Zakupy spożywcze jak planować

Podziel się!

4.7
(10)

Planowanie zakupów spożywczych pomaga zaoszczędzić zarówno sporo czasu, jak i pieniędzy. Żeby dobrze zaplanować zakupy spożywcze, warto najpierw zerknąć do wpisu o planowaniu posiłków. Jeśli już go czytałeś, zapraszam do artykułu o tym, jak planować zakupy spożywcze?

Przejrzyj zawartość lodówki, aby dobrze zaplanować zakupy

Kupowanie kolejnej rzeczy, mimo, że jeszcze nie zużyliśmy poprzedniej, to zamrożenie własnego kapitału operacyjnego. Dawno minęły czasy, kiedy w sklepach brakowało pewnych produktów i kupowanie “na zapas” miało sens. Dzisiaj wszystko, czego potrzebujesz, jest dostępne praktycznie cały czas. Zatem jeśli chcesz dobrze zaplanować zakupy, najpierw zerknij do lodówki i spiżarki, aby faktycznie sprawdzić, co już masz. Pamięć bywa zawodna, więc lepiej zweryfikować to, co Ci się wydaje 🙂

Krok 1: Planowanie zakupów spożywczych zaczynamy od przejrzenia naszego stanu posiadania – czy coś się przeterminowało, czy coś jest popsute albo spleśniało?

Zerknij na aktualne promocje, aby dobrze zaplanować zakupy spożywcze

Warto korzystać z ofert specjalnych w sklepach, marketach i dyskontach. Pomaga to zaoszczędzić trochę pieniędzy kupując dokładnie to samo, co i tak  potrzebujesz. Jeśli na przykład wiesz, że za dwa dni zaczyna się promocja na większość rzeczy, które zamierzasz kupić, może wstrzymasz się z zakupami do tego dnia? Oczywiście, największy sens ma to w przypadku, gdy planujesz posiłki zawczasu.

Krok 2: zobacz, co jest w promocji i skorzystaj z niej! Pamiętaj jednak, że czasem promocja rzeczywiście promocją nie jest – bądź czujny i sceptyczny.

Tutaj krótka uwaga: czasem widzimy oferty specjalne typu: kup trzy opakowania, a oszczędzisz 20%. Ok, jeśli na prawdę używasz tyle tych produktów, może będzie Ci się opłacać z tej oferty skorzystać. Ale jeśli to rzeczy, których używasz tylko okazjonalnie, weź pod uwagę, że jednorazowo wydasz więcej pieniędzy (musisz kupić 3 opakowania, a nie jedno). Nigdy nie byłam zwolenniczką kupowania “na zapas”, chociaż oczywiście w Twoim przypadku taka metoda może się sprawdzić.

Wybierz się do sklepu wtedy, kiedy innych tam nie ma

Jakie to przyjemne uczucie udać się do sklepu wcześnie rano – najlepiej tuż po otwarciu. Wybór towaru największy, kolejki najmniejsze. Czasem możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt minut dzięki temu, że pójdziesz do sklepu wtedy, gdy inni smacznie śpią.

Krok 3: Postaraj się zaplanować zakupy spożywcze na bardzo wczesne godziny poranne.

Jak planować zakupy spożywcze? Zapisuj na bieżąco, co trzeba kupić!

Jak nie zapomnieć o niczym w sklepie? Na zakupy wybierz się z listą! Listę warto stworzyć wcześniej, ale też uwzględnić w niej rzeczy, które zawsze w domu mamy, a czasem się nam kończą. Ja taką listę mam przyczepioną do lodówki (od razu z ołówkiem) i jeśli np. skończy mi się oliwa z oliwek, na bieżąco zapisuję to na lodówce. Jeśli wyciągam tabletkę do zmywarki i okazuje się, że zostały tylko trzy – zapisuję na liście. To prosty sposób, aby o niczym nie zapomnieć.

Krok 4: Stwórz listę zakupów na lodówce, zapisuj na niej wszystko, co się kończy. Ten nawyk warto w sobie wytworzyć, gdyż bardzo ułatwia życie!

Życzę Wam udanych zakupów!

Oceń post:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 10

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 odpowiedzi na “Jak planować zakupy spożywcze?”

Instagram