Jak się skupić? Problemy z koncentracją uwagi

Podziel się!

4.8
(5)

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo o dobrą koncentrację uwagi. Jeśli zastanawiasz się, jak się skupić na jednej rzeczy czy na nauce albo nawet na pracy, ten artykuł jest dla Ciebie. Problem ze skupieniem dotyka nas w coraz większym stopniu głównie przez wszechobecne rozpraszacze. A ponieważ istnieje ogromny związek między efektywnością i produktywnością a zdolnością do skupienia uwagi na ważnych zadaniach, kluczowe jest odpowiedzenie na pytanie, jak się skupić.

Powody, dla których nie możesz się skupić

Nawet jeśli potrafisz doskonale wyznaczać cele, tworzyć harmonogramy i listy zadań, bez zdolności skupienia się, kiedy przyjdzie czas na realizację planu daleko nie zajdziesz.

Z perspektywy ewolucyjnej konieczność dłuższego skupienia uwagi nie była pożądana. Jeśli żyłaś w czasach prehistorycznych i Twoje przeżycie zależało od dostrzegania drapieżników w porę, długie skupienie uwagi mogło nawet doprowadzić do przedwczesnego zakończenia życia. Niestety, to co pomogłoby Ci przeżyć w dziczy w miejskiej dżungli nie tylko utrudni codzienne funkcjonowanie, ale może nawet zablokować rozwój Twojej kariery zawodowej.

Na szczęście możemy zadziałać w kierunku odpowiedzi na pytanie, jak się skupić na jednej rzeczy. Oto najczęstsze przyczyny, dla których trudno jest Ci zachować pełną koncentrację uwagi. Weź pod uwagę, że zazwyczaj nie istnieje jeden powód rozpraszający uwagę, często wpływ na deficyt koncentracji ma więcej czynników.

Uwarunkowania osobnicze i przyczyny medyczne braku skupienia uwagi

Jeśli czujesz, że trudności ze skupieniem uwagi mają dominujący charakter, dobrze zacząć szukanie przyczyn od tych związanych ze zdrowiem. Istnieje mnóstwo przyczyn, dla których możesz mieć problemy z koncentracją.

Jedne z najczęstszych zdrowotnych przyczyn to:

Jak widzisz, nie musisz od razu chorować, aby mieć problem z tym, jak się skupić. Czasem przyczyna problemu może wydawać się prozaiczna. Jednak istnieje wiele schorzeń, które również mogą powodować problemy z koncentracją, dlatego w celu wyeliminowania przyczyn zdrowotnych, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Aby wyeliminować potencjalne zdrowotne przyczyny problemu ze skupieniem uwagi, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj jednak, aby zasięgnąć dodatkowej opinii innego lekarza i nie dać się zbyć.

Jak się skupić w świecie rozpraszaczy, czyli najczęstsza przyczyna środowiskowa

Całkowicie szczerze – większość problemów z koncentracją uwagi wiąże się ze współczesnymi rozpraszaczami. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

 • Powiadomienia w telefonie
 • Maile przychodzące
 • Telefony
 • Innych ludzi
 • Internet w zasięgu ręki
 • Social media

Te czynniki powodują, że nasz mózg uczy się nawyku rozpraszania uwagi, a przez to traci zdolność do zwiększonej koncentracji. Dlatego nie możesz znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak się skupić na nauce, pracy czy po prostu na jednej rzeczy naraz. Cal Newport w książce Praca głęboka (Deep Work) przywołuje badania, z których wynika, że długotrwałe korzystanie z internetu i innych rozpraszaczy zmienia sieć neuronów w mózgu, przez co tracimy trwale zdolność do koncentracji głębokiej.

Dlatego jeśli nie pozbędziemy się rozpraszaczy i nie zaczniemy walczyć o skupienie, problemy z dekoncentracją w sposób trwały zaburzą naszą zdolność do koncentracji na pracy.

Sposoby na skupienie uwagi

Co możesz zrobić już dziś, jeśli chcesz się skupić na pracy lub nauce?

 1. Wyłącz powiadomienia w telefonie.

  Możesz też używać specjalnego trybu Nie przeszkadzać. Jak go włączyć na Androidzie przeczytasz tutaj, a tutaj dla iPhone.

 2. Wyznacz blok czasowy, aby przeglądać maile.

  Możesz też usunąć skrzynki mailowe z telefonu poza jedną, awaryjną.

