czego możesz nauczyć się od narcyza

Podziel się!

5
(3)

Od kiedy pamiętam wyznawałam w życiu zasadę, że od każdego mogę się czegoś nauczyć. Od niektórych osób będą to wskazówki, jak postępować, od innych – czego nie robić. Nie inaczej jest, kiedy spotkamy w życiu narcyza. Ktoś o tym typie osobowości może nas wiele nauczyć, a uwierz mi – taka wiedza z pewnością Ci się przyda. Czego możesz nauczyć się od narcyza? Poczytaj dalej.

Czego możesz nauczyć się od narcyza?

Oto kilka cennych życiowych lekcji, które możesz otrzymać od osoby o osobowości narcystycznej.

Wyznaczanie granic.

Trudna lekcja, która uczy, jak nie dać sobie wejść na głowę. Dowiesz się, jak odmawiać, jak nie ulegać emocjonalnym naciskom i próbom manipulacji. Zaczniesz też walczyć o swoje. Pamiętaj, że w każdej relacji granice i oczekiwania muszą być wyartykułowane, niestety Twoi bliscy nie mają zdolności odczytywania Twoich myśli. Innymi słowy – jeśli coś chcesz lub czegoś nie chcesz – powiedz to otwarcie.

Nie jesteś pępkiem świata.

To nie jest żaden prztyczek w nos, tylko prawda, z którą warto się pogodzić. To, co robi i mówi narcyz, nie ma nic wspólnego z Tobą, tylko z nim samym. Projekcje, wywoływanie poczucia winy i inne tego typu zagrywki wydadzą Ci się śmiesznymi, prymitywnymi formami manipulacji. Jak inni Cię traktują, to ich karma, jak zareagujesz – Twoja. Ludzie, którzy nie kochają samych siebie, nie są w stanie pokochać innych.

Współczucie.

Emocjonalni manipulanci czy osobowości dysfunkcyjne to też ludzie. Mogą czuć się niepewnie (zwykle tak mają na przykład szkolni oprawcy), być przestraszeni czy bardzo, bardzo samotni. Nie są idealni, zresztą Ty też nie jesteś. Kiedy widząc czyjeś zachowanie zaczynasz mu w duchu współczuć, uwalniasz się od każdej formy manipulacji, jaką narcyz spróbuje zastosować.

Wybaczenie (i pójście dalej).

Niektórzy z nas uwielbiają pływać w przeszłości. Ta woda jest znana, może lekko brudna i mętna, ale zawsze możesz ponarzekać na te wszystkie śmieci w nie pływające. Kiedy wychodzisz z wody przeszłości i decydujesz się pójść dalej, konieczne jest wybaczenie. Jeśli nie pozbędziesz się ciężaru emocjonalnego i nie przestaniesz zrzucać winy za swoje obecne życie na ludzi z przeszłości, zanieczyścisz każdą wodę, do której wejdziesz.

Samoświadomość i miłość własna.

Czy wiesz, czego możesz nauczyć się od narcyza? Samoświadomości i miłości własnej. Przeorana przez emocjonalne manipulacje w końcu dostrzeżesz swoją wartość. A kiedy pokochasz siebie, będziesz mogła pozwolić, aby pokochali Cię też inni.

Wdzięczność.

Trudne chwile kształtują charakter. Niestety, najlepiej uczymy się na własnych błędach, dlatego dobrze jest dla odmiany pouczyć się na cudzych. Bądź wdzięczna narcyzowi, że dzięki niemu wiesz:

  • jak być uprzejmą wobec innych dzięki zobaczeniu nieuprzejmości.
  • jak stać się osobą tolerancyjną widząc nietolerancję.
  • na czym polega miłość bezwarunkowa dostrzegając tę warunkową.
  • jak być szczerą widząc kłamstwa i manipulacje.

To cenna lekcja, której nie warto odrzucać. Doceń własne doświadczenia i pozwól sobie na pójście do przodu. A dla zainteresowanych tematem toksycznych ludzi polecam na początek książkę Otoczeni przez psychopatów (link poniżej).

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Czego możesz nauczyć się od narcyza?”

  • […] Koniecznie przeczytaj tę książkę także wtedy, jeśli nie masz jeszcze dzieci, ale pochodzisz z dysfunkcyjnej rodziny (np. z problemem alkoholowym). Wiele form komunikacji, które możesz uznawać za normalne, wcale takimi nie są. Uświadomienie sobie tego pozwoli Ci ochronić się na przykład przed narcyzami. […]

Instagram