Podziel się!

5
(3)

Jesień to dla większości z nas trudny czas, jeśli chodzi o motywację do działania. Energicznemu wykonywaniu zadań nie sprzyjają coraz dłuższe wieczory. Spadek motywacji jesienią możemy zaobserwować nawet u najbardziej zdeterminowanych osób. Zmniejszona ilość światła słonecznego powoduje, że szybciej robimy się senni i zmęczeni. Wielu z nas chciałoby zapaść w sen zimowy i obudzić się na wiosnę. Jednak nie jest to możliwe, dlatego jeśli towarzyszy Ci spadek motywacji, przeczytaj ten artykuł.

Spadek motywacji jesienią – objawy

Jesień to często taki kubeł zimnej wody po letnim lenistwie. Niektórzy z nas w tym czasie wybrali zaległy urlop, połączyli to z kilkoma świętami i spędzili wiele czasu z dala od pracy i obowiązków. Ci z nas, którzy mają dzieci zapewne odzwyczaili się od szkolnego trybu życia w stylu zawieź – odbierz – trening – lekcje. Dłuższe wieczory, coraz mniej słońca, spadek temperatury i częstsze deszcze nie nastrajają optymistycznie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich osób, na przykład ja bardzo lubię jesień.

Jeśli jednak należysz do osób, które w okolicach 1 września doznają szoku, zapewne:

  • Zaczynasz mieć trudności ze wstawaniem.
  • O 18 marzysz o kocyku, herbatce i drzemce.
  • Zaczynasz mieć zaległości w pracy.
  • Ciągle wspominasz lato, które nie wiadomo kiedy minęło.
  • Ubierasz się zbyt lekko w nadziei, że to nie koniec upałów.
  • Co najmniej raz w tygodniu gdzieś się spóźniasz (w wakacje tego nie było).
  • Ogólnie masz gorszy nastrój i mniej Ci się chce.
Jesienią często marzymy o owinięciu się kocykiem i przeczekaniu do wiosny.

Spadek motywacji jesienią – przyczyny

Jak wspomniałam wyżej, istnieje kilka zasadniczych przyczyn spadku motywacji i nastroju w okresie jesiennym. Na wiele z ich nie mamy realnego wpływu (mniej słońca, krótszy dzień), ale na inne możemy wpłynąć i to w dużym zakresie.

Obiektywne (zewnętrzne) przyczyny spadku motywacji jesienią to:

  • Krótszy dzień. Nasz organizm żyje rytmem dobowym, zgodnie z którym wstawać powinniśmy o świcie, a zasypiać o zmierzchu. Jesienią tego aktywnego czasu jest coraz mniej, dlatego czujemy się zmęczeni.
  • Mniej słońca. Brak słońca oznacza niedobory ważnej witaminy D3. Może skutkować ogólnym spadkiem odporności, podatnością na infekcje, stanami sezonowej depresji, bólami pleców i mięśni, a nawet wypadaniem włosów.
  • Niższa temperatura na dworze. Kiedy jest chłodniej, nasze ciała reagują na to spadkiem aktywności, aby oszczędzać energię na zapewnienie ciału stałej temperatury. Dlatego po wyjściu z domu w chłodny, jesienny poranek intuicyjnie się kulisz.
  • Więcej czynników chorobotwórczych w otoczeniu. Temperatura spada, bakterie i wirusy cieszą się i atakują! Nie pomaga tutaj ani większe stłoczenie ludzi w miejscach publicznych (szkoła, komunikacja miejska, praca, uczelnia). Dodatkowo coraz mniej przebywamy na dworze i rzadziej wietrzymy mieszkania.
  • Mniejszy dostęp do witamin. Nie ma co ukrywać, że jesteśmy w stanie zapewnić sobie dokładnie taką obfitość zdrowej żywności późną jesienią, co latem.

Subiektywne (wewnętrzne) przyczyny spadku motywacji jesienią to:

  • Nasze ograniczające przekonania na temat jesieni. Dla przykładu:
    • Jesienią jest szaro, buro i ponuro.
    • Znowu zaczyna się szkoła i tyle obowiązków.
    • Za chwilę będę chora, bo idzie jesień.
    • Koniec radości, idą smutne czasy.
  • Szok związany ze zmianą stylu życia. Dotyczy to zwłaszcza osób, dla których wakacje oznaczały długą przerwę (od pracy, szkoły, uczelni).
  • Niechęć do zmiany. Jeśli nie lubisz zmian, to każda nowa pora roku będzie dla Ciebie ciężka do przyzwyczajenia się.
  • Indywidualne uwarunkowania osobnicze. Brzmi groźnie, ale jeśli jesteś bardziej wrażliwy na niedobory witaminy D3 i na sugestie (chociażby reklamy z kaszlącymi ludźmi), jesień może okazać się dla Ciebie wyzwaniem.
  • Negatywne podejście do życia. Nie lubisz jesieni, bo oznacza konieczność zakasania rękawów i odrzucenia lekkiego, beztroskiego trybu życia. Może lubisz narzekać na wszystko, a nie tylko na tę porę roku.
  • Brak wcześniejszego przygotowania (planowania). Jeśli jesteś rodzicem, wiesz że od września zaczyna się szkoła. Czy przygotowałeś wcześniej wyprawkę z dzieckiem? Ubrania przejrzane? Kupione większe buty? Jeśli teraz robisz wielkie oczy, już wiesz, o czym mowa.
  • Niechęć do aktywności fizycznej. Jeśli nie ćwiczyłeś latem, jesienią wbrew pozorom będzie ci ciężej zacząć. O ile w ogóle zaczniesz, przecież jesteś taki zmęczony.
  • Zdrowy tryb życia? Nie, dziękuję. Tutaj mowa o zbilansowanych posiłkach pełnych warzyw i owoców, unikanie papierosów, e-papierosów i alkoholu, a także… odpowiednia ilość snu i czas na regenerację.

Co zrobić ze spadkiem jesiennej formy?

Wiesz już, co najczęściej powoduje spadek motywacji jesienią i jakie są tego przyczyny. Zapewne chcesz poznać sposoby na walkę z jesiennym spadkiem motywacji (tutaj znajdziesz sposoby) Zanim jednak przejdziesz dalej, proszę Cię o jedno.

Uczciwie sam przed sobą zobacz, które z obiektywnych i subiektywnych przyczyn spadku motywacji jesienią dotyczyły Cię w zeszłym roku. O ile nie jesteś dziś zupełnie innym człowiekiem niż rok temu, jest duża szansa, że te same rzeczy będą Cię ciągnąć w dół także w tym roku. Zapisz sobie te przyczyny, aby z nimi walczyć skutecznie!

Jesienna chandra może dopaść każdego. W następnych częściach tej mini serii artykułów dowiesz się więcej o tym, jak sobie z nią radzić. Jeśli już teraz chcesz utrzymać lepszą formę na jesień, zajrzyj do tych artykułów:

Spadek motywacji jesienią - przyczyny i objawy Pinterest
Spadek motywacji jesienią? Poznaj objawy i przyczyny.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Spadek motywacji jesienią – jak z nim walczyć? Objawy i przyczyny”

Instagram