Chaotyczny styl planowania

Podziel się!

5
(4)

Koniec grudnia to czas podsumowań. Zastanawiamy się, co w mijającym roku było dobre, a nad czym warto popracować. Nowy Rok często przynosi nam poczucie nadziei na trwałą zmianę w życiu. Jeśli zastanawiasz się, czy warto robić postanowienia noworoczne, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym są postanowienia noworoczne i dlaczego je robimy?

Postanowienia noworoczne możemy nazwać naszymi marzeniami, celami bądź pragnieniami. Zależnie od tego, jakie nazewnictwo przyjmiesz, zaczniesz je postrzegać w inny sposób. Jeśli postanowienie noworoczne nazwiesz marzeniem lub pragnieniem, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że go nie zrealizujesz. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nasz mózg i nasza podświadomość traktuje marzenia i pragnienia jako coś zewnętrznego, niezależnego od naszych decyzji.

Pragnienie lub marzenie to coś, co chciałbyś mieć. Może być to też coś, co chciałbyś przeżyć lub czego chciałbyś doświadczyć. Jednak nie poczujesz mocy marzenia, dopóki nie zamienisz go w cel. Marzenie często ujmujemy w podobne wyrażenia, jak te poniżej:

 • Chciałabym schudnąć w Nowym Roku.
 • Jak cudownie byłoby w przyszłym roku wyjechać na wakacje.
 • Marzy mi się nowy laptop.

Równie dobrze możesz uklęknąć i pomodlić się o powyższe. Możesz powzdychać do nieskończonej inteligencji (lub tego, w co wierzysz) i liczyć na to, że jakimś cudem twoje marzenie się zrealizuje. Oczywiście najlepiej bez twojego wysiłku, zaangażowania i starań. Jakby ktoś kupił ci w nowym roku laptop albo za ciebie schudnął, to byłoby świetnie, prawda? Taka jest moc marzeń lub pragnień.

Oczywiście, nie deprecjonuję tutaj mocy afirmacji bądź obsesji lub intensywnego pragnienia, jednak zazwyczaj samymi myślami nie jesteśmy w stanie zrealizować marzeń. Zawsze musimy w tym celu podjąć konkretne działanie, które sprawi, że marzenie z postaci niematerialnej zmieni się w materialną. Dlatego też w dalszej części tekstu przez postanowienia noworoczne będziemy rozumieć cele noworoczne.

Jeśli teraz zastanawiasz się, dlaczego robimy postanowienia noworoczne, oto dwie podstawowe przyczyny:

 1. Chcemy, aby ktoś lub coś pomogło nam zrealizować nasze pragnienia, życzenia lub marzenia.
 2. Pragniemy zrealizować nasze noworoczne cele i działać, aby je osiągnąć.

Zależnie od tego, jaką postawę wobec swojej przyszłości przyjmiesz, twoje postanowienie noworoczne będzie miało inną moc.

Podstanowienia noworoczne cele

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Moim zdaniem warto wyznaczać sobie nowe cele i plan działania nie tylko z okazji Nowego Roku. Równie dobrze piątek o godzinie 15:00 również może stanowić dla nas datę graniczną, od której zaczniemy realizować cele.

Jednak dla wielu z nas magia liczb i pozytywne skojarzenia związane z Nowym Rokiem jako “nowym rozdaniem” w życiu sprawiają, że łatwiej jest w tym czasie podjąć nowe postanowienia. Dlatego jeśli chcesz dokonać zmian w swoim życiu, Nowy Rok może stać się świetną motywacją do zwiększenia działań w kierunku obranego przez ciebie celu.

Jeśli jednak przez postanowienia noworoczne rozumiesz pragnienia, życzenia lub marzenia, nie warto ich robić. Dlaczego? Ponieważ poczucie rozczarowania, zniechęcenia i frustracji może skutecznie zablokować w tobie chęć do zmiany. Aby robić skuteczne postanowienia noworoczne, które faktycznie zrealizujesz, musisz wyznaczyć sobie konkretne cele.

Zatem jeśli czujesz, że chcesz wejść w Nowy Rok z nową listą postanowień, jak najbardziej cię do tego zachęcam i wierzę, że przygoda z planowaniem i realizacją postanowień noworocznych wiele cię nauczy. Ja uczę się każdego roku czegoś nowego o sobie i o mojej silnej woli. Dzięki doświadczeniu i testowaniu na sobie samej nowych metod realizacji celów wypracowałam skuteczny system, który pozwala mi sięgać po więcej.

Dlatego jeśli spojrzysz na postanowienia noworoczne jak na noworoczne cele, które chcesz zrealizować, śmiało zacznij wyznaczać sobie poprzeczkę coraz wyżej! Jestem tutaj, aby ci w tym pomóc, dlatego w następnym artykule podzielę się z tobą moimi sposobami na realizowanie noworocznych postanowień.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Czy warto robić postanowienia noworoczne?”

 • Zofia
  25 grudnia 2019 w 19:20

  Nie bardzo rozumiem istoty postanowień noworocznych. Dla mnie nowy rok to tylko data, postanowienia mogę składać kiedy zechcę. Ważne także aby pamiętać: człowiek planuje a Bóg się śmieje. I nie będzie to wymówką, tak czasami bywa.

 • […] wpisów o postanowieniach noworocznych. W pierwszej części mogliście przeczytać o tym, czy warto robić postanowienia noworoczne. Tym razem zajmiemy się znalezieniem odpowiedzi na pytanie, jak dotrzymać postanowienia […]

 • […] nowego roku to czas, kiedy czują, że mogą więcej. Zmiana wisi w powietrzu, a pytania o postanowienia noworoczne przewijają się w rozmowach nie tylko przy świątecznym stole. Jeśli też czujesz, że to szansa […]

Instagram