Jak zacząć pisać dziennik?

Podziel się!

4.2
(23)

Jeśli chcesz zacząć pisanie dziennika, to wspaniała wiadomość! Pamiętaj, że masz do wyboru mnóstwo możliwości i form pisania. Chociażby przed Tobą decyzja, czy będzie to dziennik, czy pamiętnik? O czym będziesz pisać? W jakiej formie? Wszystkie te tematy znajdziesz omówione w innych wpisach. Dzisiaj zajmiemy się odpowiedzią na pytanie, jak zacząć pisać dziennik. Podam Ci 5 sprawdzonych przeze mnie wskazówek, które pozwolą Ci zacząć.

Jak zacząć pisać dziennik?

Potrzebny czas: 10 minut

Poniżej znajdziesz 5 przydatnych porad na początek, które pomogą Ci zacząć pisać dziennik. Dobrze sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy nigdy nie pisałaś dziennika.

 1. Wybierz formę, w jakiej będziesz pisać.

  To absolutna podstawa. Czy wolisz pisać w notatniku, zeszycie, czy może w dobrej jakości dzienniku w eleganckiej oprawie? A może uznasz, że lepiej sprawdzi się formuła własnego bloga lub nawet specjalnej aplikacji do pisania dziennika? Osobiście zachęcam Cię do wybrania formy tradycyjnej – ręcznego pisania w dedykowanym dzienniku.

 2. Zobowiąż się do pisania codziennie. Tak, codziennie!

  Metoda Małych Kroczków po raz kolejny ma swoje zastosowanie – pisz każdego dnia. Jeśli zdarzy Ci się dzień bez pisania (a pewnie się zdaży), koniecznie wróć do formowanego nawyku. Pisz codziennie.

 3. Długość nie ma znaczenia.

  W tym przypadku nie liczy się to, czy napiszesz pół strony, czy pięć. Liczy się za to codzienne oddanie pisaniu dziennika. Najważniejsza jest stałość, aby wyrobić konkretny nawyk pisania.

 4. Pamiętaj, że piszesz dla siebie, nie dla innych.

  Twoim celem jest przeniesienie na papier myśli, celów i planów, a nie skupianie się na pięknej formie. Na to przyjdzie czas wraz z praktyką (zobaczysz, jak Twój styl pisania ewoluuje, to fascynujące!).

 5. Wyznacz określony czas na pisanie.

  Skoro zobowiązałaś się do regularnego pisania, musisz wiedzieć… kiedy będziesz to robić. Inaczej pisanie dziennika nie stanie się rytuałem, tylko czynnością, którą spróbujesz gdzieś wcisnąć. Nie o to chodzi. Wyznacz blok czasowy na pisanie. Chociażby było to 5 minut dziennie, ale każdego dnia.

Jak zacząć pisać dziennik?

Oceń post:

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba ocen: 23

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 odpowiedzi na “Jak zacząć pisać dziennik? 5 porad na początek”

Instagram