Jak przestać się spóźniać

Podziel się!

4.8
(4)

Niektórzy z nas wierzą, że czas jest elastyczny i mają do niego luźniejsze podejście niż pozostali. Część z nas z kolei uważa czas za ograniczony zasób i łatwo potrafi na przykład określić, ile faktycznie zajmie wykonanie konkretnego zadania. Pozostali będą wiecznie spóźnieni. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak przestać się spóźniać. Jeśli na niego trafiłaś, oznacza to, że odpowiedzialnie podchodzisz nie tylko do samej siebie, ale też do innych osób.

Czy punktualność naprawdę jest taka ważna?

Wyobraź sobie taką sytuację – ktoś, z kim się umówiłaś podchodzi do Ciebie, bierze Twój portfel i wyciąga 50 zł, mówiąc że to przecież niewiele, po czym niszczy banknot. Zdziwiona? Oburzona? Masz ochotę odebrać swoje pieniądze? Pewnie tak, jednak pieniądze zostały już bezpowrotnie utracone. A co jeśli ta sama osoba spóźni się na spotkanie 30 minut? Odebrała Ci jedyny nieodnawialny zasób, jakim jest czas. Dlaczego nie potrafimy usprawiedliwić zniszczenia 50 zł (które można przecież zarobić ponownie!), a tak luźno podchodzimy do kwestii dotrzymywania terminów i punktualności?

Dla mnie punktualność jest bardzo istotna, to w końcu część wyznawanej wartości, jaką jest dotrzymywanie danego słowa. Spóźnianie się traktuję jako egoistyczne i nieuprzejme. Mam wrażenie, że spóźniająca się osoba nie traktuje mnie (ani siebie samej) z szacunkiem. Ciągłe spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów może zniszczyć każdą relację, czy to z kolegami, przyjaciółmi czy nawet klientami.

Kiedy jesteś na czas, okazujesz szacunek drugiej osobie, ale też pokazujesz, jak wartościowa jest dla Ciebie druga osoba. Punktualność kojarzona jest też z profesjonalizmem. Wbrew pozorom, bycie na czas nie wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji, treningów czy wyjątkowych talentów. Opiera się głównie na prawidłowym zarządzaniu czasem, a dokładniej mówiąc: zarządzaniu sobą w czasie.

Przeszkody na drodze do punktualności

Oczywiście, pewne typy osobowości mogą stanąć przed większym wyzwaniem, jeśli chodzi o zarządzanie własnym czasem. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne. Dużo zależy od posiadanych przez nas nawyków, często ukształtowanych w dzieciństwie. To, jak w naszym domu rodzinnym traktowano terminy, z pewnością rzutuje na obecne zachowanie. Ale wszystko można zmienić, jeśli tylko naprawdę się tego chce.

Czy wiesz, że osoby, które robią wszystko, by być punktualnymi, zwykle lepiej sobie radzą w zarządzaniu… innymi aspektami życia? Płacisz rachunki na czas, kończysz zadania przed deadline’m i dotrzymujesz obietnic? To wszystko ma związek z nawykiem punktualności. Dzisiejsze życie zawodowe (i prywatne!) opiera się na określonych wzorcach i harmonogramach. Jeśli każdy będzie traktował czas bardzo luźno, nastąpi chaos i wszystkie wypracowane systemy posypią się jak domek z kart.

Jak przestać się spóźniać?

Spóźnianie się może mieć wiele przyczyn, od prokrastynacji przez nieumiejętność obliczenia, ile jesteśmy zrobić w określonym czasie. Jednak niezależnie od przyczyny, dla której się spóźniasz, najbardziej uniwersalnym sposobem na zmianę jest wykształcenie nawyku punktualności.

Żeby to zrobić, odpowiedz sobie na kilka pytań:

Czy to, że się spóźniam to moja wina?

Często próbujemy zrzucić winę za swoje opóźnienia na najróżniejsze rzeczy: partnera, który nas zagadał, korki, guzdrające się dzieci. Jeśli uświadomisz sobie, że spóźnianie się to Twój problem, a nie kogoś innego, staniesz się odpowiedzialna za siebie samą.

Jak inni postrzegają mnie, kiedy się spóźniam?

Uwierz mi, że nie jest to dobre wrażenie. Kiedy się spóźniasz, ludzie postrzegają Cię jako nieodpowiedzialnego, kłamliwego oszusta pozbawionego profesjonalizmu. Stajesz się osobą, na której nie można polegać. Może powiesz teraz, że nie obchodzi Cię opinia innych. W porządku, ale oni zaczną Cię traktować zgodnie z tym, jak Cię postrzegają. A to już przyniesie negatywne następstwa w Twojej codzienności.

Dlaczego warto być punktualną osobą?

Punktualność ma wiele zalet. Wspomnę tylko o kilku z nich: wyrabiasz sobie dobrą markę osobistą. Jeśli zazwyczaj jesteś na czas, to kiedy zdarzy Ci się wpadka (jak nam wszystkim!), zostanie to ocenione jako wypadek przy pracy, a nie jako część Twojej nieodpowiedzialnej natury. Dodatkowo będąc punktualną zmniejszasz stres związany z gonieniem terminów, tłumaczeniem się i naprawianiem wywołanych przez siebie problemów. Co więcej, realnie oszczędzasz pieniądze, chociażby nie musząc ponosić kosztów odsetek czy pracy po godzinach, aby zdążyć z deadline’m, o którym zapomniałaś.

W jakim stopniu mam wpływ na swój dzień?

Czy jesteś reaktywna i płyniesz z prądem bez większego planu i założeń? A może jednak planujesz dzień, ale masz wrażenie, że ciągle ktoś lub coś Ci przeszkadza? W pierwszym przypadku zacznij wyznaczać cele i rób plan. W drugim poczytaj o tym, jak uprzejmie odmówić i zacznij brać pełną odpowiedzialność za swoje życie (przeczytaj tę książkę na początek).

Stwórz nowy nawyk bycia przed czasem

Nie chodzi tylko o przyjeżdżanie wcześniej na spotkania. Nawyk bycia przed czasem dotyczy też pojawiania się na spotkaniach online i kończenia zadań przed terminem. Pamiętaj, że im bliżej jakiegoś terminu, tym większy stres i ryzyko popełnienia nierzadko kosztownych błędów. Dlatego najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak przestać się spóźniać, jest wyprzedzanie innych.

Kilka dodatkowych sposobów na punktualność

Oto kilka dodatkowych sposobów na to, jak przestać się spóźniać. Pamiętaj, że podstawą jest uznanie, że jesteś osobą punktualną i zachowywanie się zgodnie z tą wartością. Jeśli Twoim głównym problemem jest kiepskie zarządzanie sobą w czasie, oto sprawdzone sposoby.

Audyt czasu

Brzmi poważnie, ale pomaga w codziennych zmaganiach. Przez jakiś czas (tydzień to absolutne minimum) zapisuj, ile czasu zajmują Ci poszczególne czynności. Oto przykłady:

 • Przygotowanie się do wyjścia z domu
 • Odwiezienie dzieci do szkoły
 • Przygotowanie śniadania
 • Dojazd do pracy
 • Przygotowanie prostej oferty
 • Wypisanie faktury
 • Cotygodniowe zakupy spożywcze
 • Spotkania towarzyskie
 • Obowiązki domowe

Oczywiście te przykłady możesz rozszerzyć na podpunkty, np. ile czasu zajmuje prasowanie, sprzątanie łazienki czy robienie makijażu.

Stworzenie harmonogramu dnia

Kiedy już wyciągniesz średnią dla każdego rodzaju czynności, będziesz mogła ułożyć sobie orientacyjny harmonogram. Dowiesz się też, dlaczego na przykład rano nie możesz z niczym zdążyć. Może wystarczy wstać o 30 minut wcześniej i masz czas na wszystko?

Oprzyj się na kalendarzu lub plannerze, zrób listę zadań na dany dzień i harmonogram. Pamiętaj, żeby być realistką, a nie optymistką. Jeśli coś zwykle zabiera 2 dni, nie przeznaczaj na to tym razem 5 godzin…

Użycie poduszek czasowych i bloków czasu

Życie nie zawsze (a raczej prawie ciągle!) nie idzie zgodnie z planem. Dlatego bądź przygotowana – wyznacz bloki czasowe i umieść pomiędzy nimi poduszki czasowe. Różnicę zobaczysz już po kilku dniach.

Zaprzyjaźnij się z zegarkiem

Niektórzy z nas lepiej potrafią umieścić zadania w czasie, inni mają z tym więcej trudności. Jednak nie może to się stać wymówką do spóźniania się! Jeśli często nie potrafisz (choćby orientacyjnie) określić, która godzina, ten problem może dotyczyć Ciebie. Oto kilka bardzo prostych wskazówek na początek:

 • Noś zegarek i umieść zegar w każdym pomieszczeniu. Wyrób nawyk zerkania na zegarek.
 • Wykorzystaj technikę Pomodoro lub zwykły stoper, żeby poczuć, ile czasu zajmują Ci Twoje obowiązki.
 • Kup smartwatch i ustaw przypomnienia. Dyskretne wibracje mogą pomóc lepiej uświadomić sobie, jaki jest aktualny czas.
 • Znajdź kogoś, kto doskonale zarządza czasem i ucz się od niego! Możesz pytać, ile jego / jej zdaniem zajmie wykonanie zadania, jakie mogą być opóźnienia. Po pewnym czasie nauczysz się patrzeć na czas inaczej.

Zadbaj o dobrą organizację przestrzeni

Nawyk odkładania rzeczy na miejsce bywa trudny i nużący. Jednak codzienne poszukiwanie telefonu, kluczyków do samochodu czy torebki to cenne minuty na zawsze wyjęte z życia (i powód spóźnień!).

Stwórz nawyki schematycznie – odkładaj zawsze te same rzeczy w te same miejsca. Dzięki temu będziesz w stanie (nawet gdy bardzo Ci się spieszy) wziąć najpotrzebniejsze rzeczy i wyjść z domu. To świetny sposób na to, jak przestać się spóźniać.

Bardzo pomógł mi nawyk ustawiania wieczorem plecaków dzieci, torebki, torby do laptopa w jednym miejscu w przedpokoju. Dzięki temu rano nie szukamy niczego, tylko bierzemy z określonego miejsca.

Używaj przypomnień

Bardzo często używam przypomnień w komórce, jeśli mam zaplanowane spotkania lub wyjazdy. Po prostu ustawiam dodatkowy alert na przykład 30 minut przed terminem wyjścia. Przypomina mi to, abym dokończyła bieżące zajęcie i udała się w odpowiednim terminie na spotkanie.

Jak przestać się spóźniać
Jak przestać się spóźniać

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jak przestać się spóźniać? Sposoby na punktualność”

 • Zofia
  6 lutego 2021 w 19:20

  Nie znoszę się spóźniać i irytują mnie spóźniający. Pół biedy, gdy zostanie się uprzedzonym o spóźnieniu , gorzej gdy nie ma żadnej reakcji. Punktualność wyniosłam z domu rodzinnego i mam nadzieję, że moje Dzieci też ją doceniają i stosują. Miłego wieczoru.

Instagram