Podziel się!

5
(2)

Badania nad motywacją są obecnie prowadzone na bardzo szeroką skalę. W czasach, w jakich żyjemy obecnie, coraz trudniej się ludziom zmotywować do zrobienia czegokolwiek ponad niezbędne minimum. Motywacja zanika. W zasadzie nic dziwnego – nasz mózg stara się działać po najmniejszej linii oporu, aby chronić zasoby energetyczne (zainteresowanym polecam książkę Pułapki myślenia, którą napisał laureat nagrody Nobla Daniel Kahneman).

Jednak pomimo naszej wrodzonej skłonności do wybierania najłatwiejszych rozwiązań. mamy w sobie dodatkową moc. Jeśli bardzo chcesz coś osiągnąć, możesz skupić się na motywacji ku czemuś lub przeciwko czemuś. Tak działa motywacja pozytywna lub motywacja negatywna.

Motywacja pozytywna

Najbardziej pożądanym rodzajem motywacji jest oczywiście motywacja pozytywna. W najbardziej ogólnym pojęciu będzie to skupienie uwagi na tym, czego chcesz.

Jak to działa w praktyce? Otóż jeśli stosujesz tego typu stwierdzenia:

  • Chcę mieć zdrowe ciało.
  • Zamierzam zdobyć prawo jazdy.
  • Moim celem jest posiadanie na koncie 50.000 zł do końca tego roku.

To jest właśnie motywacja pozytywna. Kierujesz wtedy swoją uwagę ku czemuś, a nie przeciwko czemuś. Taka motywacja pozwala na skupienie się na celu i daje ci możliwość skutecznego jego osiągnięcia. Twoim celem jest osiągnięcie zdrowego ciała lub otrzymanie prawa jazdy. Wszystkie plany, założenia i harmonogramy nastawiasz ku swojemu celowi.

Motywacja negatywna

Odwrotnością motywacji pozytywnej jest rzecz jasna motywacja negatywna. Tutaj twoja energia jest skierowana w odwrotną stronę – przeciwko czemuś. Skupiasz się w takiej sytuacji na tym, czego nie chcesz, a to kieruje wszystkie twoje działania i cele jak najdalej od tej rzeczy.

Przykładem motywacji negatywnej będzie (w odniesieniu do powyższych przykładów):

  • Nie chcę zachorować na cukrzycę.
  • Mam dosyć tego, że rodzice mnie wszędzie wożą, bo nie mam prawa jazdy.
  • Nie chcę być zależny finansowo od partnera.

W przypadku motywacji negatywnej starasz się uciec jak najdalej od tego, co cię przeraża.

Motywacja pozytywna
Motywacja negatywna

Motywacja pozytywna a negatywna – co lepiej działa?

Zasadniczo wgłębiając się w temat motywacji, możemy wyróżnić wiele styli motywacji, czyli aspektów życia, które nas motywują. Jedne będą biegły ku tym aspektom, inne zaś od nich uciekały. O stylach motywacji przeczytasz na blogu już niedługo.

Powodem, dla którego łatwiej jest osiągać cele przy użyciu motywacji pozytywnej jest fakt, że nie opiera się ona na strachu i poczuciu zagrożenia. Cel, aby zdać egzamin na prawo jazdy wyzwala pozytywne emocje – widzisz siebie za kółkiem jadąc na wakacje albo masz wizję, gdy odbierasz dokument i możesz samodzielnie dojechać do pracy.

Skupiając się na negatywnej motywacji, jak najbardziej również możesz osiągnąć swój cel. Czasem negatywne emocje wyzwalają w nas niesamowite pokłady pozytywnej energii i siły do zmiany sytuacji. Jednak istnieje zagrożenie, że skupiając się na tym, czego nie chcesz, przestaniesz doceniać to, co już masz. Negatywne emocje, stres i zniechęcenie mogą odebrać ci część radości z osiągnięcia celu.

Pozytywne myślenie może ułatwić życie i podnieść poziom ogólnego szczęścia. Oczywiście, zależnie od twojego typu osobowości, może się ono kłócić z głęboko zakorzenionymi schematami ograniczeń lub po prostu ze schematem twojego wewnętrznego uwarunkowania.

Jednak jeśli tylko masz możliwość, staraj się spojrzeć na swoje cele raczej z perspektywy motywacji pozytywnej i w ten sposób je zapisuj. Czasem zmiana zdania z “Nie chcę zachorować na cukrzycę” na “Chcę mieć zdrowe ciało” może pozwolić ci łatwiej osiągnąć cel.

Motywacja pozytywna a motywacja negatywna.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Co cię motywuje? Motywacja pozytywna i negatywna”

Instagram