Kalendarz tygodniowy czy dzienny?

Podziel się!

5
(4)

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kalendarzy. Od kalendarzy ściennych, przez kalendarze biurkowe i kieszonkowe, aż po kalendarze książkowe (dzienne oraz tygodniowe) i coraz bardziej popularne kalendarze w smartfonach i telefonach. Jaki kalendarz wybrać dla siebie? Czy jeden wystarczy? A może potrzebuję kilku kalendarzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Jaki kalendarz wybrać?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest uniwersalna. To, co jest dobre dla mnie, nie musi się sprawdzać u Ciebie i odwrotnie. Inny kalendarz sprawdzi się u ucznia czy studenta, jeszcze inny u właścicielki salonu kosmetycznego umawiającej Klientki. Poniżej kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, aby najlepiej dobrać kalendarz do planowania.

Kalendarz ścienny dla kogo jaki?

Dla kogo kalendarz ścienny?

 • Kalendarz ścienny sprawdzi się w każdym domu, w którym są dzieci. To taka szybka, miesięczna “przypominajka” o czekających nas zadaniach. Pomaga w organizacji życia rodziny.
 • Jeśli masz dużo rocznic, urodzin bliskich i innych okoliczności, które powtarzają się co roku, taki kalendarz będzie pomagał w ułożeniu rocznego planu spotkań rodzinnych.
 • Kalendarz ścienny dobrze sprawdza się też w planowaniu okresowych (lub sezonowych) wydatków, takich jak zapłata za mieszkanie, rachunek za prąd czy konieczność wymiany opon lub oleju w samochodzie.
 • We firmie również warto mieć kalendarz ścienny, nawet jeśli większość pracowników działa w oparciu o elektroniczny system ewidencji. Zaznaczanie w kalendarzu ważnych firmowych wydarzeń działa mobilizująco i jednocześnie systematyzuje działania pracowników.

Jaki kalendarz ścienny wybrać?

Wszystko oczywiście zależy od Twoich potrzeb. Osobiście uważam, że tradycyjne kalendarze ścienne, na których sprawdzało się aktualną datę, odchodzą do przeszłości. O wiele lepiej sprawdzi się kalendarz ścienny, który posiada miesięczną rozpiskę  z polami do zapisywania ważnych wydarzeń. Taki kalendarz bardzo dobrze sprawdzi się także w pokoju dziecięcym, aby nauczyć dziecko samodzielnego pilnowania terminów (mecz koszykówki – sobota 15:00, sprawdzian z matematyki w przyszły piątek itp.). Dla młodszego dziecka taka forma kalendarza w pokoju będzie najlepsza.

Obecnie można kupić nie tylko tradycyjne kalendarze, ale też wersje suchościeralne, kredowe czy jako tablice magnetyczne. Sama używam zawsze wersji papierowej, jest dla naszej rodziny najwygodniejsza. Oczywiście, dla Ciebie może być to kalendarz suchościeralny, więc śmiało eksperymentuj!

Dla kogo kalendarzyk kieszonkowy?

 • Niewielki kalendarzyk kieszonkowy doskonale sprawdzi się, jeśli potrzebujesz być zawsze na bieżąco z datami urodzin czy wizytami u lekarza.
 • W dzisiejszych czasach z małych kalendarzy kieszonkowych najczęściej korzystają osoby będące już na emeryturze – wszystkie ważne terminy mają w jednym miejscu.
 • Dla większości osób prowadzących aktywne życie zawodowe taki kalendarzyk może się okazać po prostu za mały. Chyba, że wszystko, ale to dosłownie wszystko planujesz w osobnym terminarzu / organizerze.

Jaki kalendarzyk kieszonkowy wybrać?

Dobry kalendarzyk kieszonkowy powinien posiadać oprócz samego kalendarza na rok pole do zapisania ważnych notatek, telefonów (z tego nadal często korzystają osoby starsze). Dobrze znaleźć model z grubszą okładką, w końcu ma służyć przez cały rok. Bardzo lubię kalendarze z miejscem na długopis / ołówek oraz z jakąś formą zapięcia (gumka, magnetyczne). Taki kalendarzyk będzie dobrze się sprawdzał nawet w ekstremalnych warunkach.

Planer na biurko

Dla kogo kalendarz biurkowy?

 • Wśród kalendarzy biurkowych możemy wyróżnić kalendarze w formie tzw. zrywek, które kładziemy na biurku, piszemy na nich przez maksymalnie tydzień,  potem zrywamy kartkę i zaczynamy od nowa.
 • Taki typ kalendarza może się sprawdzić, jeśli mamy dużo zadań, które w pracy wynikają nagle i musimy je pilnie wykonać nadając priorytet przed innymi zadaniami.
 • Drugim typem kalendarzy biurkowych są trójkątne, stojące kalendarzyki. Zwykle z jednej strony mamy pierwszą połowę roku, z drugiej drugą połowę. W dobie komputerów i smartfonów ten typ kalendarzy traci rację bytu.

Jaki kalendarz biurkowy wybrać?

Jaki kalendarz wybrać, jeśli potrzebujesz w pracy kalendarza biurkowego? Moim zdaniem zarówno kalendarz, który leży na biurku, jak i ten stojący, trójkątny w dzisiejszych czasach nie są już najefektywniejszymi narzędziami do planowania pracy w biurze. Jeśli umawiasz dużo spotkań, lepiej wybrać agendę. Jeśli dużo zadań w trakcie Twojej pracy wpada do zrobienia “na wczoraj”, wybierz kołonotatnik, z którego po skończonym dniu po prostu wyrwiesz kartkę i zaczniesz następny dzień.

Kalendarz tygodniowy czy dzienny?

Dla kogo kalendarz tygodniowy?

 • Kalendarz tygodniowy doskonale sprawdzi się, jeśli lubisz mieć ogląd na cały następny tydzień, a zapisywane przez Ciebie rzeczy do zrobienia nie zajmują dużo miejsca. 
 • Jeżeli nie musisz szczegółowo rozpisywać zadań i projektów (lub robisz to dodatkowo przy pomocy osobnego narzędzia), kalendarz tygodniowy z pewnością będzie rozwiązaniem godnym zastanowienia.
 • Jeśli prowadzisz system rezerwacji wizyt (np. w salonie urody), większy kalendarz tygodniowy również sprawdzi się jako forma agendy spotkań.
 • Wadą kalendarza tygodniowego jest mniejsza ilość miejsca na rozpisanie zadań. Dla mnie osobiście nawet największy kalendarz tygodniowy się nie sprawdza, ponieważ muszę rozpisywać zadania na drobne etapy, które następują jeden po drugim.

Jaki kalendarz tygodniowy wybrać?

Wybierając kalendarz tygodniowy staram się stawiać na jakość. Żeby z przyjemnością z tego kalendarza korzystać, powinien on nam się po prostu… podobać. W końcu zamierzasz zaglądać do niego codziennie, prawda? Kiedyś popełniłam błąd i kupiłam kalendarz na szybko, byle jakiś był. Po miesiącu ponownie wybrałam się do sklepu i kupiłam porządny kalendarz. Tobie też to radzę. Dobry kalendarz będzie się sprawdzał przez cały rok.

Dla kogo kalendarz dzienny?

 • Kalendarz dzienny sprawdzi się najlepiej, jeśli nie chcesz używać dodatkowej listy zadań na dany dzień. Wtedy śmiało praktycznie całe planowanie możesz prowadzić właśnie w kalendarzu dziennym. Oczywiście ma to swoje słabe strony – dla niektórych z nas potrzebny będzie największy i w związku z tym ciężki kalendarz.
 • Jeśli masz dużo spotkań, zadań podzielonych w bloki czasowe, taki kalendarz będzie świetnym rozwiązaniem.
 • Jeśli masz sporo spraw załatwianych cyklicznie, planowanie w takim kalendarzu będzie świetnym rozwiązaniem.
 • Kalendarz dzienny nie sprawdzi się w moim przekonaniu u uczniów i studentów (chyba, że łączą naukę z pracą zawodową). Jest zwykle ciężki i dość duży, więc po co dokładać sobie wagi do noszenia każdego dnia? Jeśli jesteś uczniem lub studentem, możesz skorzystać z kalendarza przeznaczonego specjalnie na rok szkolny lub akademicki. O takich kalendarzach już wkrótce osobny wpois 
 • Kalendarz dzienny zawiera zwykle sporo miejsca na rozpisanie zadań, co może przytłoczyć. Szczególnie dotyczy to osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planowaniem.

Dobry kalendarz tygodniowy / dzienny - cechy

Mamy różne rodzaje kalendarzy tygodniowych i dziennych. Który kalendarz będzie najlepszy? Dla mnie wyznacznikiem dobrego kalendarza będzie:

 • Odpowiednia wielkość. Oczywiście wszystko zależy od Twoich potrzeb, ale zawsze polecam wziąć większy kalendarz niż mniejszy.
 • Sztywna okładka z miejscem na schowanie kartek (wewnątrz). Możliwość schowania kilku wizytówek, biletów parkingowych czy listy zakupów docenia się każdego dnia.
 • Miejsce na coś do pisania. Twój kalendarz ma zachęcać Cię do korzystania z niego każdego dnia. Frustracja, gdy chcesz zapisać swoją myśl, a nie masz pod ręką długopisu nie jest tego warta.
 • Zapięcie, najlepiej magnetyczne. Zapięcie eleganckie, szybkie, sprawne i raczej niezniszczalne.
 • Jakaś forma szybkiego wyszukiwania dni, aktualnego dnia. Tasiemka sprawdza się świetnie. Niektóre kalendarze mają odrywany róg, też dobre rozwiązanie.

Zasada większe jest lepsze nie sprawdza się tylko w jednym przypadku – gdy chcesz sprawiać wrażenie bardziej zajętego niż jesteś.

Wtedy pisz drobnym maczkiem w małym kalendarzyku.

Jaki kalendarz wybrać macbook

Dla kogo kalendarz w telefonie i laptopie?

 • W dzisiejszych czasach wszystko jest w sieci. Coraz częściej wykorzystujemy kalendarze w telefonie i laptopie jako dodatek do tradycyjnego kalendarza lub jako jego zastępstwo.
 • Zaletami kalendarza prowadzonego w smartfonie i synchronizowanego ze wszystkimi posiadanymi urządzeniami jest właśnie posiadanie wszystkich informacji w zasięgu wzroku, niezależnie, gdzie się znajdujesz. Zapisywanie powtarzalnych wydarzeń, jak daty urodziny czy rocznice możesz zrobić w prosty sposób na nieskończoną ilość lat w przód! Plusem jest szybkie dodawanie wydarzeń do kalendarza, często jednym kliknięciem.
 • Wadą kalendarza w smartfonie jest brak dostępności, gdy tylko padnie bateria lub zasilanie. Wadą może być też fakt, że nie zapisujesz ręcznie swoich zadań. Zapisywanie odręczne uaktywnia obszary mózgu, które sprawiają, że z większym prawdopodobieństwem wykonasz to, co zapiszesz.
 • Osobiście używam kalendarza w smartfonie i laptopie (synchronizacja), jednak jako uzupełnienie i przypomnienie o urodzinach, rocznicach, terminach itp. Nie jest to moje główne narzędzie do planowania, jednak jest bardzo przydatne jako przypomnienie wszystkiego, co ważne.

Jaki kalendarz w telefonie wybrać?

O kalendarzach elektronicznych już niedługo powstanie osobny artykuł na blogu. Na start polecam zapoznać się z darmowymi narzędziami dostępnymi praktycznie na każdą platformę, jak Kalendarz Windows, Google Calendar czy Kalendarz Apple. Dopiero, gdy wdrożysz się w te proste narzędzia, przyjdzie czas na wyższą szkołę jazdy, ale o tym niebawem.

Jeśli chcesz poczytać więcej o podstawach planowania, zajrzyj tutaj.

Jaki kalendarz jest najlepszy?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jaki kalendarz wybrać?”

 • Zofia
  17 września 2019 w 20:39

  W okresie mojej aktywności zawodowej do zapisywania ważnych zdarzeń musiał wystarczyć mały kieszonkowy kalendarzyk ,a o zadaniach zawodowych – pamięć. Dzisiaj sentymentalnie kupuję wyrywany ścienny kalendarz ,taki, jaki był w moim domu rodzinnym.

Instagram