Jak mieć więcej czasu?

Podziel się!

5
(2)

Każdy z nas czasem nie ma czasu 🙃 a tak na poważnie, jak często miewasz wrażenie, że brakuje Ci czasu na to, co dla Ciebie ważne? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak mieć więcej czasu, ten artykuł jest dla Ciebie.

Pamiętaj, że poniższy wpis to prawdziwe podstawy – wstęp do zarządzania czasem. Zarządzania czasem można się oczywiście nauczyć. Wymaga to zaaranżowania i wytrwałości, ale zobaczysz, że wkrótce zobaczysz pierwsze zmiany na lepsze w swoim życiu.

Jak mieć więcej czasu? Trzy sposoby

Wszystko sprowadza się do łatwej do zapamiętania reguły ADE. Jest to skrót od trzech słów:

 • Automatyzacja
 • Delegacja
 • Eliminacja

Poniżej omówię dla Ciebie wszystkie trzy składowe ADE.

A jak automatyzacja

Pierwszy sposób na to, jak mieć więcej czasu to oczywiście automatyzacja. Brzmi ambitnie, ale tak naprawdę automatyzację stosujesz każdego dnia. Oto przykłady:

 • Zmywarka zmywa za Ciebie naczynia.
 • Pralka pierze za Ciebie ubrania.
 • Bank wykonuje dla Ciebie zlecenia stałe.

Automatyzacja to ustawienie mechanizmu działania, który będzie pracować bez Twojego udziału. Wiele rzeczy możesz w swoim życiu zautomatyzować. Dotyczy to zarówno planowania, jak i wykonywania zadań. Oto przykładowa lista 10 rzeczy, które możesz zautomatyzować w swoim życiu (od małych do całkiem sporych):

 1. Zainwestuj w pralko-suszarkę i kupuj jak najwięcej ubrań, które możesz w taki sposób prać (automatyzacja suszenia ubrań – nie musisz ich wieszać, często nie musisz też ich prasować!)
 2. Kupuj tylko naczynia i akcesoria kuchenne, które można myć w zmywarce – oszczędzisz mnóstwo czasu (i wody!), jeśli myć ręcznie będziesz tylko okazjonalnie.
 3. Zautomatyzuj przelewy – najprościej zrobić to poprzez zlecenia stałe w banku.
 4. Planuj posiłki – po kilku tygodniach będziesz mieć gotowe, tygodniowe zestawy posiłków do ponownego wykorzystania (czasem po niewielkich modyfikacjach).
 5. Na zakupy spożywcze staraj się jeździć jak najrzadziej, np. raz w tygodniu. Dzięki temu oszczędzisz mnóstwo czasu kupując raz a porządnie.
 6. Rób zakupy online hurtowo. Wszystko, co Ci potrzebne zamawiasz jednego dnia w ciągu miesiąca. Ja często po prostu… powielam poprzednie zamówienia.
 7. Automatyzacja połączona z delegacją to np. catering dietetyczny. Posiłki dostarczane tam, gdzie chcesz. Kupuj u sprawdzonych dostawców.
 8. Jeśli pracujesz z określonymi aplikacjami, stwórz tzw. reguły czy akcje, czyli zbiory często powtarzalnych czynności, które robisz w określonej kolejności (przykład dla Photoshopa).
 9. Piszesz lub wysyłasz teksty o określonej strukturze, w których zmieniasz tylko część danych? Stwórz własne szablony dokumentów lub maili, które znacząco usprawnią Twoją pracę.
 10. Zainwestuj w robota sprzątającego, dzięki czemu będziesz odkurzać ręcznie o wiele rzadziej.

Teraz zatrzymaj się na chwilę i zastanów, co możesz zautomatyzować w swoim życiu?

D jak delegacja

Delegacja też jest wykorzystywana przez Ciebie praktycznie każdego dnia. Delegowanie zadań to jeden z prostszych sposobów na to, jak mieć więcej czasu. Oto przykłady delegacji zadań:

 • Prosisz drugą połowę, żeby zrobiła coś, co należy zwykle do Twoich obowiązków.
 • Jedziesz na myjnię, zostawiasz auto do czyszczenia i w tym czasie robisz zakupy.
 • Zamawiasz kolację z dowozem lub catering dietetyczny.

Delegacja zadań polega na oddawaniu innym części Twojej pracy. Czasem za to płacisz, a czasem nie. Efekt jest ten sam: zwalnia się okno czasowe, które możesz wykorzystać na coś innego.

Jeśli masz dzieci, z pewnością pamiętasz czas, kiedy były bardzo małe, a Tobie wydawało się, że już zawsze będziesz w niedoczasie. Minęło kilka lat, a Twoje pociechy zaczęły same się ubierać, myć i (mam nadzieję!) sprzątać po sobie. Kiedy minie kilka następnych lat, przejmą część Twoich obowiązków domowych (np. wynoszenie śmieci, rozładowywanie zmywarki itp.).

Powyższy przykład to klasyczna delegacja zadań z korzyścią dla wszystkich. Twoje dzieci uczą się odpowiedzialności za siebie i rodzinę, a Ty masz więcej czasu na inne rzeczy (chociażby na hobby, z którego zrezygnowałaś na kilka lat).

Niektórzy z nas mają problem z delegowaniem zadań innym, bo mają wrażenie, że ich wykorzystują. Jeśli należysz do tych osób, odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Czy wynagradzam adekwatnie osobę, która przejmuje moje zadania?
 • Czy zmuszam kogoś do ich wykonywania szantażem lub groźbami?
 • Jakie korzyści z przejęcia zadania będzie miała druga osoba?

Pamiętaj, że to, co robimy innym wraca do nas po trzykroć. Gdy masz opory przed dodawaniem dzieciom nowych obowiązków w domu, zastanów się, czy korzystniej będzie dla nich teraz nie robić nic, a za kilka lat czuć się beznadziejnie, żyjąc w brudnym mieszkaniu bez podstawowych umiejętności (gotowanie, sprzątanie, pranie, prasowanie). Sama już wiesz, że delegacja jest niezbędna.

A teraz poświęć chwilę na zastanowienie się, co możesz delegować innym?

E jak eliminacja

Ostatni z przedstawionych sposobów na to, jak mieć więcej czasu to oczywiście eliminacja zadań. Polega ona na trwałym lub czasowym usunięciu jakiegoś zadania z Twojego planu dnia. Dzięki temu zyskujesz sporo czasu. Oto przykłady eliminacji zadań w życiu codziennym:

 • Nie prasujesz wszystkich ubrań, ale tylko te, które faktycznie tego wymagają.
 • Usuwasz aplikacje z mediami społecznościowymi z telefonu.
 • Wyłączasz powiadomienia z mediów społecznościowych i nie dajesz sobie odbierać czasu.

. Kiedy nie wiesz, czy dane zadanie można wyrzucić z harmonogramu tutaj masz pomoc:

 • Jeśli coś nie przynosi korzyści, przestań to robić.
 • Jeżeli możesz się bez tego obejść, przestań to robić.
 • Jeśli jest szybszy i bardziej wydajny sposób na robienie tego samego, porzuć starą metodę.
 • Jeżeli coś się kiedyś sprawdzało, ale teraz już nie, eliminuj!

Eliminacja bywa trudna, szczególnie zależy to od Twojego typu osobowości i posiadanych nawyków. Jednak często to właśnie ona przynosi największe oszczędności czasu. Jeśli przestaniesz oglądać seriale przez godzinę dziennie, masz 7 wolnych godzin w tygodniu, w miesiącu zyskujesz więcej niż jeden wolny dzień!

Czas na zastanowienie się, które zadania i czynności możesz wyeliminować ze swojego życia. Czas start!

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram