Co zapisywać w kalendarzu

Podziel się!

5
(6)

Jeśli jesteś regularną czytelniczką, z pewnością wiesz, jak ważne jest zapisywanie rzeczy do zrobienia. Jednak czasem możesz się zastanawiać, co zapisywać w kalendarzu, a czego nie. W tym artykule przedstawię Ci mój sposób planowania – wypracowany ponad 24-letnim doświadczeniem (tak, pierwszy kalendarz zapełniałam już jako dziesięciolatka!).

Oczywiście, każdy jest inny, ma odmienne potrzeby i ilość projektów w toku. Jednak jeśli zaczniesz od mojej metody, z łatwością stworzysz z niej swoją własną. Dzięki temu unikniesz tak częstego na początku przeładowywania kalendarza i związanej z tym frustracji. W mojej metodzie korzystam z połączenia kalendarza i listy zadań (oraz aplikacji do zarządzania projektami – u mnie to konieczność w pracy zawodowej).

Jeśli chcesz planować tylko w kalendarzu, polecam Ci taki w układzie dziennym (jedna strona to jeden dzień).

Jeśli jeszcze nie masz swojego kalendarza, możesz pobrać darmowy z tej strony albo poczytać mój poradnik, jaki kalendarz najlepiej wybrać i dlaczego.

Co zapisywać w kalendarzu?

Co zapisywać w kalendarzu – lista poniżej.

 1. Wszystkie ważne wydarzenia cykliczne.

  W tej kategorii znajdziesz oczywiście urodziny i imieniny oraz rocznice. Są to też wydarzenia zmieniające codzienny rozkład dnia, jak początek i koniec roku szkolnego / akademickiego, termin złożenia PIT, daty zapłaty rachunków czy ubezpieczenia, koniec umowy na telefon i tym podobne.

 2. Święta i okazje.

  Dobrze jest wpisać w kalendarz wszelkie istotne święta (nawet jeśli ich nie obchodzisz). Jest to istotne, ponieważ są to często dni wolne, zmieniające zwykły rozkład dnia. W tej kategorii dobrze wpisać też nieliczne niedziele handlowe.

 3. Wszystkie spotkania.

  Od wideorozmowy przez delegacje aż po umówioną kontrolę u dentysty czy termin szczepienia – jeśli masz wszystko w kalendarzu, nigdy nie umówisz się w dwóch miejscach na ten sam termin.

 4. Wszystkie terminy, o jakich wiesz.

  Termin oddania projektu w pracy, data przeczytania lektury w szkole przez pierwszoklasistę albo dzień, do którego musisz odpowiedzieć na ofertę. To wszystko powinno znaleźć się w kalendarzu.

 5. Szczegółowe wytyczne.

  Na szczepienie musisz zabrać książeczkę zdrowia, a na Dzień Marchewki w przedszkolu przygotować dziecku pomarańczowe ubranie? Zapisz te szczegóły razem z wydarzeniem.

 6. Cykliczne zadania rutynowe.

  Wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie, końcówek w szczoteczkach elektrycznych czy czyszczenie ekspresu do kawy – pewne rzeczy robimy co jakiś czas, ale regularnie. Dzięki wpisaniu ich w kalendarz – na pewno ich nie przegapisz.

 7. Rzeczy, które koniecznie musisz zrobić danego dnia.

  Czasem pojawia się niespodziewane zadanie – musisz pilnie odpisać na maila czy zadzwonić do kogoś w określonym terminie. Takie zadania koniecznie wpisz w kalendarz.

 8. Przypominajki.

  To naprawdę świetny sposób na podtrzymanie dobrych kontaktów z innymi. Jeśli ktoś ma urodziny za dwa tygodnie – zapisz przypominajkę o wyborze prezentu czy ustaleniu terminu urodzinowych odwiedzin. Przypominajki dobrze sprawdzą się też przy projektach, np. za dwa tygodnie mija termin na oddanie projektu X.

Napisz w komentarzu, co zapisujesz w swoim kalendarzu każdego dnia.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Co zapisywać w kalendarzu?”

 • Milena
  2 sierpnia 2023 w 07:22

  Od czasów szkolnych jestem maniaczką organizacyjną własnego czasu. Zawsze też towarzyszyła mi lista rzeczy do zrobienia którą spinaczem przypinałem do kartki w kalendarzu. Ja w moim kalendarzu zapisuje wszystko o czym wspomniałaś oraz: dni w których spodziewam się okresu i w których go mam – mam na to swój kod kropkowy , plan obiadów na cały tydzień co pomaga mi przy robieniu listy zakupów, tabletki i suplementy diety oznaczone inicjałem który biorę w kółko gdy zarzyję.

  • 2 sierpnia 2023 w 12:08

   Milena, dziękuję Ci za odwiedziny i komentarz, dane o których wspomniałaś udało mi się monitorować online 🙂 bardzo to polecam, oszczędność czasu 🙂

Instagram