Sypialnia według Feng Shui

Podziel się!

5
(2)

Czy zdarza Ci się wejść do jakiegoś pomieszczenia i masz wrażenie, że coś tu jest nie tak? Odczuwasz negatywne emocje, a przebywanie w tym miejscu dłużej powoduje, że czujesz się wyczerpana i pozbawiona energii? Jeśli tak, to doświadczyłaś na sobie siły działania Feng Shui. Ta wschodnia sztuka aranżacji i projektowania wnętrz powinna być obowiązkowo nauczana na architekturze. Jednak zanim tych czasów doczekamy, możesz już dziś poprawić swoje wnętrze według zasad Feng Shui. W dzisiejszym artykule zebrałam podstawowe zasady, dzięki którym Twoja sypialnia według Feng Shui stanie się oazą spokoju i dobrej energii.

Weź pod uwagę, że w tym artykule znajdziesz podstawowe porady, które możesz wprowadzić w życie raczej łatwo i niskim kosztem. Od tego powinno się zaczynać przygodę z Feng Shui. Gdy poczujesz różnicę w codzienności, możesz zagłębiać się dalej w magię Feng Shui i dokonywać głębszych zmian.

Feng Shui opiera się na podświadomości (poczucie bezpieczeństwa) i symbolice połączonej z wizualizacją. Dlatego jest tak skuteczne. Jeśli czujesz, że coś w sypialni zaburza Twój spokój, wykonaj poniższe porady.

Gdzie umieścić sypialnię zgodnie z zasadami Feng Shui?

Ogólna zasada (związana także z podświadomym poczuciem bezpieczeństwa) głosi, że sypialnia powinna być umiejscowiona jak najdalej od drzwi wejściowych. W tradycyjnym Feng Shui mówi się, że im dalej od wejścia jest Twoja sypialnia, tym większą kontrolę będziesz mieć nad swoim domem i życiem.

Wybierz najcichszą i najspokojniejszą część domu czy mieszkania na swoją sypialnię. Zapewni to zwieszony komfort i bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom.

Jeśli chcesz przyciągnąć nowy związek, powinnaś zadbać o ożywiającą i pobudzającą energię w sypialni. Jeśli zależy Ci na harmonii w obecnej relacji, niech sypialnia będzie stonowana, ciepła i bezpieczna.

Drzwi do sypialni lub malutka sypialnia

Jeśli wejście do Twojej sypialni jest zablokowane lub ukryte (albo sypialnia jest naprawdę malutka), możesz doświadczać w życiu wielu zbędnych przeszkód. Postaraj się zapewnić sobie łatwy dostęp do sypialni. Niektórzy, stosujący tradycyjne Feng Shui, wieszają np. kryształową kulę na czerwonej wstążce nad drzwiami wejściowymi na zewnątrz sypialni. Jeśli czujesz, że jakaś symbolika jest dla Ciebie korzystna, zastosuj ją u siebie.

Głośna sypialnia powodująca dyskomfort
 • Nie zaleca się umiejscawiania sypialni nad garażem, ponieważ wjeżdżające samochody nie tylko zawierają dużo chaotycznej i nazbieranej energii, ale też… powodują hałas, który nie pozwala odpocząć.
 • Okno sypialni nie powinno wychodzić na ruchliwą, głośną ulicę ani znajdować się na linii drogi wjazdowej lub prostopadłej do ulicy. Takie umiejscowienie będzie wywoływać u Ciebie niepokój, zniecierpliwienie lub poirytowanie.
 • Jeśli nie możesz przenieść sypiani, zadbaj o jej maksymalne wygłuszenie. Dobrym rozwiązaniem są oczywiście zasłony wygłuszające, a nawet dodatkowe wygłuszenie ścian sypialni. Umieść na podłodze miękki dywan. Jeśli masz taką możliwość, przenieś szafy w sypialni na najgłośniejszą ścianę (trochę wytłumią hałas). Jeżeli stosujesz tradycyjne Feng Shui w sypialni, umieść lustro ba-gua na zewnętrznej ścianie sypialni.

Czasem nie jesteśmy w stanie przenieść sypialni, wtedy warto zastosować inne porady Feng Shui zapewniające ład i harmonię.

Jakie kolory wybrać do sypialni?

Kwestię kolorów ścian w sypialni według Feng Shui omawiam bardzo ogólnie, gdyż taka zmiana wymaga przeprowadzenia małego remontu, a nie każdy ma teraz taką możliwość.

Istnieje wiele szkół Feng Shui, które zalecają dopasowywanie kolorystyki i umiejscowienia samej sypialni w rozkładzie pomieszczeń w określonym miejscu. Tutaj maksymalnie upraszczamy temat, abyś szybko zobaczyła rezultaty u siebie. Pamiętaj, że Twoja intuicja podpowie Ci, kiedy czujesz się lepiej i jakie kolory pomagają Ci się zrelaksować!

Uniwersalne kolory polecane do sypialni Feng Shui to:

 • złamana biel
 • odcienie kremu i beżu
 • brązy i kolor czekoladowy

Ogólnie kolory naturalne, kojarząc się z ziemią, takie, jakie znajdziemy w naturze. Chodzi o naturalność, która daje poczucie komfortu. Unikamy tzw. czystych odcieni, np. śnieżna biel. Mogą działać zbyt aktywizująco nocną porą.

Do neutralnej bazy możesz dodawać kolorystyczne akcenty, zależnie od tego, czego aktualnie potrzebujesz w swoim życiu, np.:

 • kolor czerwony, fioletowy, różowy – rozkwit życia miłosnego
 • odcienie niebieskiego i zielonego – odnowa, witalność, spokój i relaks
 • ciepłe odcienie ziemi – relaks, poczucie bezpieczeństwa i komfortu

Wybieraj raczej odcienie jasne, stosowane, delikatne, złamane. Unikaj bardzo ciemnych odcieni zieleni i niebieskiego, gdyż mogą spowodować gorszy nastrój. Najlepiej wybrać do sypialni farbę matową lub półmatową.

Sypialnia według Feng Shui krok po kroku

Jak zaaranżować sypialnię według zasad Feng Shui w kilku prostych krokach?

 1. Posprzątaj i odgruzuj swoją sypialnię

  Usuń z sypialni wszystkie zbędne rzeczy, zrób dogłębne porządki. Trzymaj wszystko pochowane, poza zasięgiem wzroku. Sypialnia powinna dawać wrażenie ładu i harmonii.

 2. Ustaw odpowiednio łóżko w sypialni zgodnie z zasadami Feng Shui

  Łóżko powinno być ustawione w tzw. pozycji dominującej (commanding position), czyli dawać Ci poczucie władzy, siły i kontroli. Ja najlepiej czuję się, gdy łóżko jest ułożone prostopadle do drzwi. Najgorszą pozycją, w jakiej możesz ustawić łóżko, jest tzw. pozycja trumny, gdy Twoje stopy po położeniu się na łóżku są skierowane wprost na drzwi. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie w swojej sypialni, przestaw łóżko.

 3. Wybierz łóżko z zagłówkiem

  Zagłówek powinien być obowiązkowym elementem Twojego łóżka. Nigdy nie wybieraj łóżka bez wezgłowia, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jeśli Twoje łóżko nie posiada zagłówka, to je wymień lub dorób zagłówek. Brak zagłówka może powodować poczucie zagrożenia.

 4. Nie ustawiaj łóżka na środku sypialni

  Łóżko powinno przylegać do ściany wezgłowiem. Jeśli ustawisz łóżko na środku pokoju, podświadomie będziesz czuć się zagrożona (instynkt samozachowawczy!) i przestaniesz się wysypiać.

 5. Zachowaj widok na drzwi sypialni

  To bardzo ważne – gdy leżysz na plecach w łóżku, powinnaś mieć zachowany widok na drzwi sypialni. Zapewni to poczucie bezpieczeństwa.

 6. Uwaga na lustra w sypialni

  Niektóre szkoły Feng Shui zalecają lustra w sypialni. Moim zdaniem lustra w sypialni lepiej nie mieć w ogóle, a jeśli już – powinno być umiejscowione tak, żebyś się w nim nie odbijała, kiedy leżysz w łóżku. Jeśli masz szafę z lustrzanymi drzwiami, pozbądź się jej lub wymień drzwi.

 7. Uporządkuj przestrzeń pod łóżkiem

  Przestrzeń pod łóżkiem nie powinna służyć jako miejsce do przechowywania. Według Feng Shui zagracając przestrzeń pod łóżkiem masz zapewnione ukryte przeszkody w związku i innych dziedzinach życia. Wybierz łóżko, pod którym możesz łatwo posprzątać, także ze względów higienicznych.

 8. Wymień pościel

  Nowa, czysta, pachnąca pościel oznacza dobry start w związku, relacjach i życiu. Zapewnia też higieniczny sen. Feng Shui zaleca różową lub fioletową pościel, aby wzmocnić energię miłości w relacji. Jeśli czujesz, że potrzeba Ci harmonii i spokoju, wybierz pościel w neutralnym kolorze.

 9. Zasłonięte okna na noc

  Sypialnia według Feng Shui powinna zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Wybierz zasłony, które dobrze ochronią Cię przed światem zewnętrznym i zawsze zasłaniaj je na noc.

Dodatkowe porady na dobre Feng shui w Twojej sypialni

 • Nie kupuj używanego łóżka, nie przyjmuj też takiego w prezencie. Coś, co było już używane, niesie w sobie historię poprzedniej osoby lub związku. Jeżeli nigdy nie możesz się wyspać w hotelu, teraz już wiesz dlaczego 😉. Jeśli tylko masz możliwość, po przeprowadzce wymień łóżko na nowe, a co najmniej zainwestuj we własną pościel i jeżeli masz fundusze – materac.
 • Nowe łóżko to nowy początek. Symbolika pożegnania ze starym i powitania nowego w naszym życiu jest znana od tysiącleci. Jeśli chcesz rozpocząć nowy rozdział – wymień łóżko na nowe. Pozbądź się wszystkiego – od materaca po pościele i prześcieradła. Kup najlepsze łóżko i najwygodniejszy materac, na jaki Cię stać.
 • Częste wietrzenie pomieszczenia. Otwieraj okna, wpuszczaj do sypialni świeże powietrze, dbaj o ogólną czystość w sypialni, regularnie pierz pościel i czyść przestrzeń pod łóżkiem.
 • Przyjrzyj się roślinom w swojej sypialni i zrób przegląd. Usuń wszelkie uschnięte rośliny czy kwiaty, a także sprawdź, czy Twoje rośliny nie pochłaniają w nocy cennego tlenu (spisy roślin znajdziesz w internecie).
 • Zadbaj o nastrój i zapach. Kup pięknie pachnącą świecę zapachową (np. lawendową), zapewni Ci ona nastrojowe oświetlenie. Pamiętaj, aby zawsze wygasić świeczkę przed pójściem spać.
 • Kupuj przedmioty parami. Jeśli jesteś w związku lub chcesz znaleźć partnera / partnerkę, zadbaj, aby w Twojej sypialni dekoracje i elementy wyposażenia były podwójne. Dwie szafki nocne, dwie lampki, dwie takie same rośliny czy parzysta ilość poduszek – wiesz o co chodzi.
 • Ustawienie łóżka dla singli i par. Jeśli chcesz pozostać osobą niezależną, przysuń łóżko jednym bokiem do ściany, gdy marzy Ci się nowy związek (lub poprawa w obecnym), łóżko powinno mieć taki sam dostęp z obu stron. Ustaw dwie szafki nocne i dwie lampki po obu stronach łóżka.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram