demo-images

Podziel się!

5
(2)

Czy wiesz, że styczeń jest podobno najbardziej depresyjnym miesiącem roku? W tym miesiącu ogłoszono nawet specjalny dzień – 21 stycznia to tzw. Blue Monday, czyli najbardziej smutny dzień w całym roku. Każdego roku odczuwam w tym miesiącu okresowy spadek formy, jak pewnie większość z nas. Co prawda, w poprzednich latach zima upływała mi pod znakiem licznych wyjazdów służbowych, jednak obecnie z powodu pandemii nie ma na to szans. Jeśli dopadła cię zimowa chandra, mam dla Ciebie kilka porad, które pomogą przetrwać w lepszej formie do wiosny.

Zimowa chandra – jak sobie z nią radzić?

Pamiętaj, że okresowy spadek nastroju i formy to niekoniecznie po prostu zimowa chandra. Nie zapomnij w razie potrzeby o skonsultowaniu się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny.

Jeśli dopadła Cię zimowa chandra, oto sprawdzone sposoby na radzenie sobie z okresowym spadkiem formy.

 1. Poszukaj trochę słońca

  Jesienią i zimą mniej czasu spędzamy poza domem. Odbija się to negatywnie na ilości witaminy D3 w naszych organizmach. Jednym ze sposobów na zwiększenie jej ilości jest oczywiście spędzanie czasu na dworze. Poczytaj na przykład o norweskiej tradycji friluftsliv.

 2. Praktykuj jogę

  Joga to nie egzotyka, jak kiedyś uważano. Potraktuj ją jako sposób na pobudzenie mięśni, usunięcie niekorzystnych napięć i zwiększenie poziomu energii. Ćwiczyć jogę możesz w domowym zaciszu lub z trenerem.

 3. Zacznij ćwiczyć

  Jednym z najlepiej działających naturalnych sposobów na chandrę jest wysiłek fizyczny. Zaplanuj go każdego dnia. Możesz zacząć nawet od półgodzinnego spaceru. Nie zasłaniaj się pogodą ani zmęczeniem. Jedyny trening, którego się żałuje to ten, którego się nie zrobiło!

 4. Sprawdź, co jesz i pijesz

  Zimą trudniej o świeże warzywa i owoce wysokiej jakości. Może też spożywasz za dużo ciężkich, słodkich potraw i jakoś tak zostało Ci upodobanie do ciastek po świętach? Zacznij od małych zmian. Na kolację jedz warzywa na ciepło i pamiętaj, aby pić dużo wody.

 5. Zmień coś w swoim otoczeniu

  Choinka schowana? Wprowadź drobne zmiany w swoim domu, mogą być niewielkie – doniczka z hiacyntami, bukiet tulipanów, a może nowe poszewki na poduszki? Doskonałe będą też pięknie pachnące pomarańczowe świece naturalne, które mają działanie poprawiające nastrój

 6. Poczytaj motywującą książkę

  Nie możesz zwlec się z kanapy wieczorem? To usiądź z dobrą książką! Wybierz pozycję skłaniającą do działania i pomagającą się zmotywować do aktywności. Polecane przeze mnie książki znajdziesz tutaj.

 7. Zrób plany na najbliższe miesiące

  Nowa perspektywa jest bardzo pomocna, jeśli dopadła Cię zimowa chandra. Zaplanuj najbliższe tygodnie, a może nawet miesiące. Wypisz trzy cele, jakie chcesz osiągnąć do końca zimy. Wpisz do kalendarza konkretne działania, które możesz robić codziennie, żeby przybliżyć się do wymarzonego wyniku.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram