może obiecać ci wiele, a potem po prostu… nie mieć czasu spełnić tych obietnic. Nie jest to oczywiście żadne usprawiedliwienie. Każdy może (a nawet powinien) nauczyć się zarządzać czasem tak, żeby spełniać obietnice wobec tych, na których podobno mu zależy, prawda?
  • Egoizm. Może po prostu on nie dotrzymuje obietnic, bo ma gdzieś twoje odczucia? Nie interesuje go, co czujesz i jak złamana obietnica wpłynie na twoje życie. To elementarny brak szacunku. Jeśli to główna przyczyna – pora przemyśleć sens relacji, w której tak naprawdę nie obchodzisz drugiej osoby.
  • Narcystyczne zaburzenie osobowości. Teraz robi się naprawdę ciekawie! Niektórzy ludzie stosują techniki manipulacyjne mające na celu zbudowanie aury niepewności wokół ofiary. Wiele z tych osób ma cechy narcyza. Tutaj również – nie ma sensu inwestować w taką relację.
  • Pasywna agresja. Jedna z prostszych i skuteczniejszych technik manipulacyjnych. Manipulator nie tylko nie dotrzymuje obietnic, ale też utrzymuje, że nigdy nic nie obiecywał i na nic się nie zgodził. To kolejny sygnał ostrzegawczy w związku.
  • Próba osiągnięcia korzyści. Manipulowanie obietnicami bywa zaskakująco skuteczne. Kiedy przypominasz o obietnicy, on nagle odwraca kota ogonem i mówi, że zrobi, o co go prosisz, jeżeli ty zrobisz dla niego coś innego. Wcześniej nie było mowy o wymianie przysług – to czysta manipulacja.

Co zrobić, kiedy on nie dotrzymuje obietnic?

Najpierw wyklucz swój udział w niespełnionych obietnicach. Odpowiedz sobie na pytanie: czy prośba była realistyczna? Czy on mógł ją spełnić? Jeśli tak, przejdź dalej. Jeśli nie, zastanów się, co możesz zrobić następnym razem, by obietnica była realna do spełnienia?

Jeśli nie przyczyniłaś się do niespełnienia obietnicy, zwróć uwagę, czy niedotrzymane słowo zdarza się często, czy może była to jednorazowa sytuacja?

Jeżeli zauważyłaś wzorzec, niestety nie pozostaje ci nic więcej jak otwarta rozmowa. Skonfrontuj się z nim, wytłumacz, co ci obiecał i w jaki sposób złamał obietnicę. Dodaj, że było ci przykro lub że naraził cię na nieprzyjemne konsekwencje. Zapytaj, co zamierza zrobić, żeby spełnić obietnicę? Jak chce naprawić swój błąd? Co może zrobić następnym razem inaczej, żeby sytuacja się nie powtórzyła?

Pamiętaj, że jeśli mimo próby kulturalnej rozmowy twój partner cię obraża, próbuje przerzucić na ciebie winę lub udaje, że nic ci nie obiecywał – ta osoba ma co najmniej problemy z komunikacją, a prawdopodobnie też z własnym ego. Zastanów się, czy warto walczyć o (prawdopodobnie) toksyczny związek, w którym zabrakło zaufania. Czy można je odbudować? To zależy od was.

Oceń post:

Średnia ocena 4 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram