Nawyk samodyscypliny jak stworzyć stały nawyk

Podziel się!

4
(4)

Kiedy wyznaczam sobie nowy cel, wiem, że czeka mnie walka z samą sobą. Walka ta polega zawsze na wyplenieniu złego nawyku zastępując go tym dobrym oraz wytwarzając w sobie nawyk samodyscypliny, który pozwoli mi wytrwać w postanowieniu.

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, jak działa nawyk i jak zastąpić zły nawyk tym pożądanym. Pewnie zastanawiasz się, jak zmienić coś, do czego jesteś przyzwyczajona? Jak pozbyć się nawyku, który wykonujesz automatycznie każdego dnia? Ja swoją zmianę zaczynam zawsze od zmiany sposobu myślenia.

Nawyk samodyscypliny opiera się na zmianie sposobu myślenia, aby zmienić sposób działania

Kluczem do zmiany nawyku jest przełamanie dotychczasowego schematu. Możesz to oczywiście zrobić na różne sposoby, na przykład poprzez piętrzenie nawyków lub (sposób, który bardzo polecam w przypadku dużych zmian) przez zidentyfikowanie wskazówki, wyzwalacza i nagrody.

Jednak z pewnością będzie Ci trudno utrzymać nawyk samodyscypliny i dokonać trwałej zmiany w życiu, jeśli jednocześnie nie zmienisz sposobu myślenia. To właśnie jest w moim przekonaniu klucz do zmiany nawyku. Jeśli nie masz silnego, wewnętrznego przekonania na temat siebie i tego, co chcesz i dlaczego chcesz właśnie to, będzie Ci bardzo trudno utrzymać nawyk samodyscypliny (i każdy inny, do którego ten pierwszy jest Ci potrzebny).

Jak stworzyć trwały nawyk samodyscypliny (zmieniając myślenie zmieniamy sposób działania)

Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak stworzyć trwały nawyk samodyscypliny.

 1. Użyj wyobraźni i wizualizacji, aby przeprogramować swoje myślenie

  Wyobraź sobie ze szczegółami siebie w momencie osiągania celu: co czujesz, jak wyglądasz, gdzie jesteś, z kim dzielisz sukces? Niech Twoja wizja będzie wyrazista i nacechowana emocjonalnie. Polecam stworzenie vision board. Może też pomóc powtarzanie afirmacji, a nawet spoglądanie na mapę myśli.

 2. Stwórz nową wersję siebie samej!

  Bardzo pomaga mi mówienie o sobie w nowej wersji w czasie teraźniejszym. Na przykład Jestem osobą, która codziennie trenuje. Jestem osobą, która nie krzyczy na dzieci. Jestem osobą, która dotrzymuje terminów.

 3. Zastosuj Metodę Małych Kroczków – codziennie!

  Twój cel składa się z drobnych czynności wykonywanych regularnie. Zapisuj swój cel każdego dnia w dzienniku. Wyznacz codzienne działanie, które jest Małym Kroczkiem do realizacji celu. Na przykład, jeśli zamierzasz się zdrowo odżywiać, Twoim codziennym działaniem przez tydzień będzie picie jednego zdrowego koktajlu.

 4. Poszukaj wsparcia wśród innych ludzi.

  Czy wiesz, że jesteś sumą pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu? Otaczaj się ludźmi, którzy chcą Twojego sukcesu. Naucz się odróżniać konstruktywną krytykę od krytykanctwa. Czujesz, że nikt nie chce Cię wspomóc? Poszukaj wsparcia wirtualnie.

 5. Zgromadź potrzebne narzędzia.

  Brak odpowiednich narzędzi powoduje spadek samodyscypliny. Narzędzia to podstawa. Chcesz się zdrowo odżywiać? Co Ci jest potrzebne? Jakie jedzenie, jakie pojemniki, akcesoria do gotowania? Jakie rzeczy utrudnią Ci osiągnięcie celu?

 6. Świętuj małe zwycięstwa i duże osiągnięcia

  Co Ci się dziś udało? Może od tygodnia wypijasz odpowiednią ilość wody? Albo trenujesz według planu? Świętuj małe zwycięstwa i duże sukcesy. A najlepiej dodatkowo zapisuj je w swoim dzienniku każdego dnia i bądź wdzięczna, że udało Ci się osiągnąć już tak wiele!

Gdy chcesz się poddać…

Tworzenie nowego nawyku nie jest łatwe, szybkie i przyjemne. Nie będę Cię oszukiwać i mówić, że na pewno Ci się uda i osiągniesz swój cel bez potknięć i powrotów do punktu wyjścia. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do stworzenia nawyku samodyscypliny, który pomoże Ci stworzyć trwały nawyk.

Na koniec ważna sprawa – nie będziesz wiedziała, dokąd zmierzasz (i czy tam dotarłaś), jeśli nie stworzysz sobie jasnego celu i planu jego wykonania. Możesz do tego wykorzystać artykuły dostępne na tej stronie. Plan jest niezbędną częścią Twojego nawyku samodyscypliny. Tylko tak jesteś w stanie zmierzyć, jak Ci idzie.

Na koniec zachęcam do przeczytania tego i tego artykułu o tworzeniu nowych nawyków oraz tego o motywacji do działania.

Nawyk samodyscypliny jak stworzyć stały nawyk

Oceń post:

Średnia ocena 4 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 odpowiedzi na “Nawyk samodyscypliny – jak stworzyć trwały nawyk?”

Instagram