Jak wykorzystać dni wolne żeby żyło Ci się lepiej

Podziel się!

5
(4)

W naszym kraju mamy bardzo dużo dni wolnych. I to nie tylko pojedynczych, ale też zbiorczych. Każda z nas zna powiedzenie święta, święta i po świętach. Czy masz wrażenie, że mrugniesz i dzień wolny minął, a Ty nadal jesteś tam, gdzie byłaś? Przerwijmy zatem ten zaklęty krąg! W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać dni wolne w sposób produktywny.

Oczywiście, jeśli jesteś pracoholiczką i każdy dzień wolny masz wypełniony po brzegi listą rzeczy do zrobienia, to ten wpis nie jest dla Ciebie. Polecam za to inny – sposoby na prawdziwy odpoczynek 🙃

Jeżeli nadal jesteś ze mną, oto sprawdzone sposoby na wykorzystanie każdego dnia wolnego dla lepszej przyszłości. Pamiętaj przy tym, że sytuacja życiowa, rodzinna i materialna każdej z nas jest inna, dlatego część pomysłów może nie odnosić się do Ciebie. Tak jest zawsze – wybierz z listy inspiracji to, co Ci się podoba i wypróbuj przy najbliższym dniu wolnym!

Jak wykorzystać dni wolne aby żyło Ci się lepiej?

Poniżej znajdziesz rzeczy, które warto zrobić w dni wolne, żeby nadchodząca po nich codzienność była lepsza dla Ciebie i osób, na których Ci zależy.

Uporządkuj swoje otoczenie

Wiem, to nie jest coś, co chcemy robić w wolnym czasie. Jednak jeśli masz:

 • bałagan w dokumentach (gdzie włożyłaś ostatni rachunek do zapłaty?)
 • mnóstwo zbędnych rzeczy pochowanych w szafach (często nawet nie wiesz, że tam są lub do czego służą)
 • szafę ubraniową pękającą w szwach (a nie masz co na siebie włożyć)?
 • ogólne wrażenie nieładu, bałaganu czy brudu

Moja droga… w takich warunkach na pewno sobie nie odpoczniesz. Nie ma znaczenia, czy w dzień wolny czy po prostu po południu – w chaosie i brudzie będziesz czuła podświadomy niepokój, napięcie i smutek.

Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz smutek czy przygnębienie, gdy przekraczasz próg własnego domu, może być to znak, że podświadomie czujesz bałagan, jaki wkradł się w Twoje życie. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na otaczającą Cię energię (poczytaj o feng shui!), dopóki nie posprzątasz – nie poczujesz ulgi. W ujęciu holistycznym Twoje otoczenie odzwierciedla Twój stan umysłu. Dlatego też osoby cierpiące na przygnębienie i lęki zazwyczaj mają coraz bardziej zaniedbane mieszkania. Nie są w stanie poradzić sobie z otaczającą ich energią rzeczy. Często pierwszym krokiem na drodze do uzdrowienia swojego umysłu jest ogarnięcie przestrzeni wokół siebie.

Każda rzecz, którą posiadasz wymaga poświęcania jej uwagi regularnie. Im więcej masz rzeczy, tym mniej masz czasu.

Bałagan działa nie tylko przygnębiająco, on wręcz zabija Twoją produktywność:
 • Nie możesz znaleźć w chaosie ważnego dokumentu
 • Gotujesz i zastanawiasz się, gdzie schowałaś chochelkę
 • Zaspałaś i nie możesz znaleźć odpowiedniego ubrania w przepełnionej szafie

Jak wykorzystać dni wolne żeby pozbyć się chaosu? Polecam z całego serca metodę KonMari autorstwa Marie Kondo. Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Jeśli masz bałagan wszędzie, nie myśl, że jeden czy dwa dni wolne załatwią sprawę. Ale zaczynając porządkować swoje życie uwalniasz energię, która Ci nie służyła. Z każdym wyrzuconym śmieciem lub wydaną na cele dobroczynne rzeczą poczujesz się lżej. Lekkość stanie się Twoim naturalnym stanem i… przestaniesz gromadzić kolejne śmieci.

Zadbaj o ważne dla Ciebie relacje

Jeżeli Twoje relacje z ważnymi osobami ostatnio zeszły na dalszy plan i czujesz się z tym źle, zacznij działać. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci mniejsza ilość kontaktów społecznych, nie miej wyrzutów sumienia. To widocznie jest droga dla Ciebie w tym momencie – i to też jest w porządku.

Jak wykorzystać dni wolne żeby zadbać o relacje z bliskimi?

 • Postaraj się wcześniej umówić z bliskimi na spotkanie w dzień wolny. Nie musicie odwiedzać się nawzajem w domu. Spotkanie w restauracji, parku czy wspólna wycieczka za miasto są równie atrakcyjne (a przygotowanie do nich zajmie Ci o wiele mniej czasu!). Pamiętaj tylko o zarezerwowaniu stolika w restauracji z wyprzedzeniem 😉
 • W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo innych sposobów, aby podtrzymywać kontakt z bliskimi. Możesz zadzwonić czy wysłać wiadomość. Od biedy (tego nie polecam, wiele osób w ogóle z tego nie korzysta) możesz kontaktować się przez media społecznościowe. Zadbaj jednak, by nowoczesne formy kontaktu nie zastąpiły prawdziwego spotkania twarzą w twarz z drugim człowiekiem.
 • Pamiętaj, że relacje wymagają Twojego zaangażowania. Nie możesz oczekiwać, że inni ciągle będą Cię gdzieś zapraszać i proponować spotkanie. Chcesz się z kimś zobaczyć, masz trochę czasu – wykaż się inicjatywą i zadzwoń!

Rozwijaj swoje zainteresowania

Jeśli teraz się krzywisz i twierdzisz, że nie masz żadnego hobby, w sumie jesteś w dobrym miejscu. Dlaczego? Możesz na nowo poczuć się jak dziecko i próbować nowych rzeczy!

Jak znaleźć sobie nowe hobby?

 • Czy jest coś, co bardzo Ci się podoba np. w mediach społecznościowych, filmach czy na YouTube? Coś, co kiedy widzisz – myślisz, że też bym chciała tego spróbować? Zacznij od tego, nawet jeśli wydaje Ci się to banalne.
 • Wróć myślami do swojego dzieciństwa i lat nastoletnich, niezależnie jakie one były. Co lubiłaś robić jako dziecko? Jakie miałaś zainteresowania? Może uprawiałaś jakiś sport, czytałaś powieści lub pisałaś piosenki? Spróbuj wrócić do tego tematu i zobacz, co z tego wyniknie!
 • Co przykuwa Twoją uwagę na co dzień? Może mogłabyś spędzać całe dnie w kuchni? Uwielbiasz oglądać piękne zdjęcia? Nie możesz się powstrzymać przed przeglądaniem najnowszych trendów w modzie? To, co Cię przyciąga warto rozwijać!

Dni wolne to doskonały czas, aby zacząć rozwijać swoje zainteresowania lub je pogłębić. Ja w wolnym czasie (którego mam o wiele mniej, niż potrzebuję na wszystkie moje hobby 😅) staram się zagłębiać w dziedziny, które mnie interesują. Ostatnio powracam do starych zainteresowań i odkrywam je na nowo. Robienie czegoś, co lubisz da Ci ogromną satysfakcję i sprawi, że wejdziesz w pożądany stan flow.

Naładuj baterie

Jeśli masz już ogarnięte otoczenie, w którym czujesz się dobrze, warto naładować własne baterie, aby jak wykorzystać dni wolne jak najlepiej. Poniżej znajdziesz moje sposoby na energetyczne doładowanie:

 • Kontakt z naturą. Spacer w dzień wolny to najprzyjemniejszy sposób spędzania czasu. Mam swoje ulubione miejsca w okolicy (parki, jeziora), które są dostępne o każdej porze roku. Staram się też odkrywać nowe miejsca. Ogólnie im mniej ludzi i więcej zieleni, tym lepiej. Doskonale odpoczniesz w ciszy szumiących drzew, wśród śpiewu ptaków…. Friluftsliv w praktyce 🌞
 • Porządny trening. Staram się ćwiczyć regularnie, ale najlepsze treningi wychodzą mi zazwyczaj w dzień wolny. Rozruszaj swoje ciało – podziękuje Ci za to też Twój umysł!
 • Joga. Dlaczego nie umieściłam jogi jako formy treningu? Dla mnie jej cel jest inny niż wzmocnienie mięśni. Tutaj mam możliwość bycia sam na sam ze swoim umysłem, swoimi ograniczeniami. Trwanie w jednej pozycji przez dłuższy czas uczy cierpliwości i stanowi doskonały wstęp do relaksacji i medytacji.
 • Medytacja. Siedzenie w ciszy i skupienie na oddechu nie jest łatwe. Sama jestem na początku tej drogi. Jednak spokój wewnętrzny, jaki możesz w ten sposób osiągnąć, jest wręcz niebywały.
 • Czytanie książki. Uwielbiam czytać i na co dzień korzystam także z audiobooków. Jednak najprzyjemniej czyta mi się fizyczne książki – pod kocykiem i z ulubionym naparem. Jeśli szukasz książkowej inspiracji, zajrzyj do tej listy.
 • Relaksująca kąpiel w wannie. Nie ma nic przyjemniejszego niż długa kąpiel w wannie. Najlepiej z pachnącą kulą do kąpieli, w otoczeniu świec (koniecznie naturalnych!)… Kąpiel pomaga dosłownie zmyć z siebie stres. To doskonały sposób na zakończenie produktywnego dnia.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram