Jak oszczędzić pieniądze na codziennych zakupach

Podziel się!

5
(3)

Dzisiaj bardzo praktyczny artykuł, w którym podzielę się z Tobą sposobami na to, jak oszczędzić na codziennych zakupach. Oczywiście poniższa lista nie jest spisem zamkniętym i z pewnością będziesz ją poszerzała we własnym zakresie.

Jak oszczędzić na codziennych zakupach?

Oto sprawdzone przeze mnie sposoby na to, jak oszczędzić na codziennych zakupach. Niektóre z nich pewnie znasz, do wypróbowania innych szczerze zachęcam.

 1. Planuj posiłki.

  Bez jakiegokolwiek planu będzie Ci trudno cokolwiek zaoszczędzić. Najgorszym podejściem jest spontaniczne jeżdżenie do sklepu (czasem nawet codziennie), bo coś się w domu skończyło, albo właśnie musisz wymyślić, co zrobisz na obiad. Zrób dobry plan, a zobaczysz, jak wiele zaoszczędzisz i o ile mniej jedzenia wyrzucisz.

 2. Chodź na zakupy z listą.

  To najlepszy sposób na oszczędzanie w powiązaniu z robieniem planu posiłków. Stworzenie listy zakupów spożywczych pomoże Ci zarówno kupić wszystko, czego potrzebujesz, jak i… nie kupić tego, co zbędne. Na początku będzie Ci ciężko trzymać się tylko listy, ale po jakimś czasie zobaczysz, że to tak naprawdę daje Ci wolność!

 3. Nie jedź do sklepu głodna.

  Podstawowy błąd, który popełnia wiele z nas – chodzenie na zakupy, kiedy jesteśmy głodne. Liczne badania dowiodły, że w momencie, gdy odczuwamy głód, jesteśmy skłonne kupować więcej i wydawać więcej. A nam chodzi o coś zupełnie przeciwnego, prawda?

 4. Kupuj z głową i uważaj na pseudo okazje.

  Drugi produkt 50% taniej. Brzmi kusząco prawda? Jednak tak naprawdę jest to tylko 25% rabatu i musisz zapłacić 25% więcej przy kasie. O ile możesz tak kupić powiedzmy makaron czy płyn do mycia szyb, o tyle szybko psujące się produkty kupowane w takich “ofertach specjalnych” to strata pieniędzy. Pewnie nadwyżkę wyrzucisz i jeszcze stracisz pieniądze.

 5. Nie kupuj na zapas.

  Ta porada wiąże się z poprzednią. Na szczęście nie żyjemy już od dawna w gospodarce niedoborów, dlatego jeśli chcesz oszczędzić trochę pieniędzy, nie lokuj jej w kapitał typu papier toaletowy czy zgrzewka kukurydzy w puszce (tylko 24 sztuki!).

 6. Wyznacz jeden dzień na zakupy w tygodniu.

  U mnie jest to sobota, 6:00 rano. Jadę wtedy z cotygodniową listą zakupów stworzoną na podstawie planu posiłków i kupuję jedzenie na cały następny tydzień. W ten sposób w ciągu maksymalnie godziny tygodniowo mam zrobione praktycznie wszystkie zakupy. Jeśli coś się wydarzy w tygodniu i jakiś produkt się skończy zbyt szybko, jedyne co będę musiała kupić, to jedna, może dwie rzeczy.

 7. Co możesz, kupuj online.

  Nie wszystko można bezproblemowo kupić online, jednak jest wiele takich rzeczy. Jeśli masz zwierzęta domowe, możesz kupować online na przykład karmę. Produkty, których używasz regularnie, a są trudne do dostania lub po prostu ciężkie, warto zamawiać w internecie. Dodatkowo oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też czas potrzebny na jeżdżenie po sklepach.

 8. Większy zakup? Porównaj ceny.

  Jeśli masz większy zakup do zrobienia (na przykład urządzenia elektroniczne), koniecznie porównaj ceny w sklepach. Możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy poświęcając 10 minut na porównanie ofert. Jednak pamiętaj, by nie rozmieniać się na drobne i poświęcać całe godziny na szukanie 2 zł oszczędności. Twój czas to pieniądz.

 9. Automatyzuj, co się da.

  Gdzie tylko możesz, zrób zlecenia stałe. Na przykład doładowywanie telefonów dzieci czy spłaty rat kredytu. Dzięki temu unikniesz utraty zniżek czy przykrych niespodzianek w postaci odsetek za zwłokę.

 10. Przyjrzyj się swojemu kontu bankowemu.

  Jakie są opłaty za prowadzenie Twojego konta? Czy płacisz za kartę, czy może jest darmowa po spełnieniu pewnych warunków? Jakie jest oprocentowanie na Twojej karcie kredytowej? Czy nie dopłacasz do zabawy mając konto oszczędnościowe? Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu, czy płacisz za to prowizję, a jeśli tak, to ile?

To podstawowe, proste do wprowadzenia zasady, dzięki którym możesz oszczędzić pieniądze na codziennych zakupach. W przyszłości opowiem Ci, jak stworzyć podstawowy budżet domowy i z niego korzystać, aby zyskać wolność finansową i osobistą.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram