Co robić z dziećmi wieczorami?

Podziel się!

5
(1)

Dzieci bardzo szybko rosną. Każdego dnia są coraz starsze. Pewnego dnia już nie będziecie spędzać razem wieczorów. Jest to naturalna kolej rzeczy. Dlatego warto poświęcić każdego dnia trochę czasu, aby spędzić go z dziećmi. Co robić z dziećmi wieczorem? Co da im poczucie bezpieczeństwa, stworzy dobrą więź i podstawy do dalszego, samodzielnego życia?

Wieczorem czytaj dzieciom książki

O tym, jak ważne są książki w życiu dzieci i co dają, w zasadzie wszyscy wiemy prawda? A ile razy zdarzyło Wam się ominąć wieczorne czytanie z tak błahych powodów, jak późna godzina albo zwyczajne twoje zmęczenie po długim dniu?

Rytuał wieczornego czytania pomoże dziecku poczuć stabilizację. Da mu poczucie bezpieczeństwa, szczególnie, jeśli może się w ciebie wtulić, gdy czytasz mu opowieść. Czytanie to świetny sposób na odkrywanie świata. Jest to lepszy sposób na spędzenie wieczoru tuż przed spaniem niż obejrzenie bajki. Czytanie pomaga się wyciszyć, pomaga też zmierzyć się dziecku z własnymi lękami i problemami (do tego służą np. bajki terapeutyczne).

Czytaj wieczorem dzieciom.

Codziennie.

Bez wyjątku.

W wyjątkowych sytuacjach możesz włączyć dziecku audiobooka (np. w przypadku okropnego bólu gardła). Jednak audiobook nie zastąpi tych wyjątkowych chwil.

Wieczorem rozmawiaj z dziećmi

Rozmowa powinna być dialogiem. Jak się czujesz, gdy twój rozmówca ciągle zagląda do telefonu albo zerka na zegarek? Jak się czujesz, gdy tak naprawdę nie interesuje się tym, co mówisz, tylko przytakuje, a myślami jest gdzieś daleko?

Brak aktywnego uczestniczenia w wieczornej rozmowie jest równoznaczny z brakiem szacunku. Czy właśnie tego chcesz nauczyć swoje dziecko? Pamiętaj też, że jeśli nie rozmawiasz z dzieckiem na ważne dla niego na tym etapie życia tematy, to nie możesz oczekiwać, że kiedy będzie starsze, uzna, że warto powiedzieć ci cokolwiek. Tak to działa.

Rozmowa z dzieckiem to nieodłączny element dnia.

Jeśli chcesz być kiedyś wysłuchany, najpierw sam wysłuchaj.

Co robić z dziećmi wieczorem – o czym rozmawiać z dzieckiem?

 • Wspólnie podsumujcie dzień. Warto wspomnieć o tym, co było pozytywne. Podziękuj dziecku za to, co zrobiło dobrze. Powiedz np.: “Dziękuję, że posprzątałeś szybko swój pokój i dzięki temu mogliśmy wspólnie wyjść na spacer”.
 • Wspólnie skupcie się na pozytywnych rzeczach, które was czekają następnego dnia. Jeśli dziecko idzie do przedszkola, możesz wspomnieć o tym, że będzie mogło się spotkać z kolegami i bawić w ulubioną grę.
 • Jeśli dziecko zaczyna mówić: “Mama / Tata, a wiesz…” i opowiada o swoich odkryciach, o tym, czego się dowiedziało, to wykaż zainteresowanie. To, że ty coś już wiesz, to dlatego, że odkryłeś to zwykle będąc dzieckiem. Bardzo łatwo można dziecko zniechęcić do odkrywania i nauki.
 • Czasem dziecko chce ci coś opowiedzieć. I twoją jedyną rolą jest go wysłuchać. Ono nie chce od ciebie usłyszeć “a nie mówiłem / powinieneś / gdybyś tylko nie…”. Ono tylko chce być usłyszane. Wysłuchane.

Wieczorem przytul dziecko

Bliskość fizyczna między tobą a dzieckiem jest ważna nie tylko, gdy dziecko jest małe i w pełni od ciebie zależne. Powiedziałabym, że o wiele ważniejsze jest zachowanie bliskości, gdy dziecko jest coraz starsze. Naturalnym jest, że kontakt fizyczny maleje wraz z wiekiem dziecka. Jednakże dziecko zawsze powinno wiedzieć, że może się do ciebie przytulić. 

Wieczór to dobry czas na zaspokojenie potrzeby bliskości dziecka. U nas sprawdza się czas wieczornego czytania, gdy wszyscy leżymy w naszym łóżku i dzieci przytulone słuchają opowieści.

Nie uznawaj, że przytula się tylko małe dzieci.

One same wyznaczą Ci granice.

Ale zawsze muszą być pewne, że gdy cię potrzebują, po prostu jesteś obok i ich nie odrzucisz.

A jakie są wasze wspólne wieczorne rytuały? Piszcie w komentarzu!

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 odpowiedzi na “Co robić z dziećmi wieczorem? Trzy ważne rytuały”

 • 21 maja 2019 w 15:30

  Bardzo fajny wpis! Aż się przypomina wszystko, czego w dzieciństwie brakowało.
  Pozdrawiam 🙂

  • 21 maja 2019 w 21:25

   Bardzo dziękuję za komentarz. Okazuje się, że najważniejsze, co możemy dać dzieciom to nasz czas i zaangażowanie. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

 • […] Tak naprawdę z bloków czasowych może skorzystać każdy z nas. Skorzystają na nich nasze dzieci, które wiedzą, że o określonej godzinie będzie na nie czekać kolacja i czytanie książki (ważny element wieczornego rytuału). […]

 • […] Czytanie świątecznych opowieści na dobranoc (tutaj więcej o przydatnych wieczornych rytuałach) […]

Instagram