Czy on mną manipuluje?

Podziel się!

5
(2)

W dzisiejszym wpisie poruszę jedno z najbardziej praktycznych zastosowań psychologii i inżynierii społecznej, czyli manipulację. Uwielbiam ten temat i ubolewam, że w szkole jedyne, czego uczą o manipulacji, to tego, co przeczytasz w (świetnej zresztą) lekturze Książę Niccolo Machiavelli. Jeżeli chodzi Ci po głowie pytanie, czy on mną manipuluje, to mam dla Ciebie 7 oznak, że tak jest.

Dla uściślenia – wszystkie kontakty społeczne są do pewnego stopnia manipulacją, na którą się świadomie godzimy. Poniżej przedstawiam techniki manipulacyjne często stosowane przez mężczyzn, którzy uważają, że mogą sterować nieświadomymi tego kobietami. Oczywiście tak samo kobiety mogą kierować mężczyznami, jednak – niestety – zdarza się to o wiele rzadziej.

Czy on mną manipuluje? 7 oznak, że tak

  1. Wykorzystywanie Twoich lęków i kompleksów. Może on wmawia Ci, że od ciebie odejdzie, że cię zostawi i że bez niego sobie nie poradzisz? On umniejsza twoją wartość, mówiąc, że jesteś głupia, nieporadna albo stara i nieatrakcyjna? To skuteczna technika manipulacyjna mająca na celu przywiązanie ofiary do oprawcy.
  2. Stosowanie uogólnień typu zawsze oraz nigdy. To mnie zawsze śmieszyło – gdy ktoś mówi, że nigdy nic dla niego nie robisz albo zawsze robisz wszystko, żeby doprowadzić do kłótni. Inne przykłady to nigdy się nie starasz albo nigdy nie okazujesz mi wsparcia. Jeśli generalizowanie wywołuje w Tobie wyrzuty sumienia – wpadłaś w sidła manipulacji!
  3. Kłamstwa i zaprzeczanie. Najbardziej wyrafinowaną formą jest oczywiście gaslightning, czyli wmawianie ofierze, że zmyśliła sobie jakieś wydarzenia czy sytuacje.
  4. Ping-pong. To wyrafinowane zagranie mające na celu rozproszenie uwagi ofiary i przerzucenie na nią odpowiedzialności. Polega w uproszczeniu na odwróceniu uwagi ofiary. Prosty przykład: – obiecałeś, że zadzwonisz.ty też do mnie nie zadzwoniłaś w zeszłą sobotę, wiesz, jak się czułem?
  5. Niejasne kryteria i oczekiwania. Jednego dnia jesteś zbyt kobieca, drugiego zbyt męska? Obiad, który smakował ostatnio teraz jest obrzydliwy? Jednego dnia twoje zachowanie jest akceptowalne, a drugiego nie? Nigdy nie dasz rady dostosować się do ciągle zmieniających się oczekiwań, to sedno tej techniki.
  6. Pasywna agresja. Od wyrafinowanych pseudo-komplementów (ładnie dziś wyglądasz, jak nie ty) przez czepianie się głupot (krzywo powieszona torebka) aż do oferowania niechcianego wsparcia (kupiłem ci te ubrania, może w końcu zaczniesz wyglądać jak człowiek).
  7. Tworzenie poczucia zagrożenia i manipulowanie strachem. Może to być my kontra cały świat, ciągłe wspominanie o czyhających na ofiarę zagrożeniach. Najprościej manipulować osobą, która jest uzależniona od oprawcy (brak własnych pieniędzy, osobnego konta bankowego itp.)

Co zrobić, jeśli okaże się, że on Tobą manipuluje?

  • Jeżeli uważasz, że robi to nieświadomie (zawsze warto sprawdzić! Może to po prostu brak umiejętności komunikacji lub nawyki wyniesione z domu), spróbuj zrobić dwie rzeczy. Pierwsza – zastosuj jego techniki na nim samym. To nie tylko zabawne, ale też pouczające doświadczenie. Druga – powiedz otwarcie, że widzisz, że próbuje tobą manipulować i wyznacz granice – nigdy więcej takiego zachowania.
  • Gdy partner robi to świadomie, próbuje cię kontrolować, straszy i odcina od świata i znajomych – wpadasz w pułapkę. Niestety to nie jest osoba, z którą warto iść przez życie. Rozważ kroki prawne, aby rozdzielić wasz majątek (jeśli macie wspólny) i uzyskaj niezależność finansową. Zastanów się nad rozstaniem. Osoby, które zostały poddane długotrwałej manipulacji często czują się nic niewarte. Poszukaj potrzebnego wsparcia.

Więcej informacji na ten temat już wkrótce!

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram