Jak uprościć życie? Priorytety w praktyce

Podziel się!

5
(2)

Jeśli masz czasem poczucie, że twoje życie nie należy do ciebie i nie masz na nic czasu, dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się, jak uprościć życie i jak w praktyce wyznaczyć priorytety w działaniu. Równie ważne w życiu jest to, co robimy oraz to, z czego rezygnujemy.

Zdecyduj, w czym chcesz być najlepszy

Podstawą uproszczenia własnego życia jest podjęcie decyzji. Najważniejsze obszary działania, w których zdecydujesz się dać z siebie wszystko pomogą ci wyznaczyć priorytety. Zdecyduj zatem, w czym chcesz być najlepszy. Jakie cele i zadania są dla ciebie najważniejsze? Które umiejętności zamierzasz rozwijać?

Pierwszym krokiem do uproszczenia życia jest dowiedzenie się, na czym naprawdę ci zależy.

Zdecyduj, co nie jest priorytetem

Co chcesz poświęcić, aby osiągnąć sukces w wybranych przez siebie dziedzinach? Wbrew powszechnej opinii, zwykle nie da się zjeść ciasteczka i mieć ciasteczka. Aby mieć miejsce w planie dnia na własne priorytety, będziesz zmuszony wyeliminować inne, mniej ważne sprawy.

Zastanów się, w czym nie chcesz być tak dobry, jak w najważniejszych priorytetach.

W życiu zawsze jest coś za coś, nie możemy być we wszystkim najlepsi. Zdecyduj się odpuścić te rzeczy, które nie są najważniejsze. Zastanów się, czym już nie chcesz się zajmować? W praktyce wystarczy zazwyczaj, że uporządkujesz swoją listę zadań i usuniesz z niej te punkty, które nie są już ważne dla ciebie. Jeśli poczujesz przypływ energii po usunięciu zbędnych zadań, jesteś na dobrej drodze.

Lepiej być efektywnym niż wydajnym

Pamiętaj, że lepiej jest pracować wolniej nad tym, co ma znaczenie, niż poświęcać cały czas na wydajną pracę bez wartości. Prostym przykładem jest twoja ścieżka zawodowa. Powiedzmy, że jesteś handlowcem. O wiele ważniejsze jest skupienie się na relacjach z Klientami i spełnianiu ich potrzeb, niż szybkie i wydajne odpowiadanie na nieważne maile czy odbieranie każdego telefonu (zwykle niechcianego).

Możesz mieć tendencję do skupiania się na wydajności, jednak jeśli chcesz skupić się na priorytetach – bądź efektywny. Twoje najważniejsze zadania zwykle nie są szybkie i łatwe do wykonania. Pewnie też nie dadzą ci błyskawicznej satysfakcji (skreślenie z listy zadań odpowiedzenia na 5 maili). Jednak w dłuższej perspektywie to właśnie efektywne skupienie się na priorytetach pozwoli ci uprościć i usprawnić życie.

Naucz się odmawiać innym

W dzisiejszych czasach jesteśmy dosłownie zalewani strumieniem informacji. Możesz odnieść wrażenie, że powinieneś chwytać się każdej okazji. Jednak zgadzając się na wszystkie propozycje możesz nie mieć czasu na swoje priorytety. Nie każda okazja warta jest podjęcia działania. Nie każda oferta współpracy będzie wartościowa. I co najważniejsze: nie musisz zadowalać każdego, kto cię o coś poprosi.

Sztuka odmawiania nie jest łatwa, jeśli masz typ osobowości, który w życiu dąży do harmonii i unika konfliktów. Jednak nie wszystkim musisz pomóc. Nie wszystko jest ważne i nie wszystko jest sprawą priorytetową. Pewnie chcesz być odbierany jako osoba uczynna i pomocna, jednak takie podejście może wywołać negatywne skutki. Być może nie dasz z siebie pełni możliwości, a wręcz poczujesz niechęć do osoby proszącej o pomoc. Negatywna energia wynikająca z poczucia, że się zgodziłeś na coś, czego nie chcesz robić sprawi, że nie dasz z siebie wszystkiego.

Staraj się odmawiać innym w uprzejmy, ale jednocześnie stanowczy sposób. Więcej o sztuce odmawiania przeczytasz na blogu już wkrótce.

Jak uprościć życie? Praktyczne wyznaczanie priorytetów

Jak uprościć życie i wyznaczyć priorytety?

 1. Jeśli jeszcze tego nie masz, wypisz na kartce wszystkie swoje cele.

  Zapisz wszystko, co chcesz osiągnąć w ciągu określonego czasu, na przykład kwartału lub pół roku. Chodzi zarówno o cele zawodowe, jak i osobiste. Napisz na karce wszystko, co ci przyjdzie do głowy.

 2. Zdecyduj, które cele są dla ciebie najważniejsze.

  Zaznacz kółkiem każdy cel, który uważasz za niezbędny do zrealizowania. Będą to te cele, które są dla ciebie najważniejsze, coś, co bardzo chcesz zrobić i coś, na czym ci najmocniej zależy. W tym kroku wyznaczasz własne priorytety.

 3. Usuń z listy wszystko, co nie jest priorytetem.

  Skreśl z listy wszystko, co nie jest najważniejsze dla ciebie w określonym przedziale czasowym. Jeśli chcesz wykonać te cele w innym terminie – świetnie, jeśli nie – wspaniale! To po prostu nie jest priorytet dla ciebie w tym momencie.

 4. Wybierz jeden najważniejszy cel.

  Zaznacz na liście ten jeden cel, jeden priorytet, który ma dla ciebie największe znaczenie.

 5. Dla wybranego celu określ trzy najbliższe działania.

  Zapisz na kartce trzy zadania, które przybliżą cię do realizacji najważniejszego priorytetu. Zacznij realizację pierwszego z zadań jak najszybciej, najlepiej od razu! Nie czekaj “do poniedziałku”.

Jak uprościć życie? Priorytety w praktyce
Jak uprościć życie? Priorytety w praktyce

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jak uprościć życie? Priorytety w praktyce”

Instagram