 3. W miarę możliwości ogranicz telefony przychodzące.

  Znowu pomoże tryb Nie przeszkadzać. Możesz też po prostu wyłączyć telefon i nagrać wiadomość, w jakich godzinach jesteś dostępna.

 4. Naucz się, jak grzecznie odmówić innym ludziom.

  Twój czas jest tak samo cenny, jak czas towarzyszących Ci w codzienności osób.

 5. Limituj czas na internet dzięki technice Pomodoro.

  Możesz też skorzystać z bardziej drastycznego rozwiązania, jak Limit czasu przed ekranem.

 6. Zrezygnuj z social media.

  Albo znacząco je ogranicz, szczególnie rano i wieczorem.

Jak skoncentrować się na nudnym zadaniu?

Bądźmy szczere, niektóre zadania po prostu są nudne. Nie lubimy ich nie dlatego, że są za trudne czy wymagają wyjątkowego skupienia, ale wręcz przeciwnie – na samą myśl o ich wykonywaniu zaczynamy ziewać lub czujemy się zmęczeni i znużeni.

Jeżeli nie potrafisz się w pełni zaangażować w wykonywaną pracę, ciężko będzie Ci ją wykonać szybko i sprawnie. Jednak w życiu każdego z nas pojawiają się zadania nudne, rutynowe, takie, które najchętniej byśmy komuś zleciły… szkoda, że nie zawsze się da.

Dlatego jeśli pozostało Ci uporać się z nieciekawym, ale wymagającym osobistego zaangażowania zadaniem (i na pewno nie możesz go delegować) pozostaje Ci do wyboru zastosowanie techniki 5 minut. Przez 5 minut siadasz do odkładanego zadania i pracujesz z pełną mocą. Możesz też obiecać sobie, że będziesz pracować przez 25 minut (technika Pomodoro). Spróbuj też podzielić duże zadanie na mniejsze cząstki.

Kolejne sposoby na łatwiejsze uporanie się z niechcianym zadaniem, to powiedzenie sobie, do czego Cię to zadanie prowadzi (jaki jest Twój cel) i – o ile jeszcze bardziej Cię to nie rozproszy – słuchanie muzyki w trakcie wykonywania zadania.

Stres i niepokój przeszkadzają się skupić na jednej rzeczy

Stres i poczucie niepokoju, a nawet lęku towarzyszy nam coraz częściej i sprawia, że nawet najprostsze zadania wydają się niesamowicie trudne. Dlatego szukamy ukojenia w rozmaitych rozpraszaczach, może nawet uciekamy w syndrom wiecznie zajętego człowieka.

Stresu w życiu nie unikniesz całkowicie, zresztą byłoby to niewskazane. Jednak nadmiar stresu prowadzący do paraliżu decyzyjnego to zbyt wielkie obciążenie. Jednym ze sprawdzonych przeze mnie sposobów na lepsze skupienie uwagi jest z pewnością planowanie z wyprzedzeniem. Dzięki temu, że mój dzień ma określoną strukturę, potrafię w pełni skupić się na obecnym zadaniu. Jeśli wiesz, dlaczego coś robisz i co to przyniesie w przyszłości, łatwiej Ci skupić uwagę.

Drugim polecanym przeze mnie sposobem na rozładowanie stresu jest aktywność fizyczna, czyli po prostu ćwiczenia. Niezależnie, czy wybierzesz szybkie i intensywne treningi typu HIIT, czy może łagodną yin yogę – rozładujesz napięcie w ciele i łatwiej będzie Ci się skoncentrować na zadaniach intelektualnych.

Stres jest jedną z trudniejszych do opanowania przeszkód w skupieniu. Jeśli denerwujesz się jakimś niewykonanym zadaniem, postaraj się je zrobić od razu albo chociaż je zaplanuj – koniecznie z konkretną datą.

Dobrym pomysłem będzie też zmierzenie się ze źródłem stresu i niepokoju, a potem – zależnie od możliwości działania – uporanie się z nim. Najgorszym, co możesz zrobić, to wracanie do przeszłości, obwinianie siebie lub innych oraz bierna postawa wobec problemu.

Powyższe wskazówki oczywiście nie wyczerpują tematu skupienia uwagi. W kolejnych artykułach znajdziesz jeszcze więcej ciekawych informacji na ten temat. Zapisz się koniecznie do newslettera, a w komentarzu pod tym wpisem daj znać, co pomaga Ci się skupić na zadaniu.

Jak się skupić? Problemy z koncentracją uwagi

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jak się skupić? Problemy z koncentracją uwagi”

Instagram