Jak oszczędzać pieniądze

Podziel się!

5
(1)

Jak pewnie wiesz, pieniądze żądzą światem. Czy Ci się to podoba, czy nie, praktyczno – ekonomiczny aspekt życia zawsze będzie miał znaczenie. Możemy się z tym nie zgadzać, możemy się przeciw temu buntować, jednak pieniądze i tak będą nam potrzebne (choćby żeby sfinansować nasz bunt i alternatywne wybory). Dlatego w tym artykule skupimy się na praktycznych poradach, jak oszczędzać pieniądze, aby mieć na inwestycje i rozwój.

Fluktuacje na globalnym i lokalnych rynkach, działania różnego rodzaju instytucji, klęski żywiołowe i pandemie, tak jak ostatnia pandemia koronawirusa, powodują destabilizację. Jednak w dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że jeśli rozwiniesz swoje dobre nawyki dotyczące pieniędzy, te nawyki zmienią Twoje życie.

W życiu pewna jest tylko niepewność i zmiana, ale o wiele łatwiej jest stawić czoła zmianom mając odpowiednie zaplecze finansowe. Budowanie dobrych nawyków związanych z pieniędzmi, tak samo jak budowanie każdego innego nawyku, wymaga czasu. Jednak czas i tak upłynie. Nasze nawyki towarzyszą nam od chwili, kiedy się budzimy (i ubieramy najpierw koszulkę, a nie spodnie) aż do pójścia spać, kiedy kładziemy się na łóżku w określoną stronę.

Jak oszczędzić pieniądze dzięki odpowiednim nawykom?

To, jak zarządzasz swoimi zasobami finansowymi w chwili obecnej jest ściśle związane z tym, jak to robiłaś w przeszłości. Jeśli masz nawyk wydawania wszystkiego do ostatniej złotówki, wynika to (w dużym uproszczeniu) z tego, że robiłaś tak do tej pory. Niestety nasze własne nawyki związane z pieniędzmi (i przekonania, na których się opierają!) mogą prowadzić do działań autodestrukcyjnych, problemów finansowych i biedy.

Odwracając sytuację, wprowadzenie dobrych nawyków finansowych w dłuższej perspektywie czasowej doprowadzi Cię do lepszej finansowej rzeczywistości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o finansach osobistych, polecam Ci na początek dwie świetne książki – Bogaty albo biedny T. Harv Eker’a oraz Finansowy kozak Jen Sincero.

Pamiętaj jednak, że samo przeczytanie tego artykułu, pokiwanie ze zrozumieniem głową albo nawet stwierdzenie ja to wszystko wiem, nic nowego nie zmieni Twojej sytuacji i Twoich nawyków. Tylko wykonana przez Ciebie systematyczna praca to zrobi. Tak to działa. To od Ciebie zależy, jak będzie efekt końcowy, bo to Ty decydujesz o swoich nawykach.

Złe nawyki finansowe – jak je rozpoznać?

Pamiętaj, że jedyne co działa, to zamiana nawyków. Nie da się wyplenić złego nawyku nie zastępując go innym. Na początek jednak musisz wiedzieć, czego nie chcesz w swoim życiu finansowym.

Czy jesteś świadoma swoich negatywnych nawyków finansowych, które powodują, że nie możesz oszczędzić na inwestycje? Bądźmy szczere – zarówno ja, jak i Ty doskonale wiemy, jakie mamy złe nawyki finansowe. Po prostu wygodniej jest udawać, że ich nie ma. Jednak nie tędy droga. Zapisz w dzienniku albo na kartce wszystkie złe nawyki finansowe. Zrób mini (albo długą) listę swoich przyzwyczajeń, które nie pozwalają Ci oszczędzić pieniędzy.

Teraz trudniejsza część zabawy – zapisz, według jakiego wzorca pojawiają się Twoje zachowania. Na przykład jeśli wydajesz dużo pieniędzy na kosmetyki, których nie jesteś w stanie zużyć przed upływem daty ważności, prześledź jak to robisz. Może chodzisz do pobliskiej drogerii w drodze do pracy? Albo oglądasz jakieś tutoriale makijażowe i kupujesz w internecie? A może na hasło promocja ślinisz się jak pies Pawłowa? Żeby przełamać schemat, musisz go poznać.

Pewnie zastanawiasz się, jak długo potrwa, zanim zmienisz swój negatywny finansowy nawyk. Mam dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i lepszą. Dużo zależy od Ciebie. Istnieją jednak liczne badania, które mówią, że to tak naprawdę minimum 66 dni. A realnie rzecz biorąc w kwestii finansów minie co najmniej rok, zanim zauważysz znaczące rezultaty.

Ten czas i tak upłynie, więc po prostu zakasaj rękawy i działaj od dziś!

Jak oszczędzać pieniądze dzięki dobrym nawykom finansowym? Lista nawyków

Poniżej znajdziesz nawyki, dzięki którym dowiesz się, jak oszczędzać pieniądze.

 1. Planowanie posiłków.

  Ten nawyk pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. O planowaniu posiłków przeczytasz tutaj.

 2. Zakupy spożywcze raz w tygodniu.

  Stwórz na podstawie planu posiłków listę i zrób wszystko, żeby zajrzeć do sklepu spożywczego tylko raz w tygodniu.

 3. Bierz lunch i kawę z domu

  Oszczędność pieniędzy ogromna w skali miesiąca i roku.

 4. Zamień wodę butelkowaną na filtrowaną

  Stalowa butelka na wodę i szklany dzbanek z filtrem to zestaw startowy, ale inwestycja zwraca się już po… 30 dniach.

 5. Ćwicz w domu

  Możesz zrobić formę ćwicząc z domu, na początek wystarczą darmowe treningi na YouTube.

 6. Ustal cel finansowy

  Na co zbierasz? Jak jest Twój cel? Zapisz go i stwórz plan!

 7. Nagradzaj się za trwanie w postanowieniu

  W oszczędzaniu trudne bywa poczucie, że coś tracimy. Zamień to na coś, co zyskujesz.

 8. Planuj wydatki

  Jeśli budżetowanie brzmi przerażająco, zastanów się, czy naprawdę chcesz oszczędzać. O planowaniu wydatków więcej już wkrótce.

 9. Czytaj książki za darmo (lub prawie za darmo)

  Idź do biblioteki, jeśli możesz. Jeśli dużo czytasz, to nawet płacąc abonament do Storytel czy EmpikGo możesz w skali miesiąca mieć kilka książek za około 30 zł.

 10. Naucz się odmawiać

  Niektórym trudno odmawia się dzieciom czy partnerowi. Jednak pomyśl, że w ten sposób uczysz swoich bliskich odpowiedzialności za swoje finanse.

 11. Korzystaj z wyprzedaży

  Jeśli wiesz, że będziesz czegoś potrzebować (ale jeszcze nie teraz), poczekaj na wyprzedaż.

 12. Przydziel swoim pieniądzom zadania

  Czy to w słoikach z naklejkami, czy w formie subkont w banku. Przykładowe słoiki to urodziny i Święta, fundusz awaryjny, fundusz inwestycyjny.

 13. Świnka – skarbonka

  Co z oczu, to z myśli. Możesz na przykład wszystkie drobne ze sklepu po każdych zakupach wrzucać do świnki. Po roku będziesz zaskoczona!

 14. Grosz do grosza…

  Nieważne, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz. Regularnie odkładaj nawet najdrobniejszą kwotę, niech to będzie 2 zł czy 5 zł. Stworzenie tego nawyku da Ci poczucie kontroli. A to podstawa w finansach, które nie powinny mieszać się z emocjami.

 15. Przeczytaj kilka książek o finansach osobistych.

  Wiedza to potęga, a uświadomienie sobie, że Twoja sytuacja wcale nie jest wyjątkowa, pomaga wrócić na ziemię. Propozycje znajdziesz tutaj.

Skoro już wiesz, jak oszczędzać pieniądze, w końcu zbierzesz odpowiedni kapitał startowy. Wtedy przyjdzie czas na inwestowanie, aby pieniądze zaczęły pracować dla Ciebie. Powodzenia!

Jak oszczędzać pieniądze

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Jak oszczędzać pieniądze, aby mieć na inwestycje i rozwój?”

 • Zofia
  17 stycznia 2021 w 13:58

  Poprawa finansów to praca na wielu frontach. Z doświadczenia wiem, że najtrudniejszą jest kontrola wydatków związanych z bliskimi, a szczególnie z dziećmi. Jednak, gdy zasada bilansu wydatków i wpływów znana jest dzieciom, to napór pod tytułem : kup mi, jest bezboleśnie (prawie) redukowany gdy usłyszą: kupimy, gdy zaoszczędzimy. Miłego dnia

 • […] Ograniczenie wydatków. Nagroda: 10% zaoszczędzonej kwoty to fundusz na comiesięczne […]

Instagram