Książki dla rodziców o wychowaniu dzieci

Podziel się!

5
(2)

Jeśli miałabym polecić tylko jedną książkę dla rodziców, byłaby to z pewnością Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły Adele Faber Elaine Mazlish. Tak naprawdę jeśli będąc rodzicem przeczytasz tylko tę pozycję, uzyskasz niesamowitą wiedzę, która pomoże Ci w całym okresie dorastania dziecka. Poniżej znajdziesz moje ulubione książki dla rodziców o wychowaniu dzieci.

Najlepsze książki dla rodziców o wychowaniu dzieci

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły Adele Faber Elaine Mazlish – recenzja

To książka, od której zaczęła się moja przygoda z książkami tych autorek. Klasyka gatunku, która porusza wszystkie najważniejsze tematy dotyczące wychowania dzieci, w tym komunikację. Sposób, w jaki komunikujemy to, na czym nam zależy, w dużej mierze przesądza o naszym sukcesie lub porażce. Nikt nie chce być wyśmiewany, umniejszany czy przezywany. Ta książka pokazuje nam najczęstsze błędy w odnoszeniu się do dzieci. Równie ważne jest, aby uświadomić sobie, co nie działa, kiedy rozmawiamy z dziećmi.

Co ciekawe, metody i techniki rozmowy zawarte w tej książce sprawdzają się również świetnie w przypadku dorosłych.

Koniecznie przeczytaj tę książkę także wtedy, jeśli nie masz jeszcze dzieci, ale pochodzisz z dysfunkcyjnej rodziny (np. z problemem alkoholowym). Wiele form komunikacji, które możesz uznawać za normalne, wcale takimi nie są. Uświadomienie sobie tego pozwoli Ci ochronić się na przykład przed narcyzami.

Tę książkę powinni dawać jako obowiązkowy element podczas wypisu matki z dzieckiem ze szpitala po porodzie!

Kiedy dajemy dziecku radę lub natychmiastowe rozwiązanie, odbieramy mu możliwość radzenia sobie z własnymi problemami i szukania własnych rozwiązań.

Adele Faber Elaine Mazlish Jak mówić żeby dzieci nas słuchały…
Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być Adele Faber Elaine Mazlish

Bardzo fajna, krótka książka dla tych rodziców, którzy nie lubią czytać lub nie mają na to czasu. To zdecydowanie jedna z pozycji, które mogą nosić miano najlepszych książek dla rodziców o wychowaniu dzieci ze względu na swoją prostotę. Duża ilość scenek rodzajowych w postaci komiksów ułatwia lekturę i zapamiętywanie sposobów porozumiewania się z dziećmi.

Niektóre pochwały mogą sprawić, że dzieci poczują się gorzej.

Adele Faber Elaine Mazlish Jak być rodzicem…
Jak mowić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole Adele Faber Elaine Mazlish

Kiedy już opanujesz podstawy sprawnej komunikacji z dzieckiem i dowiesz się, jak wspierać jego rozwój, przyjdzie czas na pójście do szkoły. Jeśli Twoje dziecko lubi się uczyć, dowiesz się, jak nie zgasić w nim tego zapału. Jeśli nauka nie sprawia mu satysfakcji, znajdziesz sposoby na przezwyciężenie tych problemów.

Najlepsze książki dla rodziców o wychowaniu dzieci to takie, które przekazują praktyczną wiedzę. Taka jest właśnie ta pozycja. Żałuję, że nie jest obowiązkową lekturą dla każdego nauczyciela i rodzica dzieci w wieku szkolnym.

Nigdy nie próbuj rozwiązywać problemu, gdy masz mało czasu lub jesteś zaaferowany. Aby poradzić sobie z trudnym problemem, potrzebujemy czasu i wewnętrznego spokoju.

Adele Faber Elaine Mazlish Jak mówić, żeby dzieci się uczyły…
Wyzwoleni rodzice wyzwolone dzieci Twoja droga do szczęśliwszej rodziny Adele Faber Elaine Mazlish

Jak to mówią, najlepiej uczymy się na własnych błędach. W tej książce znajdziesz fascynującą historię przemiany rodziny dzięki zastosowaniu wskazówek dotyczących komunikacji, akceptowania uczuć i uczenia poprzez dobry przykład.

Zwykłyśmy sądzić, że mówiąc dziecku, co robi źle, sprawimy, że się poprawi. Jeśli nazwiemy je kłamczuchem, będzie mówiło prawdę; jeśli nazwiemy je tępakiem, będzie bystre; jeżeli nazwiemy je leniuchem, będzie pracowite.

Teraz wiemy, że zachowanie dziecka może się poprawić, jeśli będziemy traktować dziecko tak, jakby już było tym, kim ma się stać.

Adele Faber Elaine Mazlish Wyzwoleni rodzice…
I po krzyku! Jak rozmawiać z dzieckiem bez podnoszenia głosu Sheila McCraith

Jeśli w twoim domu rodzinnym wrzaski i krzyki były sposobem na wprowadzenie dyscypliny, a strachem się rządziło – koniecznie przeczytaj tę książkę.

Jeśli często masz problemy z utrzymaniem spokojnego tonu głosu i jesteś ogólnie nerwową osobą, ta książka również jest dla Ciebie. Praktyczne porady, strategie i techniki pomogą Ci wprowadzić komunikację opartą na wzajemnym szacunku, a nie na rywalizacji i strachu.

Skupianie się na tym, co w życiu jest negatywne, utrudnia dostrzeżenie tego, co jest pozytywne w ludziach, w szczególności w dzieciach. Kiedy widzę tylko to, co złe, mam tendencję do mówienia negatywnych rzeczy.

Sheila McCraith I po krzyku!
Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały Adele Faber Elaine Mazlish

Kiedy Twoje dziecko staje się nastolatkiem, zmienia się wszystko. Proces wychowywania wchodzi w najtrudniejszą dla wielu rodziców fazę – fazę pozwolenia dziecku być sobą. To moment, kiedy dziecko zaczyna naprawdę dorastać. Jeśli chcesz je wesprzeć w tym trudnym okresie, musisz poznać sprawdzone sposoby na pełną szacunku rozmowę.

Jeśli jako nastolatka kłóciłaś się ciągle z rodzicami, ta książka zdecydowanie Ci się przyda. Zobaczysz, że można rozmawiać z nastolatkami w sposób pełen szacunku i zrozumienia, a nie zakazów i kar.

Nastolatki wyłączają się, słysząc długie kazania. Krótkie przypomnienie przykuwa uwagę i pozwala łatwiej nakłonić dziecko do współpracy.

Adele Faber Elaine Mazlish Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały…
Rodzeństwo bez rywalizacji Adele Faber Elaine Mazlish

Zestawienie zakończę książką którą pożyczyłam i nigdy do mnie niestety nie wróciła. Jednak jest jedną z najlepszych książek dla rodziców więcej niż jednego dziecka. Jeśli w Twoim domu panowała niezdrowa rywalizacja między rodzeństwem (często świadomie lub nieświadomie podkręcana przez rodziców), to ta książka pomoże Ci powrócić na właściwe tory.

Nie musisz wychowywać swoich dzieci w duchu rywalizacji. Nie zasługują na to! Koniecznie przeczytaj tę książkę!

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram