Jak spędzić niedzielę żeby tydzień był lepszy

Podziel się!

4.5
(8)

Czy miewasz czasem wrażenie, że żyjesz z tygodnia na tydzień, a w zasadzie… nic się nie zmienia? Może gdzieś w środku czujesz, że obecne nawyki i rutyna nie do końca Ci służą? A może ciągle myślisz o zadaniach, których pragniesz uniknąć, rzeczach, które odwlekasz? W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą sposobami na to, jak spędzić niedzielę, żeby tydzień był lepszy. Spokojnie, nie zajmą Ci całego dnia.

W niedzielę zrób przegląd mijającego tygodnia

Polecam taki przegląd robić w specjalnie wyznaczonym notatniku, a najlepiej w dzienniku. Bardzo często uciekamy od refleksji nad tym, co działo się w poprzednim tygodniu, bo nie chcemy przyznać same przed sobą, że na wielu polach dałyśmy ciała. Ale miarą dojrzałości jest niechęć do okłamywania samej siebie, więc potraktuj przegląd tygodnia jako krok ku własnej dojrzałości.

Jakie pytania powinnaś zadać sobie podczas przeglądu tygodniowego? Wystarczą trzy poniższe:

  1. Co poszło mi dobrze w tym tygodniu? Od małych do dużych rzeczy, na przykład – wykonałam wszystkie zaplanowane treningi, dbałam o zdrowe odżywianie czy skończyłam zaległy projekt.
  2. Co nie poszło zgodnie z planem? Przykładem może być zapomnienie o ważnym przelewie, spóźnienie się do pracy czy zaspanie rano.
  3. I najważniejsze – jak mogę ulepszyć swoje działania w przyszłości? Jeśli dla przykładu spóźniłaś się do pracy, co możesz konkretnie zrobić, żeby następnym razem się nie spóźnić?
Codzienne nawyki ludzi sukcesu
Zapisz swoje odpowiedzi.

Zaplanuj następny tydzień

Jak spędzić niedzielę, żeby uniknąć poniedziałkowego niedoczasu i chaosu? Musisz mieć plan! Choćby ramowy, krótki, ale powinnaś wiedzieć, co Cię czeka w nadchodzących dniach. Możesz planować online, offline albo w systemie hybrydowym. Jeśli się zmieścisz, planuj w kalendarzu. Tutaj znajdziesz darmowy kalendarz miesięczny do pobrania w formacie PDF na 2021 rok.

Absolutne minimum to umieszczenie w planie tygodnia ważnych rzeczy, które musisz zrobić, miejsc, gdzie musisz się pojawić oraz spotkań, które trzeba odbyć. Do tego powinien służyć kalendarz, na przykład klasyczny kalendarz tygodniowy lub kalendarz w telefonie.

Nie zapomnij też o zadaniu sobie ważnego pytania – co zrobić w następnym tygodniu, aby być bliżej realizacji własnych celów? Jak spędzić niedzielę i pozostałe dni tygodnia, aby polepszyć życie? Priorytetyzacja zadań i skupienie na wyznaczonych celach to podstawa osiągania rezultatów.

7 pytań które musisz zadać, żeby osiągnąć cel
Co zrobić w następnym tygodniu, aby być bliżej realizacji własnych celów?

Jak spędzić niedzielę, by oczyścić umysł?

Jeśli nigdy nie robisz list zadań, koniecznie zacznij! Co z głowy, to z serca, jak mówi stare przysłowie. Dopóki Twoja lista zadań tkwi w Twojej głowie, nie zaznasz spokoju i nie dasz rady skupić się na ważnym w danej chwili działaniu (nie da się pracować w skupieniu – w systemie pracy głębokiej).

Ponieważ coraz więcej czynności wymaga podejścia projektowego, możesz po opanowaniu podstawowych list zadań zapoznać się z metodami projektowego tworzenia planu pracy, jak Getting Things Done.

Jak zacząć? Napisz na kartce wszystko, co musisz i chcesz zrobić, a co tkwiło w Twojej głowie na mentalnej checkliście. Może część rzeczy możesz zrobić już teraz, zamiast czekać do następnego tygodnia? To, czego zrobić od razu nie możesz, wrzucasz w planner lub kalendarz.

Miesięczne nawyki ludzi sukcesu
Oczyść umysł ze zbędnych danych!

Uporządkuj i zorganizuj przestrzeń wokół siebie w niedzielę

Nie ma nic przyjemniejszego niż wczesna pobudka w poniedziałkowy poranek i wypicie świeżo zaparzonej kawy w czystej, posprzątanej kuchni. Z drugiej strony, nic tak nie frustruje, jak bałagan, nieuporządkowana przestrzeń i poranku i ulubiony brudny kubek do kawy. Dlatego tak ważne jest niedzielne uporządkowanie przestrzeni, żeby dobrze zacząć tydzień.

Czasem będzie trzeba poświęcić na to kilka godzin, czasem mniej. A może nawet uda Ci się wydelegować część sprzątania innym osobom? Ważny jest efekt, jaki chcesz osiągać. W przypadku bardzo zabałaganionej przestrzeni trzeba wykorzystać podejście systemowe, np. metodę Kon Mari (tutaj znajdziesz darmowy planner w PDF do wykorzystania metody w praktyce).

Jak być punktualnym?
Uporządkuj przestrzeń przed nowym tygodniem.

Zaplanuj posiłki na cały tydzień

O planowaniu posiłków pisałam wielokrotnie i powtórzę raz jeszcze – to nie tylko oszczędność czasu, pieniędzy, ale też sposób na dobre samopoczucie, lepsze zdrowie i sprawny umysł. Często jednak to, jak się odżywiamy, zdaje się schodzić na dalszy plan. Stwórz prosty plan posiłków i w oparciu o niego listę zakupów spożywczych, dzięki czemu będziesz kontrolować to, co jesz i to, co kupujesz.

Lista zadań jak zrobić
Zaplanuj posiłki na nadchodzący tydzień.

Jak spędzić niedzielę? Pamiętaj o chwili na odpoczynek

Nie ma to jak dobrze wykorzystana niedziela, prawda? Pamiętaj, żeby znaleźć tego dnia chwilę na odpoczynek i relaks. Świeca zapachowa, dobra książka, kubek herbaty lub kawy zawsze się sprawdzą.

Jak spędzić niedzielę żeby tydzień był lepszy

Oceń post:

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba ocen: 8

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram