Jaki kalendarz wybrać macbook

Podziel się!

5
(2)

Dzisiaj wraz ze zbliżającym się końcem roku druga część mini-cyklu wpisów o postanowieniach noworocznych. W pierwszej części mogliście przeczytać o tym, czy warto robić postanowienia noworoczne. Tym razem zajmiemy się znalezieniem odpowiedzi na pytanie, jak dotrzymać postanowienia noworoczne?

Istnieją cztery główne wyznaczniki tego, czy twoje noworoczne postanowienia okażą się skuteczne i czy ich dotrzymasz.

Jak dotrzymać postanowienia noworoczne? Wyznacz cele noworoczne.

Aby dotrzymać swoje noworoczne postanowienia, musisz konkretnie wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz. Postanowienie noworoczne, które wyznaczysz sobie w formie marzenia lub życzenia raczej ma nikłe szanse na spełnienie. Więcej o życzeniach noworocznych przeczytasz tutaj.

Dlatego podstawą dotrzymywania postanowień noworocznych będzie wyznaczenie noworocznego celu. Jak wiemy, istnieje 5 podstawowych zasad skutecznego wyznaczania celów.

Jak wyznaczać cele skutecznie?

 1. Cel powinien być mierzalny.

  Zamiast “chciałbym schudnąć” zdecyduj, że “chcę schudnąć 5 kg”.

 2. Cel powinien być umiejscowiony w czasie.

  Zapisz datę końcową, do której chcesz osiągnąć cel, np. 30 czerwca 2020 roku.

 3. Ustal kamienie milowe na drodze do celu.

  Zapisz daty i wartości, które chcesz osiągnąć na drodze do celu głównego, np. -2 kg do 30 marca 2020 roku, -3 kg do 15 maja 2020 roku, -5 kg do 30 czerwca 2020 roku.

 4. Zastosuj w praktyce Metodę Małych Kroczków, aby osiągnąć cel.

  Co muszę zrobić już dziś, aby osiągnąć pierwszy kamień milowy? Jakie jeść posiłki? Co ćwiczyć? Ile razy w tygodniu etc.

 5. Zgromadź wszystkie potrzebne narzędzia potrzebne do osiągnięcia twojego celu.

  Potrzebujesz buty sportowe? A może brakuje ci miksera do koktajli?

Skoro już wiemy, że aby skutecznie wyznaczyć cel, należy kierować się tymi pięcioma podstawowymi zasadami, weźmy pod lupę cele noworoczne. Takie cele zwykle są dłuższe w realizacji, dlatego zdecydowanie wyznaczenie kamieni milowych będzie pomocne, aby śledzić postępy.

Postanowienie noworoczne w formie celu może dotyczyć każdej dziedziny twojego życia, od życia zawodowego po prywatne i towarzyskie. Jeśli jednak chcesz dotrzymać danego sobie słowa, musisz sięgnąć głębiej po wyznaczeniu sobie celu noworocznego i spytać samego siebie, dlaczego chcesz osiągnąć cel noworoczny?

Odpowiedz sobie na poniższe pytania, a uzyskasz więcej wskazówek, jak dotrzymać postanowienia noworoczne, które sobie wyznaczasz:

 • Dlaczego chcę to osiągnąć?
 • Jak będę się czuł, gdy osiągnę cel?
 • Jak będę się czuć, jeśli nie osiągnę celu?
 • Jakie są zyski z osiągnięcia celu?
 • Czy zdaję sobie sprawę ze wszystkich kosztów, jakie muszę ponieść, aby osiągnąć cel?
 • Czy jestem gotów ponieść te wszystkie koszty?
 • Jak postrzegam główne przyczyny, dla których chcę osiągnąć cel? Ktoś mi coś powiedział, a może to ja wewnętrznie czuję / wiem, że jest to dla mnie ważne?
 • Kto będzie mnie wspierał, a kto będzie mi przeszkadzał w osiągnięciu celu?
 • Czy potrafię określić możliwe przeszkody na drodze do celu?
 • Czy umiem znaleźć możliwe rozwiązania przeszkód na drodze do celu?

A teraz najważniejsze pytanie, gdy już odpowiesz sobie na wszystkie powyższe:

Czy wiedząc to wszystko, nadal chcę osiągnąć ten cel noworoczny?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, jesteś na dobrej drodze do realizacji swojego celu noworocznego!

Jeżeli zaś odpowiedź brzmi nie, przeczytaj ten artykuł. Może tutaj tkwi odpowiedź, dlaczego poddajesz się, zanim zaczniesz. Może być też tak, że twoje postanowienie noworoczne nie jest tak naprawdę twoim celem. Jeśli uważasz, że powinieneś coś robić, bo inni to robią, niekoniecznie jest to dla ciebie ważne i zgodne z twoimi wartościami.

Oczywiście, pewne postanowienia noworoczne, jak utrzymanie prawidłowej wagi ciała czy dbanie o zdrowe odżywanie siebie i swojej rodziny warto zawsze rozważyć, o tyle postanowienia dotyczące czyichś oczekiwań względem ciebie nie zawsze mają sens.

Jak dotrzymać postanowienia noworoczne? Przestań sobie życzyć, tylko zacznij robić!

Jedną z najczęstszych pułapek, w jakie wpadamy, gdy chcemy dotrzymać nasze noworoczne postanowienia, jest postawa życzeniowa. Jak ona się objawia? Otóż zamiast celu noworocznego mówisz, że:

 • Marzę, aby w Nowym Roku mieć dużo pieniędzy….
 • Chciałabym dobrze wyglądać…
 • Jak cudownie byłoby wyjechać na zagraniczne wakacje…
 • Gdyby tylko udało mi się…

Takie życzenia nie mają nic wspólnego z celami noworocznymi! W przypadku marzeń noworocznych wydaje nam się, że to nie my decydujemy o naszym życiu. Chcielibyśmy, aby ktoś lub coś sprawiło, aby nasze życzenie się spełniło. To taka dorosła wersja wiary w złotą rybkę.

Pamiętaj, że zrzucając na kogoś lub coś odpowiedzialność za twoje postanowienie noworoczne masz nikłe szanse, że je zrealizujesz!

Dlatego poza wyznaczeniem sobie celu noworocznego, koniecznym jest zrezygnowanie z postawy życzeniowej. Nie życz sobie, tylko działaj, aby to, czego pragniesz, się spełniło!

Jak dotrzymać postanowienia noworoczne? Obiecaj sobie, że zrobisz, co trzeba, aby zrealizować postanowienie!

Jeśli szczerze odpowiedziałeś sobie na pytania o koszty i zyski ze zrealizowania celu noworocznego, nadchodzi czas na złożenie samemu sobie bardzo ważnej obietnicy. Obiecaj sobie samemu, że zrobisz, co trzeba, aby zrealizować postanowienie. To jest twoja decyzja, którą podejmujesz wiedząc, co zyskasz i jakie koszty poniesiesz.

Niektórzy z nas (zależnie od typu osobowości) bardzo dobrze reagują na dane sobie obietnice. Ponieważ wiesz już, że dany cel noworoczny jest dla ciebie ważny, będzie ci łatwiej utrzymać wysoki poziom motywacji, kiedy zaczniesz działać, aby go w nowym roku zrealizować.

Jeśli jednak czujesz, że całkiem łatwo przychodzi ci łamanie danych sobie obietnic, być może lepiej na ciebie podziała poniższy sposób na to, jak dotrzymać postanowienia noworoczne.

Jak dotrzymać postanowienia noworoczne? Ogłoś swoje cele publicznie!

Jeśli na sam dźwięk słowa publicznie czujesz, że pocisz się na całym ciele i masz ochotę uciec daleko, prawdopodobnie jest to dokładnie to, co powinieneś zrobić! Otóż niektórzy z nas bardzo łatwo łamią dane sobie słowo, ale nie potrafią złamać tego danego innym.

W jakiej formie możesz publicznie ogłosić swój cel? W dzisiejszych czasach to bardzo proste!

 • Powiedz o tym najbliższym osobom. Aby inni mogli cię wspierać w trudnych chwilach i cieszyć się twoimi sukcesami!
 • Ogłoś swój zamiar w mediach społecznościowych. To najprostsza metoda, najszybsza, a jednocześnie… jedna z bardziej skutecznych. Szczególnie, jeśli poprosisz, aby inni rozliczali cię z wykonanych celów.
 • Dołącz do publicznego wyzwania. Dla przykładu, jeśli chcesz ćwiczyć, dołącz do jakiegoś wyzwania stworzonego przez znanego trenera lub stwórz własne wyzwanie w fitnessowej aplikacji, np. Endomondo.

Jak dotrzymać postanowienia noworoczne? Monitoruj swoje efekty, nie przerywaj działania i zadbaj o motywację

Na koniec kilka praktycznych wskazówek, które sprawdzą się nie tylko, gdy chcesz realizować postanowienia noworoczne. Możesz je stosować do dowolnego celu, jaki sobie obierzesz.

 • Sprawdzaj regularnie, jak ci idzie. Jeśli jednym z twoich zamierzeń jest picie 8 szklanek wody dziennie, możesz skorzystać np. z aplikacji, która ci o tym przypomni. Możesz też rysować kreski na stronie w kalendarzu i skreślać po dwie. Pamiętaj też o regularnym sprawdzaniu, czy zbliżasz się do swojego następnego kamienia milowego.
 • Zadbaj o wszystkie narzędzia i materiały. Nie ma nic bardziej frustrującego niż niewygodny strój do ćwiczeń lub brak odpowiedniego planera, w którym sprawnie zapiszesz swój plan dnia.
 • Pod żadnym pozorem nie przerywaj działania! W tym często tkwi główny problem z dotrzymywaniem postanowień noworocznych – po kilku dniach tracisz pierwotny zapał do działania i zaczynasz szukać wymówek. A im więcej wymówek, tym większa szansa, że opuścisz trening lub znajdziesz tysiące powodów, dla których dziś nie możesz wykonać obiecanego telefonu do klienta. Pamiętaj, z realizacją każdego celu niestety jest jak z rzucaniem palenia – zapaliłeś, wracasz do dnia 0.
 • Zadbaj o motywację. Oczywiście, motywacja jest efektem działania i sukcesów, jednak możemy starać się utrzymać ją na wysokim poziomie kilkoma prostymi sztuczkami. Możesz wyznaczyć sobie drobne nagrody, np. nowy strój do ćwiczeń po 2 miesiącach regularnych treningów. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz utrzymywać zdrową dietę, to dzień objadania się słodyczami w “nagrodę” nie do końca da ci dobry efekt.

Jeśli chcesz odbierać więcej porad i być na bieżąco z najnowszymi artykułami, zapraszam do zapisania się do newslettera poniżej:

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Postanowienia noworoczne jak dotrzymać sposoby
Zapisz na Pinterest i pamiętaj, jak dotrzymać postanowienia noworoczne co roku!

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Jak dotrzymać postanowienia noworoczne?”

Instagram