Jak walczyć z prokrastynacją?

Podziel się!

5
(8)

Dziś kolejny wpis z serii artykułów o prokrastynacji. Czy wiesz, że istnieje sprawdzony sposób, aby poradzić sobie z prokrastynacją? Jest to zastosowanie reguły 5 minut. Reguła 5 minut w odniesieniu do motywacji do działania została przeze mnie opisana w tym artykule. Zanim przejdziesz dalej przeczytaj, czym jest prokrastynacja oraz jakie są jej przyczyny. Pamiętaj, żeby zajrzeć do artykułu o odmianach prokrastynacji. Znajdziesz tam sposoby na poradzenie sobie z każdym z czterech podstawowych rodzajów prokrastynacji.

Kiedy sprawdzi się reguła 5 minut?

Jeśli już wiesz, czym jest reguła 5 minut, pewnie zastanawiasz się, jak możesz dzięki jej pomocy pokonać prokrastynację. Jeśli ciągle odkładasz pewne zadania na później, zdarza się, że początkowo mały problem zaczyna stawać się coraz większy, a ty od niego uciekasz. Przykładem może być ciągłe odwlekanie uporządkowania skrzynki mailowej. Początkowo to tylko kilkanaście, kilkadziesiąt maili, jednak po pół roku… sam rozumiesz.

Reguła 5 minut umożliwi Ci przełamanie negatywnego myślenia wokół odkładanej sprawy. Dzięki jej zastosowaniu skupiasz się na tu i teraz, czyli na działaniu. A jak wiemy, działanie to pierwszy krok w łańcuszku motywacji. Poza tym tworzysz nowy nawyk, który pomoże ci przezwyciężyć prokrastynację niezależnie od jej przyczyny.

https://www.instagram.com/p/B0sYdP8hGLQ/

Reguła 5 minut stworzy nawyk robienia pierwszego kroku

Pamiętaj, że nigdy nic dobrego nie wyjdzie ze skupiania się na negatywnych emocjach. Jednak koncentracja na pozytywnych nawykach i związanych z nimi uczuciach spowoduje, że wyjdziesz z zaklętego kręgu prokrastynacji. Nawyk robienia pierwszego kroku najłatwiej wyrobić w sobie właśnie stosując regułę 5 minut.

Pewnie wydaje ci się to tak banalne, że masz ochotę zamknąć tę stronę. Jednak jeśli najczęściej prokrastynujesz w odniesieniu do banalnych, codziennych czynności, warto jest na nowo tę zasadę sobie przypominać.

Zacznij coś robić przez 5 minut. Tylko 5 minut!

Czy coś złego ci się stanie, jeśli poświęcisz 5 minut na działanie? O nic więcej cię nie proszę. Zrób to dla siebie przez 5 minut. Masz 300 maili do ogarnięcia? Ogarnij ile możesz w 5 minut. Masz do posprzątania garderobę? Uporządkuj jedną półkę w 5 minut. Nie możesz się zmusić do pójścia na trening? Stań na stepperze na 5 minut.

Magia zawarta w regule 5 minut polega na tym, że nawet osoby, które mają ogromną fiksację na puncie wolności, mogą ją stosować! Prawie nikt nie będzie się buntować przeciwko robieniu czegoś jedynie 5 minut. To prawie tyle co nic. Jednak ten krótki czas wystarcza, aby przełamać nawyk prokrastynacji! W ten sposób prokrastynacja przestanie mieć nad tobą władzę.

Prokrastynacja przy najprostszych czynnościach a reguła 5 minut

Jeśli należysz do osób, które wielkie projekty przyjmują z radością, jednak “wykładają” się na drobnych czynnościach, które wciąż odkładają, reguła 5 minut może im zdecydowanie pomóc w przełamaniu tego nawyku. Zdarza ci się, że doskonale wiesz, że tę rutynową czynność powinieneś wykonać, ale wydaje ci się tak strasznie trudna. Mimo, że umiesz sobie logicznie i racjonalnie uzasadnić, że trudna nie jest, czujesz ogromne napięcie emocjonalne.

Wtedy wyznaczasz sobie na minutniku w telefonie czas na 5 minut i siadasz do ten czynności. Wiesz, że może się zdarzyć, że… skończysz ją, zanim te 5 minut upłynie? A nawet jeśli nie, to pewnie szybko wyłączysz minutnik, aby powrócić do zadania i je skończyć. W sumie to nie było takie trudne, prawda?

Prokrastynacja pokonana dzięki… pozostawaniu w ciągłym ruchu!

W przypadku motywacji do działania i realizowania celów sprawdza się zasada mówiąca, że jeśli wprawimy się w ruch, w tym ruchu pozostaniemy. Inna wersja tego powiedzenia mówi, że kto zaczął, zrobił już połowę. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zaczyna działać łańcuszek motywacji. Sam fakt zaczęcia odkładanej czynności powoduje… ulgę! Zaczynasz czuć przypływ energii i sam nie zauważasz kiedy, ale robisz znacznie więcej, niż pierwotnie zakładałeś!

Ta reguła doskonale sprawdza się na przykład, jeśli nie potrafisz zmobilizować się do rozpoczęcia treningów po przerwie. Nazywam ten system Rozgrzewką i już wkrótce będzie o tym osobny artykuł.

Jeśli chcesz przeczytać artykuł o systemie Rozgrzewka, koniecznie zapisz się do newslettera już dziś:

Nie jestem w stanie zmotywować się nawet do 5 minut działania … pomocy!

W przypadku ekstremalnie rozwiniętej prokrastynacji zdecydowanie najpierw poznaj jej przyczyny, o których poczytasz w tym artykule. Reguła 5 minut jest o tyle świetna, że możesz ją stosować… krócej niż 5 minut. Jeśli nawet 5 minut robienia czegoś cię przeraża, zrób to przez 2 minuty. Albo nawet 30 sekund. Odpowiedz na jednego maila. Wykonaj jeden telefon. Zrób 5 przysiadów. Wypij 1 szklankę wody. Zastosuj planowanie Metodą Małych Kroczków w ekstremalnie powolnej wersji: tip-topami.

Dzięki stopniowemu, powolnemu przyzwyczajaniu naszego ciała i umysłu do radzenia sobie z odkładanymi sprawami, będziesz w stanie pozbyć się tego, co prokrastynujesz. Rób ten mały kroczek codziennie, każdego dnia. A w pewnym momencie zobaczysz, że te tip-topy rozwiązały twój problem, który wydawał się niemożliwy do ogarnięcia! Odzyskasz wolność i kontrolę nad własnym życiem.

Kropla drąży skałę, nie siłą, lecz ciągłym padaniem.

Owidiusz

Na koniec uwaga – ten artykuł powstał dzięki zastosowaniu reguły 5 minut w rozwiniętej wersji – 25 minut. Więc można zrobić wszystko, jeśli tylko się zacznie.

Jak pokonać prokrastynację z regułą 5 minut?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 8

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Jak pokonać prokrastynację dzięki regule 5 minut?”

 • KasiaQ
  11 stycznia 2020 w 18:34

  Z odwlekaniem walczę od kiedy pamiętam 😛 ale cieszę się że trafiłam tutaj, bo mam wreszcie jakąś motywację do zmiany

  • 11 stycznia 2020 w 18:34

   Tylko działaniem mimo niechęci możemy coś zmienić! Trzymam kciuki 🙂

 • […] każdy. O prokrastynacji większość z nas również ma już pewną wiedzę, chociażby z lektury tego i tego artykułu. Jednak czy te dwa pojęcia się ze sobą łączą? Prokrastynacja a perfekcjonizm […]

Instagram