Dlaczego ciągle czuję się zmęczona? Najczęstsze przyczyny

Podziel się!

5
(3)

Jeśli często zadajesz sobie pytanie, dlaczego ciągle czuję się zmęczona i senna, ten artykuł jest dla Ciebie. Niski poziom energii wpływa negatywnie nie tylko na naszą efektywność w pracy, aktywność prywatną ale też na ogólny poziom zadowolenia. Tutaj znajdziesz najczęstsze przyczyny, dla których czujesz się zmęczona, a co najważniejsze – co możesz zrobić, żeby mieć więcej energii na co dzień.

Pamiętaj, że chroniczne zmęczenie może mieć przyczyny medyczne, dlatego skontaktuj się z lekarzem.

Dlaczego ciągle czuję się zmęczona? Przyczyny

Jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego czujesz się zmęczona, tutaj znajdziesz najczęstsze przyczyny i co możesz z tym zrobić:

 1. Kiepskie nawyki związane ze snem

  Bardzo pomocne w przypadku uczucia zmęczenia jest wypracowanie stałego harmonogramu snu. Dobra poranna rutyna i wieczorne nawyki Ci w tym pomogą. Wykształcając odpowiednie nawyki dotyczące snu (sprawdź swój chronotyp) zobaczysz rezultat już po 30 dniach.

 2. Zła dieta

  Jesteś tym, co jesz. Jeśli będziesz odżywiać się niezgodnie z zapotrzebowaniem organizmu, będziesz zmęczona. Czasem nieuświadomiona alergia lub nadwrażliwość powoduje zmęczenie. Słodycze, proste węglowodany, brak witamin, niewiele warzyw w diecie i przejadanie się to gwarancja zmęczenia. Zaplanuj swoje posiłki i odzyskaj energię.

 3. Jesteś zmęczona, bo nie ćwiczysz!

  Pomyślisz: jak to, przecież jestem wykończona, jak mam znaleźć energię do ćwiczeń?! Otóż dzięki treningowi dotleniasz organizm, zmuszasz mięśnie do wysiłku i polepszasz wydolność organizmu. To pomaga Ci myśleć szybciej, lepiej spać i mieć więcej energii. Do tego hormony wydzielane po treningu polepszają samopoczucie.

 4. Smartfony

  Poza dekoncentrowaniem, smartfony mogą zwiększyć Twoje poczucie stresu i niepokoju, a także pogorszyć nawyki związane ze snem. Niebieskie światło przeszkadza zasnąć, dlatego dobrym nawykiem jest rezygnowanie ze smartfona (i ekranów w ogóle) na około 2 godziny przed snem. Chcesz poczytać? Sięgnij po wartościową książkę.

 5. Za dużo kofeiny

  Kofeina oraz teina mają zarówno dobrą, jak i złą sławę. Co za dużo, to niezdrowo. Za dużo kawy powoduje odwodnienie organizmu, a tym samym… zmęczenie. Dodatkowo picie kawy późnym popołudniem i wieczorem może sprawić, że będzie Ci o wiele trudniej zasnąć. Zredukuj ilość kawy, na przykład do dwóch filiżanek dziennie o określonych porach.

 6. Za mało tlenu

  Wychodzisz z domu, wsiadasz do samochodu, wchodzisz do biura. Wychodzisz, jedziesz do sklepu, wracasz do domu. Czas spędzony na świeżym powietrzu to czasem… kilka minut dziennie. Nie ma szans, żeby odpowiednio dotlenić organizm. Wietrz pomieszczenia regularnie, wychodź na spacery, zastosuj friluftsliv w praktyce!

Dlaczego ciągle czuję się zmęczona? Najczęstsze przyczyny

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 odpowiedzi na “Dlaczego ciągle czuję się zmęczona? Najczęstsze przyczyny”

 • Magda
  27 stycznia 2021 w 17:02

  U mnie najgorsza była ilość wypitej kawy w porównaniu do wody. Zaczęłam chodzić z bidonem i nadrobiłam w tydzień, ale zmęczenie było straszne, sucha skóra i w ogóle marazm.

  • 27 stycznia 2021 w 17:45

   Świetny pomysł! Ja chodzę ze stalową butelką z ciepłą wodą (zimą nie lubię pić chłodnej).

 • 27 stycznia 2021 w 18:56

  Najgorsze jest chyba takie totalne rozleniwienie organizmu, które odbiera nam energię… Ciężko się wygrzebać 🙂
  Nie każde zmęczenie jest złe, chociaż rzeczywiście, to występujące ciągle powinno zastanowić… work life balance przede wszystkim 🙂 no i ruch!

  • 29 stycznia 2021 w 08:25

   Oj tak, ruch przede wszystkim, to bardzo niedoceniane narzędzie samopomocy 🙂

Instagram