Co zrobić kiedy czujesz się zagubiona w życiu

Podziel się!

3.8
(6)

W życiu każdej z nas przychodzi moment, kiedy czujemy, że coś jest nie tak. Czasem to poczucie przychodzi do nas po cichu, kiedy indziej uderza z całą intensywnością, nagle i boleśnie. Jeśli czujesz się zagubiona w życiu, możesz zadawać sobie pytanie o cel swojego życia. Jaką chcesz podążać ścieżką i co zrobić z czasem, który Ci pozostał?

Często takie myśli nachodzą nas w chwilach, gdy w życiu pojawiają się zmiany (wyczekiwane lub nie). Wyrastamy z dawnych przyjaźni, zmieniamy ścieżkę kariery, pojawia się w naszym życiu nowa rola społeczna (na przykład rodzicielstwo) i mamy wrażenie, że się zmieniłyśmy. Ale nie do końca wiemy, co to oznacza i w którą stronę chcemy pokierować własnym życiem.

U mnie średnio taki moment następuje co kilka lat, mimo, że regularnie robię korekty kursu i weryfikuję swoje cele. W takich momentach warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na to, jak przestać czuć się zagubioną w życiu.

Pamiętaj, że poczucie zagubienia jest normalne i w zasadzie jest też… zbawienne dla Ciebie. Możesz to porównać do momentu, w którym wyrosłaś z ulubionych butów. Wiesz, że pora kupić większy rozmiar, jednak pewne poczucie nostalgii i niepewności może Ci towarzyszyć przez pewien czas, kiedy szukasz nowej, ulubionej pary. Tak samo wyrastamy w życiu z dotychczasowej rutyny, ścieżki kariery lub relacji międzyludzkich. Czasem wyrastamy ze wpojonych nam w dzieciństwie ograniczeń. To korzystna sytuacja, ponieważ daje Ci szansę na rozwój!

Ten czas to szansa na zmianę

W momentach zwątpienia charakteryzujesz się większą otwartością na nowe możliwości i jesteś bardziej skłonna rozpocząć zmiany w swoim życiu. Dlatego zamiast lamentować nad poczuciem braku celu, podejdź do tematu jak do ekscytującej (i czasem lekko przerażającej) przygody. W czasie, kiedy czujesz się zagubiona, pewnie tak tego nie odczuwasz, ale po przejściu tego procesu dostrzeżesz jego wagę i pozytywny wpływ na Twoje życie.

Co zrobić, kiedy czujesz się zagubiona w życiu?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z czasem, kiedy czujesz się zagubiona w życiu, jest prowadzenie dziennika. Przelewanie na papier swoich myśli i uczuć pomoże Ci lepiej sobie z nimi poradzić. Czasem w toku pisania odnajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. A jeśli nawet nie wiesz, o co chcesz siebie samą zapytać, mam dla Ciebie ściągawkę – 6 pytań, które pomogą Ci się odnaleźć w życiu na nowo.

Zastosowanie poniższych pytań jest uniwersalne i możesz do nich wracać zawsze, kiedy tego potrzebujesz. Jeśli niektóre pytania spowodują, że poczujesz się niekomfortowo – bardzo dobrze, właśnie one są kluczem do przerwania poczucia zagubienia.

  1. Co chciałam robić jako dziecko?
  2. Co wzbudza moją ciekawość? Jak mogę ją zaspokoić (małe kroczki)?
  3. Kogo podziwiam i dlaczego?
  4. Jakie umiejętności chciałabym mieć?
  5. W jaki sposób ograniczałam się w życiu (moja strefa komfortu)?
  6. Czy naprawdę czuję się zagubiona czy po prostu potrzebuję przerwy od codzienności?

Daj znać, czy pomogło.

Oceń post:

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram