Jak powiedzieć że nie chcę z nim być

Podziel się!

5
(1)

Dzisiejszy artykuł to odpowiedź na prośbę Czytelniczki. Rozstania zawsze są trudne i bolesne, a poczucie straty będzie wam towarzyszyć przez pewien czas nawet wtedy, jeśli uczucie dawno zniknęło. Czytelniczka zapytała mnie, jak powiedzieć że nie chcę z nim być? Oto propozycje odpowiedzi.

Gdy czujesz, że związek się kończy…

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć zakończyć związek. Zawsze powinna być to decyzja przemyślana. Jeśli w związku doświadczasz jakichkolwiek przejawów przemocy, tym bardziej należy taką relację zakończyć szybko i skutecznie.

Oto kilka częstych przyczyn, dla których nie chcesz już z nim być:

 • Po dłuższym poznaniu po prostu do siebie nie pasujecie. Jest tak sobie. Nie chodzi o zakończenie fazy miesiąca miodowego. Po prostu gdzieś w głębi duszy czujesz, że to nie to.
 • Nie zamierzacie budować wspólnej przyszłości lub macie jej odmienne wizje. O ile ludzie ewoluują i zmieniają poglądy, o tyle pewne kluczowe sprawy nie powinny być po zupełnie przeciwnych stronach.
 • On nie ma do Ciebie szacunku albo Ty do niego. Jeśli w związku brakuje szacunku to raczej nie masz co liczyć na to, że to się zmieni.

Więcej sygnałów ostrzegawczych znajdziesz w tych artykułach:

Jak powiedzieć, że nie chcę z nim być?

Dobrze jest zastanowić się, w jaki sposób Ty sama chciałabyś się dowiedzieć tego od niego. Czy wolałabyś uzasadnienie? A może po prostu chcesz usłyszeć, że nic z tego nie będzie – prosto z mostu? Jak myślisz, w jaki sposób chciałby to usłyszeć Twój partner? Taka refleksja to pierwszy krok.

Zanim zdecydujesz się na zakończenie relacji, przemyśl w głowie, jak ona może przebiegać. Jak on może zareagować? W jaki sposób odpowiesz na ewentualne zachowania nacechowane emocjonalnie?

Dobrze wybierz miejsce na zerwanie

Bezpieczne miejsce to miejsce publiczne. Zerwanie nie powinno odbywać się w domu z oczywistych przyczyn – większe ryzyko dla Ciebie. Spokojna kawiarnia, gdzie przesiadują inni ludzie będzie lepszym wyborem niż mało uczęszczana ścieżka w parku.

Absolutnie nie przyjeżdżajcie na spotkanie razem, zastanów się zawczasu, jak (i ewentualnie z kim) wrócisz do domu. Najgorszym rozwiązaniem jest samotne udanie się po rozstaniu na najbliższy przystanek autobusowy. Najlepiej umów się z kimś bliskim, że razem pojedziecie do domu taksówką lub samochodem. Ludzie różnie reagują na decyzję o rozstaniu, musisz być przygotowana na każdą ewentualność (gaz pieprzowy nie zaszkodzi, to nie żart).

Przemyśl wcześniej, co chcesz powiedzieć

W dobrym tonie jest powiedzenie drugiej osobie, dlaczego nie chce się już z nią być. Sama pewnie nie chciałabyś usłyszeć po prostu, że to koniec, do widzenia. Dlatego też ważne jest, abyś uzasadniła swoją decyzję. Oto kilka przykładów, od których możesz zacząć:

 • Czuję, że nasze drogi się rozeszły, z mojej strony nie widzę przyszłości dla naszego związku. Mówię Ci o tym teraz, całkowicie otwarcie, abyśmy mogli zacząć nowe życie. Nie chcę dłużej być z Tobą w związku.
 • Niestety nie możemy dłużej być razem, ponieważ nie okazujesz mi szacunku, oszukujesz mnie (podaj przykład). Nie jestem w stanie być z kimś, kto zachowuje się w ten sposób (podaj szczegóły).
 • Zdrada oznacza dla mnie koniec związku. Już nigdy nie będę w stanie Ci zaufać, a bez zaufania nie ma żadnego związku. To koniec między nami.
 • Nie kocham Cię już, nie czuję już nic do Ciebie. Nie jestem w stanie być w związku bez miłości.

Najlepiej jest grać w otwarte karty. Jeśli boisz się powiedzieć mu, że nie chcesz z nim być, to zastanów się, czy chciałabyś, żeby to on zwlekał z powiedzeniem tego Tobie? Chciałabyś przecież wiedzieć, na czym stoisz, żeby móc pójść do przodu. Tego samego pragnie druga osoba.

Przygotuj się na to, co może nastąpić po rozstaniu

Oczywiście, samo powiedzenie, że nie chcesz już z nim być, to początek nowej drogi dla was obojga. Pamiętaj, że partner może zareagować w różny sposób na Twoje wyznanie. Jeśli czujesz, że to koniec – nie daj się namówić na kolejną szansę. W ten sposób dasz mu tylko nadzieję na coś, co nigdy nie nastąpi.

Po rozstaniu dobrze jest zaplanować sobie jakieś aktywności w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Ogarniający Cię żal z pewnością łatwiej Ci będzie przezwyciężyć, jeśli będziesz mieć wokół siebie zaufane osoby.

Może też wydarzyć się kilka mniej przyjemnych scenariuszy, jak na przykład:

 • Stalking. Jeśli on nie będzie mógł się pogodzić z rozstaniem, może zacząć Cię nachodzić.
 • Pomówienia. Bardzo popularny sposób wyładowywania bólu emocjonalnego mający na celu zdołowanie Ciebie.
 • Nagła obietnica zmiany. Być może będziesz kuszona obietnicą diametralnej zmiany zachowania. Nie daj się tej pokusie. Jeśli chcesz daj mu drugą szansę, to nie wcześniej niż po kilku tygodniach czy miesiącach. Dopiero po takiej separacji będziesz w stanie ocenić fakty bez bagażu emocjonalnego.
 • Szantaż. Jeśli on próbuje Cię szantażować, to możesz być pewna, że podjęłaś dobrą decyzję. Groźby pod Twoim adresem są karalne.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram