Dlaczego warto rano pić wodę z cytryną?

Podziel się!

5
(5)

Zawsze uważałam, że większe szanse powodzenia w wyrobieniu sobie nowego nawyku masz, jeśli zaczniesz od czegoś prostego. Budowanie samodyscypliny i związanych z nią wartości jest procesem długotrwałym. Dlatego tak ważne jest, abyś nie zniechęcił się na początku. Jeśli skupisz się na wyrobieniu łatwego i jednocześnie przynoszącego ogromne korzyści nawyku, jak nawyk picia wody, łatwiej będzie ci przenieść nabyte umiejętności na kolejne aspekty życia.

Dlaczego warto wyrobić nawyk picia wody?

Woda jest pierwiastkiem życia. Jednak w zasadzie już to wiesz, prawda? Wiesz też, że odwodnienie negatywnie wpływa na każdy aspekt twojego działania. Zatem oszczędzę tutaj informacji, które są powszechnie dostępne. Zamiast tego skupię się na najważniejszym i zapytam cię:

Dlaczego TY chcesz wyrobić nawyk picia wody?

Odpowiedź na to pytanie pomoże ci znaleźć motywację do wykształcenia nowego nawyku. Odpowiedzi mogą być różne, dla przykładu:

 • Chcę mieć więcej energii do działania.
 • Zamierzam zrzucić te 3 kilogramy.
 • Często źle się czuję i wiem, że to wynika z odwodnienia.
 • Czasem mylę pragnienie z głodem i dlatego tyję.

Skoro już wiesz, czemu chcesz wyrobić nowy nawyk, powinieneś też skupić się na dwóch ważnych pytaniach. Pytania te możesz zastosować do każdego nowego nawyku, jaki zamierzasz w sobie wykształcić.

Jak do tej pory piłeś wodę?

Pierwszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać jest:

Co dotychczas powodowało, że sięgałeś po wodę?

Odpowiedź na pytanie pozwoli ci znaleźć istniejące wyzwalacze, które możesz wykorzystać. Wyzwalacze mogą być wzmacniaczami pozytywnymi, na przykład:

 • Gdy czułem suchość w ustach.
 • Kiedy zaczynałam czuć się zmęczona i potrzebowałam energii.
 • Gdy dużo ćwiczyłem i wiedziałem, że jak nie wypiję wody, to się odwodnię.

Przypatrując się swoim odpowiedziom możesz zauważyć pewne wzorce zachowań, które odpowiednio wzmocnione pomogą ci łatwiej stworzyć i rozbudować nawyk picia wody.

Drugim, niemniej ważnym pytaniem, które pomoże ci w tworzeniu nowego nawyku będzie:

Co dotychczas powodowało, że nie sięgałeś po wodę?

Odpowiedzi na drugie pytanie również mogą być rozmaite, dla przykładu:

 • W mojej pracy rzadko mam czas na pójście do łazienki.
 • Wolę słodkie napoje.
 • Często mam ochotę na coś ciepłego do picia, zwłaszcza w zimie.

Dzięki odpowiedziom na dwa powyższe pytania znasz już swoje wyzwalacze nawyku picia wody – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Jak wyrobić nawyk picia wody dzięki metodzie dużego skoku?

Pierwszym sposobem wyrobienia w sobie nawyku picia wody będzie zastosowanie Metody Dużego Skoku. Metoda ta sprawdzi się doskonale, niezależnie jaki nowy nawyk chcesz wpleść w swoje życie.

Jeśli chcesz wyrobić nawyk picia wody przy zastosowaniu Metody Dużego Skoku, zacznij się od razu zachowywać tak, jakbyś od zawsze wypijał odpowiednie ilości wody. Możesz stworzyć sobie mini-rozpiskę, która będzie monitorować wypite przez ciebie szklanki wody (najprostszym sposobem jest zapisywanie kresek w kalendarzu przy aktualnej dacie, np. jedna szklanka to jedna kreska).

W tej metodzie wykonujesz duży skok – rzucasz się od razu na głęboką wodę. Nie dajesz sobie żadnego okresu przejściowego. Po prostu działasz od razu. Działanie w ten sposób pozwala wyzwolić łańcuszek motywacji.

Jednak jeśli użycie takiej metody dla wytworzenia nowego nawyku wydaje ci się przytłaczające, możesz zawsze skorzystać z Metody Małych Kroczków, którą poznasz poniżej.

Jak wyrobić nawyk picia wody dzięki Metodzie Małych Kroczków?

Drugim sposobem na wyrobienie nawyku picia wody jest oczywiście Metoda Małych Kroczków. Polega ona na stopniowym przyzwyczajaniu zarówno twojego ciała, jak i twojej psychiki do coraz większych ilości wody.

W tym modelu nie wykonujesz jednego dużego skoku do wody, tylko powoli do niej wchodzisz. Zaczynasz od stóp, potem moczysz łydki i tak dalej. Ani się spostrzeżesz, aż zaczniesz pływać.

Dlaczego warto rano pić wodę z cytryną?

Jak zastosować ten model w praktyce? Możesz wyznaczyć sobie następujący schemat działania:

 • W pierwszym tygodniu po przebudzeniu piję szklankę wody z cytryną.
 • Drugi tydzień to szklanka wody z cytryną po przebudzeniu oraz szklanka wody do 30 minut po obiedzie.
 • W trzecim tygodniu do powyższych dodaję pełną butelkę wody wypijaną w czasie dnia pracy (polecam stalową lub szklaną).
 • Od tygodnia czwartego przed snem dodaję również szklankę wody.

W ten sposób w ciągu miesiąca stopniowo, krok po kroku możesz zwiększyć ilość wypijanej wody. Jest większa szansa, że nie odczujesz przemożnego uczucia buntu wobec nowego nawyku.

Jak wyrobić nawyk picia wody dzięki wykorzystaniu mocy wyzwalaczy?

Wyzwalacze nawyku to oczywiście temat na osobny artykuł na blogu, jednak tutaj skupimy się na ich praktycznym zastosowaniu. Jeśli poświęciłeś chwilę na odpowiedzenie na pytania, w jakich okolicznościach dotychczas piłeś bądź nie piłeś wody, masz gotową listę wyzwalaczy.

Oczywiście zależnie od stopnia zaawansowania nawyku i jego złożoności, zebranie wszystkich wyzwalaczy może zająć ci więcej czasu. Tutaj posługujemy się rzecz jasna uproszczeniem, wszak nawyk sam w sobie wydaje się prosty.

Załóżmy, że pójście na trening oraz uczucie suchości w ustach wyzwala w tobie picie wody. Zatem celem pozytywnego wzmocnienia możesz oczywiście zacząć od picia większej ilości wody w dzień treningowy.

Jeśli wyzwalaczem negatywnym jest u ciebie ochota na słodkie napoje i to, że lubisz pić coś ciepłego, jak najbardziej możesz sobie z tymi dwiema kwestiami poradzić. Stosując Metodę Małych Kroczków dodaj do wody dowolne owoce (z czasem oczywiście coraz mniej). Ciepłe napoje? Rozwiązaniem będzie woda w kubku termicznym, a nawet w termosie.

Gdy ktoś chce, szuka sposobu, gdy nie chce, szuka powodu

Wyrobienie w sobie nowego nawyku jest procesem. Jestem zdania, że w zadziwiająco dużej liczbie przypadków proces ten trwa nawet przez całe życie. Nie wierz w popularny mit, że każdy nawyk wyrobisz w 21 dni. Ten czas to minimum, jakie musisz poświęcić, aby osiągnąć swój cel.

Pamiętaj, że po drodze będą czekały cię chwile zwątpienia i pragnienie powrotu do starych wzorców. Tak już działa nasz mózg (dlatego też nawyk niepicia alkoholu czy niepalenia papierosów budujemy przez całe życie). Nie powinno być to jednak dla ciebie przeszkodą. Pamiętaj, że twoje dzisiejsze decyzje zdefiniują twoje jutro.

Chcesz zbudować konkretny nawyk, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Napisz w komentarzu, a z przyjemnością stworzę schemat postępowania w kolejnych artykułach.

Jak wyrobić nawyk picia wody?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 odpowiedzi na “Jak wyrobić nawyk picia wody?”

 • Zofia
  31 stycznia 2020 w 19:52

  Czasami zdarza się tak, że to choroba wymusza nawyk picia zwiększonej ilości wody z dnia na dzień. Na początku jest bunt i niechęć oraz myślenie dlaczego ja. A potem jest działanie nawykowe, którego się nawet nie rejestruje. Po prostu codziennie niezależnie od pory roku wypijam 2,5 do 3 l wody.

  • 31 stycznia 2020 w 20:47

   W momencie, kiedy przestawiamy się na działanie “automatyczne”, nawyk zaczyna być w pełni nawykiem 🙂

 • […] takiego kubka wlewam po prostu ciepłą wodę. Dzięki temu odpowiednio nawadniam organizm, wyrabiam nawyk picia wody i oczywiście ocieplam ciało od […]

 • 6 lutego 2021 w 16:11

  Picie wody, to wbrew pozorom, trudny nawyk do wypracowania. Próbowałem sposobu z aplikacją w telefonie, ale w moim przypadku się nie sprawdziła. Wymyśliłem własny, niezawodny sposób – wypijanie szklanki wody po każdym wyjściu z toalety. Wypita woda oczywiście przyspiesza kolejną wizytę w łazience i koło samo się napędza. Wspomniałem o tym w moim artykule o wspaniałych właściwościach wody: https://wymarzonezycie.pl/wpisy/nie-badz-glupi-pij-wode/ , w którym wspominam o Twoim wpisie. Miłego dnia. 🙂

  • 6 lutego 2021 w 21:47

   Dziękuję za udostępnienie i propagowanie dobrego nawyku picia wody 😀 pozdrawiam ciepło!

 • […] Woda smakowa z prawdziwymi owocami doskonale ugasi pragnienie. […]

 • […] Pij więcej wody, aby uniknąć odwodnienia. […]

 • […] Odwodnienie […]

Instagram