Jak stworzyć harmonogram dnia

Podziel się!

5
(2)

Niezależnie od Twoich poglądów na organizację i planowanie, wiedza o tym, jak stworzyć harmonogram dnia z pewnością Ci się przyda.

Część z nas zniechęca się na myśl o tym, żeby żyć według harmonogramu, ponieważ wydaje się im to bardzo restrykcyjne i ograniczające, a w dodatku… nudne. Faktycznie, trzymanie się harmonogramu wymaga dyscypliny. Być może chcesz czuć się wolna, mieć swobodę w codziennych wyborach i reagować na to, co przynosi życie.

Niestety prawda jest taka, że jeśli chcesz zrobić więcej lub osiągnąć konkretne rezultaty w dłuższej perspektywie, musisz stworzyć sobie harmonogram i plan działania na jego podstawie. Jeżeli nie zaczniesz pilnować i organizować swojej codzienności, ktoś zrobi to za Ciebie. Twoim życiem będą rządziły rozpraszacze i pożary, które będziesz musiała ciągle gasić.

Harmonogramy z większym (lub mniejszym, przyznaję) powodzeniem stosuję od wielu lat. Dzięki wyznaczeniu określonych bloków czasu na konkretne typy działań mogę zorganizować dzień tak, żeby zrobić to, co ważne dla każdego mojego celu. Stworzenie harmonogramu daje mi możliwość przejęcia w pewnym stopniu kontroli nad codziennością.

Harmonogram dnia to nie to samo co plan dnia. Harmonogram mówi, nad zadaniami jakiego rodzaju skupiamy się w danym okresie czasu. Plan określa, jakie zadania konkretnie robimy. Na przykład, jeśli w harmonogramie masz od poniedziałku do piątku od 14:00 do 15:00 odpisywanie na maile, plan będzie dotyczył tego, na które maile konkretnie odpiszesz (np. z jakiej skrzynki, od którego zaczniesz itp.).

Jak stworzyć harmonogram dnia?

Nie ulega wątpliwości, że stworzenie ramowego harmonogramu dnia i jego przestrzeganie wymaga dużej dozy samodyscypliny. Jednak w dłuższej perspektywie samodyscyplina zapewnia Ci większą wolność.

Oczywiście istnieje wiele sposobów na stworzenie harmonogramu dnia. Możesz go stworzyć online lub offline. W tym artykule pokażę Ci najprostszą wersję harmonogramu, aby uzmysłowić jego ideę. Harmonogram każdego z nas będzie inny, to normalne.

Zacznij Metodą Małych Kroczków właśnie od najprostszych ram czasowych dla Twoich zadań. Kiedy dopasujesz harmonogram do siebie (a może to zająć trochę czasu), możesz się zastanowić nad sposobami, jak go ulepszyć.

Krok 1: Wybierz formę

Potrzebujesz jakiegoś narzędzia, w którym stworzysz swój harmonogram. Może to być kalendarz lub planner. Może to być nawet kartka papieru. Jeśli wybierzesz narzędzie online, zacznij od najprostszego, kompatybilnego z Twoim systemem operacyjnym i telefonem, to znaczy na przykład:

Krok 2: Utwórz bloki czasowe z powtarzalnymi zadaniami

Masz już kalendarz? Teraz czas na utworzenie podstawowych bloków czasowych z powtarzalnymi zadaniami i obowiązkami. Takimi prostymi blokami może być na przykład czas pracy zawodowej od 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku czy określone zajęcia na uczelni w weekendy.

Dla większości z nas kalendarz okaże się w znacznym stopniu wypełniony takimi większymi i mniejszymi blokami, które są naszymi obowiązkami. Wbrew pozorom, nie zostanie aż tak dużo czasu na elastyczność, jak nam się może wydawać.

Poniżej przykładowy rozkład dnia (tylko dni robocze) stworzony w Kalendarzu Google.

To oczywiście bardzo podstawowy schemat, bo nie uwzględnia jeszcze chociażby czasu na przygotowywanie i spożywanie posiłków, odwożenie dzieci do szkoły czy cotygodniowe zakupy spożywcze. Pamiętaj, że w pierwszym kroku umieszczasz tylko te typy zadań, których nie możesz (lub nie chcesz!) przesuwać.

Krok 3: Dodaj zadania, które możesz wykonać w różnym czasie

Teraz czas na obowiązki, które możesz wykonać w dowolnym dniu (lub o dowolnej godzinie). Przykłady to (oczywiście każdy z nas jest inny): ćwiczenia fizyczne, zakupy spożywcze, porządkowanie domu, mycie samochodu itp.

Bardzo dobrym pomysłem jest wyznaczenie na tego typu czynności określonego terminu w tygodniu, na przykład ja zwykle jeżdżę po cotygodniowe zakupy spożywcze w sobotę o 6:00 rano.

Krok 4: Dodaj czas na pielęgnowanie relacji czy hobby

Kiedy masz już wyznaczony czas na wszystkie stałe obowiązki, czas dopisać do harmonogramu czas, jaki przeznaczysz na swoje hobby, zainteresowania czy dbanie o relacje z innymi ludźmi. Możesz tu wpisać na przykład czytanie książki, kurs online czy malowanie, a także czas dla rodziny. Ja wpisałam ostatnio do swojego harmonogramu na piątek rodzinny wieczór gier / filmowy.

Krok 4: Wykorzystaj moc koloru

Jak widzimy na przykładowym kalendarzu powyżej, poszczególne kategorie zadań zostały wyróżnione odpowiednimi kolorami. Dzięki temu łatwiej połapać się na szybko, co kiedy robisz. Jeśli używasz narzędzia online, w prosty sposób włączysz lub wyłączysz poszczególne typy zadań z wyświetlanego widoku.

Podstawowym rozróżnieniem kolorystycznym może być wyznaczenie (jak w przykładzie) innego odcienia dla pracy, obowiązków domowych, czasu dla siebie i posiłków.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 odpowiedzi na “Jak stworzyć harmonogram dnia?”

 • Zofia
  17 lutego 2021 w 08:42

  Czekam na c.d. podpowiedzi. Do mistrzostwa w zarządzaniu czasem niestety jest mi daleko, ale pocieszam się, że ćwiczenie czyni mistrza. Miłego dnia

 • […] Kiedy już dokonasz rozdzielenia skrzynek mailowych na używaną regularnie i skrzynkę do spamu, możesz przejść do dalszej części porządkowania skrzynki. […]

 • Daria
  22 lutego 2023 w 17:00

  Przede mną jeszcze długa droga żeby osiągnąć plan idealny, ale próbuję małymi krokami 😉 Codziennie staram się znaleźć czas na ćwiczenia przy muzyce i wieczorne czytanie książek. I odkąd mam ekspres ariete to musi też być kawa koło południa 🙂 Oczywiście mam też wyznaczony czas na pracę, spacery z psem itp.

  • 2 sierpnia 2023 w 12:12

   Daria, widzę, że firma produkująca ekspresy do kawy opłaciła aż dwa konta do komentarzy

Instagram