Podziel się!

5
(2)

Gniew przynosi ogromne szkody w stosunkach społecznych. Nie tylko na dłuższą metę nie znajdziesz w gniewie rozwiązania swoich problemów, ale też sprawisz, że konsekwencje tej emocji dotkną osoby z Twojego otoczenia. Warto nauczyć się, jak radzić sobie z gniewem. Dzięki temu zyskasz nową perspektywę i będziesz mogła lepiej zarządzać sobą w stresowych sytuacjach.

Wbrew obiegowej opinii gniew nie jest tylko domeną mężczyzn – równie często ta emocja opanowuje kobiety. Sama wielokrotnie tego doświadczyłam. Jedne typy osobowości są bardziej podatne na poddanie się wpływowi gniewu, inne z natury potrafią tworzyć projekcje emocji, co ułatwia radzenie sobie z gniewem.

Jak radzić sobie z gniewem? Sprawdzone sposoby

[spacer]

Poniżej znajdziesz 8 sprawdzonych przeze mnie sposobów na to, jak radzić sobie z gniewem:

 1. Skup się na tym, nad czym masz kontrolę

  Jeśli skupiasz się na rzeczach poza Twoją kontrolą, takie tworzysz sobie życie: bez jakiejkolwiek kontroli nad sytuacją. Skup się na tym, na co masz wpływ i szukaj rozwiązań. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie kontrolować innych ludzi.

 2. Przyjrzyj się kosztom, jakie niesie gniew

  Często koszt wybuchu gniewu przewyższa problemy, jakie przyniosła sytuacja, która go spowodowała. Czy warto pogarszać sytuację, stracić kontrakt biznesowy lub ważny związek, aby dać upust tej emocji?

 3. Zaakceptuj rzeczywistość

  Ludzie nie zawsze będą mądrze się zachowywać, a rzeczy działać zgodnie z przeznaczeniem. Możesz się gotować w środku, a ludzie i tak będą robić, co zechcą.

 4. Nie denerwuj się na zapas

  To nie jest łatwe, zgadzam się. Jeśli widzisz wszystkie możliwe scenariusze w swojej głowie, łatwo popaść w lęk i niepokój. Może jutro będzie padać, ale dziś możesz cieszyć się słońcem.

 5. Uwolnij się od przeszłości

  Nie patrz w tył, tylko spoglądaj naprzód. Wykorzystaj to, co się wydarzyło, aby być lepszym człowiekiem dzisiaj. Ale nie skupiaj się na przeszłości, gdyż jej nie zmienisz, a przyszłość jest niepewna.

 6. Zrób coś ze swoim ciałem

  Daj upust silnej emocji dzięki ćwiczeniom fizycznym. Jeśli nie możesz wyjść na spacer, zamknij drzwi i zrób chociaż 10 przysiadów.

 7. Skup się na tym, aby nie pogorszyć sytuacji

  Życie nie jest sprawiedliwe i nie podlega w całości naszej kontroli. Na pewne rzeczy nie masz wpływu, ale na swoje reakcje już tak. Podobne przyciąga podobne: narzekaj, złość się i jęcz, a przyciągniesz więcej tego typu sytuacji do swojego życia. Kontrola własnych emocji zależy tylko od Ciebie.

 8. Znajdź coś, za co jesteś wdzięczny

  Tony Robbins stwierdził kiedyś, że nie można być wściekłym i wdzięcznym jednocześnie. To Ty decydujesz, czy skupiasz się na obfitości czy na niedostatku. Znajdź coś w swoim życiu, za co możesz być wdzięczny i skup się na tym.

Jak radzić sobie z gniewem?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jak radzić sobie z gniewem?”

 • […] Dobrym pomysłem będzie też zmierzenie się ze źródłem stresu i niepokoju, a potem – zależnie od możliwości działania – uporanie się z nim. Najgorszym, co możesz zrobić, to wracanie do przeszłości, obwinianie siebie lub innych oraz bierna postawa wobec problemu. […]

Instagram