Świnki morskie - najczęstsze pytania

Podziel się!

5
(2)

W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o moich doświadczeniach jako mama dwóch cudownych świnek morskich – Puszki i Gwiazdki. Są z nami już ponad dwa lata i przez ten czas pojawiło się w naszym życiu wiele pytań, na które chciałabym uzyskać odpowiedź. Musiałam ją jednak znaleźć sama – metodą prób i błędów. Wiele powszechnie stosowanych sposobów z internetu u nas się nie sprawdziło. Dlatego uznałam, że artykuł Świnki morskie – najczęstsze pytania przyda się każdej osobie, która rozważa lub już ma świnki morskie.

Świnki morskie – najczęstsze pytania

Jak długo żyją świnki morskie?

Średnia długość życia świnek morskich wynosi średnio od 4 do 8 lat. Jest to więc zobowiązanie na dłuższy okres czasu, dlatego jeśli rozważasz zakup lub adopcję – przemyśl czy w perspektywie 8 lat będziesz w stanie zapewnić im najlepsze warunki życia.

Jak dbać o świnki morskie?

Podstawowa pielęgnacja świnek morskich obejmuje codzienne karmienie i regularne czyszczenie klatki (co najmniej raz w tygodniu – zależnie od ilości świnek i ich umiejętności korzystania z kuwety). Świnki morskie należy też regularnie kąpać i przycinać im pazurki. Orientacyjnie czynności pielęgnacyjne nie powinny zająć więcej niż 15-20 minut dziennie.

Jaki podkład wybrać do klatki świnek morskich?

Przez ostatnie dwa lata przerobiliśmy chyba wszystkie opcje podkładów do klatki – od peletu, przez WetBed, maty różnego rodzaju aż do dojścia metodą prób i błędów do najlepszej dla moich świnek kombinacji – warstwa żwirku drzewnego na spód klatki i wypełnienie grubymi trocinami drzewnymi całej klatki. Jeśli Twoje świnki nauczyły się korzystać z kuwety, możesz też wypróbować pozostałe metody. Jednak jeśli świnki nie umieją korzystać z kuwety – powyższe połączenie będzie najlepsze.

Czy świnki morskie można nauczyć korzystania z kuwety?

Można, jednak nie wszystkie się tego nauczą, nawet jeśli będziesz próbować. Moje świnki niestety się nie nauczyły. Zawsze jednak warto spróbować!

Jak nauczyć świnki morskie korzystania z kuwety?

Najlepsza metoda to kupienie kuwety i wypełnienie żwirkiem drzewnym. Kilka razy dziennie sprawdzamy, czy świnki zrobiły coś poza kuwetą. Jeśli tak, usuwamy nieczystości, a małą ich cześć przenosimy do kuwety (chodzi o pozostawienie zapachu). Miejsce, które świnki zanieczyszczyły, posypujemy neutralizatorem zapachu. Całą procedurę powtarzamy każdego dnia, nawet przez kilka miesięcy. Po około miesiącu zdecydowana większość nieczystości będzie już trafiać do kuwety. Jednak nie wszystkie świnki nauczą się korzystania z kuwety i to trzeba mieć na uwadze.

Czym karmić świnki morskie?

W warunkach domowych podstawą żywienia świnek morskich jest dobrej jakości karma (wystrzegaj się taniej karmy ze sztucznymi barwnikami!). Do tego dużo sianka w paśniku i uzupełnianie diety mieszanką ziół oraz świeżymi warzywami i owocami.

Ile kosztują świnki morskie?

Początkowe wydatki zależą od ceny samych świnek morskich (kilkadziesiąt do kilkuset zł), do tego dochodzi zakup klatki (150 – 200 zł), domku dla świnek (30 – 60 zł), poidełka (20 zł), kuwety (15 zł) oraz wybranego podkładu (np. trociny drzewne worek 5 kg około 30 zł). Karma to około 30 zł, sianko 20 zł, mieszanka ziół to około 10 zł. Łącznie na start trzeba przeznaczyć (bez ceny samych świnek morskich) około 400 – 600 zł.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram