Dlaczego planowanie posiłków jest ważne

Podziel się!

5
(3)

Jeśli myślisz o tym, żeby zacząć planować posiłki, ale obawiasz się że planowanie posiłków to zbyt dużo pracy i za wiele czasu, zachęcam Cię do zrewidowania tego myślenia. Oczywiście, planowanie posiłków wymaga czasu i działania w ciągu tygodnia, ale w dłuższym ujęciu zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze. Co więcej, z pewnością staniesz się bardziej zorganizowana i ulepszysz codzienność zarówno Twoją, jak i Twoich najbliższych.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego planowanie posiłków jest ważne, zapraszam do czytania tego artykułu.

Planowanie posiłków pomaga oszczędzić czas i pieniądze

 • Planowanie posiłków to ogromna oszczędność czasu, zarówno czasu spędzonego na zakupach, jak i w kuchni. Wystarczy, że zaplanujesz posiłki z tygodniowym wyprzedzeniem.
 • Mniej wyrzucasz (less waste) i mniej marnujesz żywności. Planując posiłki wykorzystujesz to, co już masz w domu i dokupujesz tylko to, czego Ci brak. Możesz zużyć produkty takie, jak mrożonki z zamrażarki czy artykuły sypkie ze zbliżającą się datą ważności. Wykorzystujesz do następnych posiłków też to, co zostało z poprzednich.
 • Wydajesz mniej pieniędzy na zakupy spożywcze i jedzenie na wynos, albo wydajesz tyle samo, ale jesz o wiele zdrowiej, lepiej i bardziej świadomie. Twoja rodzina również.

Poprawa stanu zdrowia i poczucia szczęścia

 • Planując posiłki zazwyczaj zaczynasz jeść zdrowiej. Nie pozwól, aby to stan Twojego zdrowia zmusił Cię do zmiany diety, zrób to teraz. Słowo dieta rozumiem oczywiście jako sposób odżywiania się, a nie jako restrykcyjną redukcję kalorii itp.
 • Łatwiej oprzeć się niezdrowym pokusom, jeśli masz plan. Nawet w sytuacji stresowej masz przygotowane jedzenie, nie omijasz śniadania i nie jesz śmieciowego jedzenia, bo umierasz z głodu w przerwie w pracy. Z czasem zaczniesz dokonywać coraz zdrowszych wyborów, a jak spojrzysz na plany sprzed kilku lat, zauważysz progres w swoim odżywianiu i w… samopoczuciu.
 • Wspólne posiłki łączą rodzinę. Żyjemy w pośpiechu, dlatego każda chwila spędzona razem jest bardzo cenna. Możesz zaangażować najbliższych w proces przygotowywania posiłków i ich spożywania, a jeśli tego nie chcesz – po prostu zapewniasz rodzinie smaczne, zdrowe jedzenie, które możecie zjeść razem.

Będziesz lepiej zorganizowana dzięki planowaniu diety

 • Mając plan odczuwasz mniejszy stres. Ile stresujących myśli i otwartych pętli w głowie każdego dnia mniej! Nie zastanawiasz się już nad tym, co przygotujesz na obiad, czy masz wszystkie składniki… To jest już na zewnętrznym dysku – w Twoim planie posiłków.
 • Przejmujesz kontrolę nad przebiegiem swojego dnia. Koniec z rzucaniem wszystkiego, bo zabrakło mąki do ciasta. Koniec z chaosem i brakiem czasu dla bliskich, bo przeszukujesz lodówkę próbując coś wykombinować. Ty po prostu już wiesz, co dalej.
 • Może czytałaś już mój artykuł o korekcie kursu? Jeśli nie, wiedz, że planowanie wymaga pewnej dozy elastyczności. Nie zjedliście wszystkiego? Przerzucamy następny obiad na pojutrze. Jeśli lubisz mieć wszystko jak od linijki, skorzystasz podwójnie. Nauka elastyczności zdecydowanie pomogła mi osiągnąć również cele niezwiązane z odżywianiem.

A Ty, dlaczego planujesz posiłki? Napisz w komentarzu!

Dlaczego planowanie posiłków jest ważne? Pinterest

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Dlaczego planowanie posiłków jest ważne?”

 • Zofia
  12 maja 2020 w 22:12

  Planuję posiłki od dawna. Zdecydowanie polecam! Nie zastanawiam się codziennie, co zrobić na obiad, bo pomyślałam o tym wcześniej, podczas przygotowywania tygodniowego jadłospisu. Dodatkowy bonus to oszczędności czasu oraz pieniędzy. Warto spróbować.

 • […] określoną czynność. Prostym przykładem będzie joga od 18:00 do 19:00 każdego dnia oraz planowanie posiłków w niedzielę od 10:00 do 11:00. Do tego koniecznie trzeba dodać poduszki czasowe. Na przykład […]

 • […] węglowodany, brak witamin, niewiele warzyw w diecie i przejadanie się to gwarancja zmęczenia. Zaplanuj swoje posiłki i odzyskaj […]

Instagram