Podziel się!

5
(5)

Podejmowanie decyzji jest kluczowym elementem zarówno planowania, jak i skutecznego realizowania planów i wdrażania ich w życie. Bez podjęcia decyzji nie jesteśmy w stanie ruszyć do przodu. Każdy projekt opiera się na decyzjach. Jednak często uciekamy od podejmowania decyzji. Często dzieje się tak, ponieważ wydaje nam się, że nie mamy wystarczających danych lub kompetencji, aby je podjąć samodzielnie. Wtedy zaczynamy szukać pomocy wśród innych osób. Zaczyna działać magia opinii. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak podejmować lepsze decyzje w oparciu o opinie, zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Co dają nam opinie w procesie podejmowania decyzji?

Często zastanawiamy się, jaka decyzja, jakie działanie będzie najlepsze w określonej sytuacji. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie podjąć decyzji, często sięgasz po opinie innych. Dzieje się tak zazwyczaj w dziedzinach, w których najważniejsze jest doświadczenie i wiedza specjalistyczna.

Dla przykładu, jeśli masz problem medyczny, który wymaga (lub nie) interwencji chirurgicznej, a sam lekarzem nie jesteś, pewnie będziesz opierać swoją decyzję na opinii osoby uznanej przez ciebie za specjalistę.

Jednak często sięgamy po opinie nawet w zdawałoby się błahych sprawach. Od tego, co zjemy na obiad (sprawdzasz recenzje w Google Maps), przez kupno ubrania w określonym sklepie internetowym (jakie ta bluzka ma recenzje?) aż po wybór filmu w kinie (5 gwiazdek na 10? chyba podziękuję). Czy opinie znalezione w internecie można uznać za wartościowe? Czy one naprawdę przydają się w procesie podejmowania lepszych decyzji?

Które opinie pozwolą podejmować lepsze decyzje?

Istnieje kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jeśli chcesz uwzględnić jakiekolwiek opinie w swoim procesie decyzyjnym. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak podejmować lepsze decyzje, zapraszam również do przeczytania tego wpisu.

Czy opinia jest wartościowa?

To bardzo ważne pytanie. Kto udzielił ci rady? Czy jest to specjalista, który zna się na swoim fachu? A może to osoba, która z branżą, w jakiej się wypowiada, nie ma nic wspólnego?

Niestety, w dobie ery dezinformacji, zarówno online jak i offline musimy umieć samodzielnie oddzielać ziarna od plew, czyli wartościowe opinie od tych, które są tylko szumem informacyjnym.

Zatem kilka pytań kontrolnych, które pozwalają ocenić wartość opinii:

  • Czy osoba wypowiadająca opinię jest fachowcem? Autorytetem? A może tylko sprawia takie wrażenie?
  • Czy opinia jest jedyną tego typu, czy może istnieją inne, podobne? A może wzajemnie się wykluczają?
  • Czy opinia jest wytworzona anonimowo?

Ile kosztowała ta opinia?

Jak tanio można kupić opinie innych, możemy się przekonać każdego dnia czytając urocze komentarze chociażby na portalach informacyjnych czy też komentarze pod postami celebrytów na Instagramie.

Niby większość z nas zdaje sobie sprawę, że wiele opinii o produktach krążących na forach internetowych, w porównywarkach cen czy nawet w sklepach internetowych to opinie płatne. Jednak czasem łapiemy się na to, że uznajemy za prawdziwe recenzje, które zostały napisane tylko po to, by zarobić “od opinii”.

Oczywiście istnieje mnóstwo firm, które specjalizują się w marketingu opinii.

Dlatego jeśli zadasz sobie pytanie, ile kosztowała opinia, którą chcesz uwzględnić w swoim procesie decyzyjnym, możesz zaoszczędzić sporo czasu, nerwów, a nawet pieniędzy.

Z drugiej strony mamy tendencję do przeceniania opinii, za którą musieliśmy słono zapłacić. Zatem wystrzegaj się też drugiego ekstremum, kiedy to uznajesz za wartościowe jedynie wysoko opłacone opinie. W takim przypadku zadaj sobie pytanie:

Czy wziąłbym tę opinię pod rozwagę, gdyby była mi udzielona za darmo?

Jak wykorzystać magię opinii, aby podejmować lepsze decyzje?

Oto kilka praktycznych porad, dzięki którym możesz wykorzystać opinie jako wspomaganie twojego procesu decyzyjnego.

Czy nie próbujesz przerzucić odpowiedzialności za decyzję na autora opinii?

Jeśli długo zastanawiasz się nad podjęciem decyzji, może cię kusić oparcie się na czyjejś opinii. W ten sposób masz możliwość odsunięcia od siebie pewnej części odpowiedzialności. W takim przypadku mogą nachodzić cię myśli uzasadniające:

  • Ale wszyscy w internecie to chwalą.
  • Ten produkt ma pozytywne recenzje, więc kupuję i z głowy.
  • Specjalista mi tak doradził.

Jeśli autentycznie wierzysz, że opinia jest wartościowa, nie ma problemu. Jednak jeśli jest to zasłona dymna, może cię powstrzymać przed podjęciem najlepszej możliwej decyzji.

Czy zasięgnąłeś drugiej opinii?

To bardzo ważne, zwłaszcza, gdy masz do czynienia z problemem medycznym.

Kilka lat temu pojawił się u mojego dziecka problem z przerostem migdałków. Przez wiele miesięcy chodziliśmy do laryngologa, który ciągle twierdził, że nie trzeba migdałków usuwać. Po tym, jak stan dziecka zaczął ulegać pogorszeniu (pojawienie się bezdechu nocnego!), powiedzieliśmy stop i zasięgnęliśmy drugiej opinii. Po 2 tygodniach dziecko było już po zabiegu usunięcia wszystkich migdałków. Okazało się, że przerośnięty migdałek zajął 100% przegrody nosowej.

A miesiąc wcześniej laryngolog uparcie twierdziła, że nie trzeba nic robić. Gdy pomyślę o tym z innej strony – pani laryngolog otrzymywała zapłatę za każdą naszą wizytę. Gdybyśmy zdecydowali się na usunięcie migdałków, nie mogłaby na nas zarabiać. Jednak dlaczego taka sytuacja miała miejsce kosztem dziecka?

Ten przykład z mojego własnego życia dowodzi, że druga opinia zawsze jest warta uwagi. A czasem warto zasięgnąć trzeciej. Lub kolejnych. Oczywiście nie chodzi tu o stworzenie paraliżu decyzyjnego. Jednak sprawy dotyczące zdrowia, nadchodzącej operacji, finansów lub zmiany miejsca zamieszkania dobrze jest poprzeć dodatkową opinią.

Co czujesz, gdy słyszysz daną opinię?

Część z nas podejmuje decyzje w oparciu o twarde fakty, jednak większość z nas może podjąć o wiele lepsze decyzje, jeśli oprze je o uczucia. Czasem nawet usłyszenie jakiejś opinii może sprawić, że poczujesz swoje zdanie. Jeśli czujesz, że nie zgadzasz się z opinią, być może podświadomie podjąłeś już decyzję przeciwną.

Oczywiście i tak warto swoje odczucia zweryfikować w postaci faktów, danych i liczb. Niemniej jednak kierowanie się intuicją lub uczuciem może znacząco wspomóc twoją decyzję. Pamiętaj, że najlepiej wdrożysz te decyzje, co do których jesteś przekonany.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że pewne typy osobowości nie powinny swoich decyzji opierać głównie na uczuciach. Takie osoby zdecydowanie większą pewność w realizacji zobowiązań zyskują, gdy opierają się na faktach.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Jak podejmować lepsze decyzje? Magia opinii”

Instagram