Podziel się!

4.7
(3)

Podejmowanie decyzji to proces, który towarzyszy nam wielokrotnie w ciągu dnia. Codziennie decydujemy o mnóstwie rzeczy, od wyboru koloru bluzki, aż po decyzje wpływające w ogromny sposób na nasze życie. Do takich decyzji będzie należeć zmiana pracy lub miejsca zamieszkania. Jeśli zastanawiasz się, jak podejmować lepsze decyzje, zarówno te drobne, jak i te duże, ten artykuł jest dla Ciebie. Opowiem Ci, co pomaga mi podejmować lepsze decyzje.

Nie podejmuj decyzji “na gorąco”

Czasem nie unikniesz konieczności podjęcia szybkiej i stanowczej decyzji, jednak jeśli tylko masz taką możliwość, zapewnij sobie czas na przemyślenia. Ten sposób sprawi, że będziesz podejmować lepsze decyzje.

Przez przemyślenia rozumiem kilka aspektów podejmowania decyzji:

  • Obiektywne zebranie danych i ich analiza. Jakie są zalety każdej decyzji, a jakie wady? Czy znasz koszty podjęcia decyzji oraz potencjalne zyski? Jakie czynniki mogą wpłynąć na efekt podjętej decyzji w określonej perspektywie czasowej?
  • Jeśli nie jesteś w stanie obiektywnie podejść do zebranych informacji, nie bój się prosić o pomoc! Zdecydowanie pomocnym okaże się wsparcie osoby lub osób o analitycznym podejściu do życia.

Jak się czuję z każdym wyborem? Co podpowiada mi intuicja? Która decyzja wydaje się bliższa mojemu sercu?

Pomocne okaże się też danie sobie odpowiedniej ilości czasu na przemyślenia. Wykorzystaj w tym celu 3 nawyki, które ułatwiają życie. Sprawdzą się nie tylko w procesie decyzyjnym, ale także podczas planowania dnia.

Jak podejmować lepsze decyzje?
Podejmowanie decyzji dobrze jest oprzeć o analizę kilku opcji, a nie jednej.

Daj sobie więcej opcji do wyboru

Masz o wiele większe szanse na podjęcie lepszej decyzji, jeśli zapewnisz sobie kilka opcji do rozważenia. Jak to działa? Jeżeli ograniczasz się tylko do przemyślenia wad i zalet jednej decyzji, zamykasz się na inne rozwiązania. Powiedzmy, że ustalić plany na wakacje. Jeśli będziecie się zastanawiać tylko nad tym, czy pojechać na zagraniczną wycieczkę, czy nie, zamkniecie się na inne, może korzystniejsze rozwiązania.

Czasem trudno jest znaleźć drugą opcję do rozważenia. Jednak jeśli dobrze się zastanowimy, okaże się, że opcji jest wiele. Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą pracy, zamiast myśleć tylko o tym, czy przyjąć nową propozycję, rozważ też… pozostanie w obecnej pracy. Zastanów się, dlaczego warto w niej pozostać, co sprawiłoby, abyś się tutaj poczuł lepiej. Może podwyżka? Może nowe obowiązki i większa swoboda decyzyjna?

To proste narzędzie pozwala na spojrzenie na dostępne drogi z szerszej perspektywy i uwalnia od złudnego myślenia zero – jedynkowego.

Poznaj decyzyjne ograniczenia i mechanizm zapętlania

Wiedza jest potęgą, ale tylko ta, którą wykorzystasz w praktyce dla osiągnięcia własnych celów. Jak wiemy, pewne schematy myślowe powodują, że podejmowane przez nas decyzje mogą nie być optymalnymi rozwiązaniami. Do tej pory poznaliśmy dwóch fałszywych doradców: decyzje podejmowane bez czasu na zastanowienie oraz decyzje rozważające tylko jedna opcję.

Desperacja to przeszkoda w podejmowaniu decyzji

Pamiętaj o trzech dodatkowych przeszkodach w podejmowaniu lepszych decyzji. Pierwsza z nich to desperacja. Człowiek podejmujący decyzje w obliczu desperackich okoliczności zaczyna rozważać opcje, które w innej sytuacji wydałyby mu się bardzo, ale to bardzo ryzykowne. Jeśli chcesz minimalizować straty, staraj się nie podejmować decyzji w stanie desperacji. Jeśli czujesz, że nie masz w ogóle obiektywnego osądu sytuacji, skorzystaj ze wsparcia. Doradztwo jednak trzeba traktować z dużą dozą dystansu. Dlaczego?

Kiedy doradztwo może być szkodliwe?

Doradztwo może być drugą przeszkodą w podejmowaniu lepszych decyzji. Jeśli teraz się dziwisz, masz rację. Wcześniej pisałam, że warto poradzić się kogoś przed dokonaniem ważnego wyboru. Jednak pamiętaj o tym, że zwykle przeceniamy znaczenie rad, za które musieliśmy… zapłacić. Zanim zdecydujesz się bezwiednie przystać na rady eksperta, przeanalizuj, czy ta sama porada udzielona za darmo byłaby dla Ciebie jednakowo wartościowa? Dodatkowo jeśli decydujesz się na skorzystanie z płatnego doradztwa poproś o przedstawienie nie jednej, a co najmniej dwóch możliwości do wyboru.

Jak mechanizm zapętlania prowadzi Cię na złą ścieżkę?

Trzecia przeszkoda w podejmowaniu lepszych decyzji to… mechanizm zapętlania. W skrócie mechanizm zapętlania polega na tym, że podejmujesz jedną złą decyzję. Nazwijmy ją popełnieniem błędu. Dla przykładu omijasz okresowe badanie lekarskie, mimo, że czujesz się źle. Próbujesz potem usprawiedliwiać swoje zachowanie, np. zasłaniając się nadmiarem pracy. Negatywne objawy się nasilają, ale Ty nadal nie idziesz do lekarza. Znajdujesz coraz więcej wymówek, które tłumaczą, dlaczego nie docierasz na badanie.

Z jednego, błahego często problemu nagle tworzy się ogromna przeszkoda, która zaczyna jawić Ci się jako bariera nie do pokonania. Jak podejmować lepsze decyzje w takiej sytuacji? Wróć do pierwszego błędu i powiedz sobie, że popełniłeś błąd i teraz zamierzasz zrobić wszystko, co konieczne, aby go nie powtórzyć. Zrób wszystko, co konieczne, aby swój błąd naprawić.

A jakie są Twoje sprawdzone sposoby na podejmowanie lepszych decyzji? Napisz w komentarzu!

Podejmowanie lepszych decyzji

Oceń post:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Jak podejmować lepsze decyzje? Trzy proste sposoby.”

  • Zofia
    21 października 2019 w 20:17

    Uważam, że tzw. przegadanie tematu z bliskimi to dobry sposób na poszerzenie wiedzy, opinii, ale także i zastrzeżeń przy podejmowaniu decyzji. Również czytanie, zbieranie informacji w internecie (oczywiście krytyczne spojrzenie z uwagi na wielość przekłamań) to także jeden ze sposobów. Miłego wieczoru.

  • […] Postanowienia noworoczne możemy nazwać naszymi marzeniami, celami bądź pragnieniami. Zależnie od tego, jakie nazewnictwo przyjmiesz, zaczniesz je postrzegać w inny sposób. Jeśli postanowienie noworoczne nazwiesz marzeniem lub pragnieniem, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że go nie zrealizujesz. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nasz mózg i nasza podświadomość traktuje marzenia i pragnienia jako coś zewnętrznego, niezależnego od naszych decyzji. […]

Instagram