Brak szacunku w związku

Podziel się!

3
(2)

Dzisiejszy artykuł ma na celu zmuszenie do refleksji. Bardzo częstym problemem w relacjach międzyludzkich jest brak szacunku w związku. Dowiedz się już dziś, jakie są najczęstsze objawy braku szacunku w związku. Jeśli ten problem dotyczy także ciebie, powinnaś się dobrze zastanowić, czy chcesz kontynuować tę relację.

Pamiętaj, że brak szacunku w związku nie odnosi się tylko do relacji partnerskich czy małżeńskich. Rodzice, rodzeństwo, dalsza rodzina, a nawet przyjaciele mogą ci okazywać brak szacunku. Jeśli wydaje ci się, że bliska osoba cię nie docenia, pewnie masz rację!

Uproszczenia przyjęłam, że poniższy opis będzie się odnosić do typowej relacji damsko – męskiej, stąd zaimki typu on. Możesz to jednak dopasować do każdej osoby i każdej sytuacji.

Brak szacunku w związku – najczęstsze objawy

Oto, jak najczęściej objawia się brak szacunku w związku.

Brak elementarnego szacunku i zasad dobrego wychowania

Jeśli on nie mówi nawet dziękuję za podanie obiadu, nie wróży to dobrze waszej relacji. Sygnałem ostrzegawczym powinno być też dla Ciebie dostrzeżenie, że innym, nawet obcym osobom on okazuje więcej uprzejmości niż tobie.

Elementarny szacunek to też uwzględnianie ciebie i twojego zdania w waszych wspólnych planach. Co innego niespodzianka od czasu do czasu, a co innego życie w wiecznym chaosie. Może to być oznaką manipulacji w związku. Takim samym brakiem szacunku jest niemówienie o zaplanowanych aktywnościach, np. o zapraszaniu kogoś do domu czy o wyjeździe na kilka dni.

Nierówny wkład w związek

Jeśli oboje pracujecie (podobną ilość godzin!), to czy ty dodatkowo robisz drugi etat w domu? Jak wygląda dokładanie się do domowego budżetu? Kto gotuje, kto sprząta i ogólnie ogarnia życie?

Oczywiście, jeśli jedna osoba pracuje np. na pół etatu, a druga ma sporo nadgodzin, ciężko oczekiwać równego podziału obowiązków w domu. Jednak czy nie jest tak, że ty poświęcasz czas i pieniądze na wspólne cele, a partner… niekoniecznie? To jeden z sygnałów, że on nie szanuje cię na tyle, by zaangażować się w codzienne, wspólne życie.

Brak zaangażowania we wspólne życie

Na pierwszy rzut oka pewnie uważasz, że jesteś znaczącą częścią życia twojego partnera. Ale czy na pewno tak jest?

  • Czy on omawia z tobą istotne decyzje mające wpływ na wspólne życie, jak zmiana pracy, kupno wspólnego samochodu itp.?
  • Czy interesujesz się (w zdrowy sposób) jego życiem, czy rozmawiacie o jego zainteresowaniach, planach?
  • Jak to działa w drugą stronę? Czy on interesuje się tobą, tym jak ci minął dzień, twoimi planami, aspiracjami? A może tak naprawdę go to nie obchodzi?

Jeśli jego nie obchodzi twoje życie, a ciebie nie obchodzi jego życie, to zdecydowanie sygnał ostrzegawczy. Czy ktoś, kto ma gdzieś ciebie i twoje sprawy, tak naprawdę cię szanuje?

On się w ogóle nie stara

Jeżeli jedyne czułości i miłe gesty, na jakie możesz liczyć, to te w sypialni, to chyba jest coś nie tak. Czy wcześniej on dbał o wasz związek, okazywał ci uczucie w sposób, jaki sprawiał ci przyjemność, a potem nagle przestał? To może być taktyka manipulacyjna love bombing (bombardowanie miłością), ale też po prostu brak szacunku w związku.

Niewierność

O ile nie umówiliście się na otwarty związek, to zdrada jest krytycznym sygnałem świadczącym o braku elementarnego szacunku. On jest na tyle pewny siebie, że nie tylko się nie stara, ale wręcz ma gdzieś to, co czujesz. Jeśli on cię zdradza, to uważa, że może robić wszystko, a ty i tak nie zareagujesz.

Obniżanie twojej pewności siebie

Wszystkie powyżej opisane działania mogą prowadzić do obniżenia poczucia twojej własnej wartości. Spada twoja pewność siebie, nie czujesz się już silna i niezależna. Taki efekt można uzyskać konsekwentnie stosując różne techniki manipulacyjne. Kilka przykładów to nadmierne kontrolowanie lub pasywna agresja. Może słyszysz, że jesteś bezużyteczna, albo że zachowywałabyś się inaczej, gdyby ci naprawdę zależało na partnerze.

Takie formy przemocy psychicznej mogą świadczyć o tym, że jesteś w toksycznym związku. W takiej relacji nigdy nie ma miejsca na szacunek.

Emocjonalne manipulacje są na porządku dziennym

Gaslighting, pasywna agresja, zabawa w kotka i myszkę, wywoływanie chaosu – to przykłady emocjonalnej manipulacji. Jeśli on ucieka się do tego typu sztuczek, żeby osiągnąć zamierzone cele, z pewnością nie ma do ciebie w ogóle szacunku.

Manipulacja zwykle zaczyna się od małych rzeczy, jak pokazywanie niezadowolenia lub karanie za wyjście z przyjaciółmi. Potem zaczyna się toksyczny cykl w relacji, od fazy miesiąca miodowego aż po symulowanie rozstania, by utrzymać cię w niepewności. Taki związek może być na początku fascynujący, jednak po kilku cyklach uzależniasz się emocjonalnie i fizycznie od partnera. A to prosta droga do katastrofy.

Nie jesteś jego priorytetem

W życiu ważniejsze od tego, co się mówi, jest to, co się robi. Jeżeli do tej pory on mówił jedno, a robił drugie – wyczytuj prawdę z tego ostatniego! Obiecał ci, że będzie ci towarzyszyć na zaplanowanym od tygodni spotkaniu, a potem się nie pojawia? Umówiliście się na kolację, a potem znowu jesz sama, bo on nie tylko się nie pojawił w domu, ale nawet nie raczył zadzwonić?

Uświadom sobie, że nie jesteś jego priorytetem. Czasem powodem może być nieprzecięta pępowina z matką (gdy on jest na każde jej skinienie, a ty możesz wołać tygodniami o uwagę). Kiedy indziej po prostu stanowisz dodatek do jego życia. To też jest brak szacunku, jeśli on traktuje cię jako osobę o niższym priorytecie niż inni ludzie.

Oceń post:

Średnia ocena 3 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram