Książka do przeczytania w 2020 roku

Podziel się!

5
(4)

Poniżej znajdziesz kilka książek, które wyjątkowo mi się spodobały w 2020 roku. Wszystkie propozycje są z zakresu rozwoju osobistego. Nie znajdziesz tutaj fikcji literackiej, ponieważ od dawna nic z tego gatunku nie czytałam. Czy jest jedna wyjątkowa książka do przeczytania w 2020 roku? Moim zdaniem jest ich mnóstwo, a poniżej znajdziesz trzy, które polecam na ostatnie miesiące 2020 roku.

48 Laws Of Power Robert Greene

Pierwsza pozycja nie jest dla każdego, rozumiem to. Jednak jeśli chcesz poznać zasady, które rządzą światem i które warto wykorzystać, aby umocnić swoją pozycję w hierarchii, w jakiej się znajdujesz, ta książka będzie dla Ciebie doskonała. Niestety, pełne wydanie jest dostępne tylko w języku angielskim. Po polsku możesz przeczytać tylko okrojoną, krótką wersję. Czytałam pełną, więc na temat streszczenia nie będę się wypowiadać.

Poniżej ciekawych cytatów, które zachęcą Cię do przeczytania 48 praw władzy Roberta Greene:
 • Keep people off-balance and in the dark by never revealing the purpose behind your actions.
 • You can die from someone’s misery – emotional states are as infectious as diseases.
 • If you need to turn to an ally for help, do not bother to remind him of your past assistance and good deeds.
 • Since power depends greatly on appearances, you must learn the tricks that will enhance your image.
 • To reveal the true nature of your intelligence rarely pay. You should get in the habit of downplaying it at all times.
 • To some degree you must guide time or you will be its merciless victim.

Praca głęboka Cal Newport to książka do przeczytania w 2020 roku

Pozycja, która również nie została co prawda wydana w 2020 roku, jednak nic nie straciła na aktualności, a wręcz przeciwnie – moim zdaniem w dobie wszechobecnych rozpraszaczy jest to jedna z lektur obowiązkowych. Jeśli ciągle coś Cię rozprasza i nie możesz się skupić, zdobądź się na wysiłek pracy głębokiej (deep work) i przeczytaj książkę Cala Newporta. Bardzo dobrze napisana lektura podzielona na część teoretyczną i praktyczną.

Mam dla Ciebie kilka interesujących cytatów z książki Praca głęboka autorstwa Cala Newporta:
 • Chodzi o kumulowanie ważnej intelektualnie pracy w długich, nieprzerwanych odcinkach czasu.
 • Zasada najmniejszego oporu: W środowisku biznesowym, przy braku jasnych informacji o wpływie różnych zachowań na efektywność, istnieje skłonność do najłatwiejszych w danej chwili zachowań.
 • Krzątanina jako miara produktywności: Z braku jednoznacznych mierników produktywności i przydatności zawodowej wielu pracowników umysłowych sięga po umysłowy wskaźnik produktywności, czyli robi wiele rzeczy tak, aby było to widoczne.
 • Nie powinniśmy się dziwić, że w takiej kulturze praca głęboka pozostaje w cieniu migotliwej feerii tweedów, laików, tagowanych zdjęć, postów, tablic i wszystkich innych rzeczy, które – jak nam się wmawia – są dziś jakoby konieczne tylko dlatego, że istnieją.
 • W umyśle zakorzenia się bowiem przekonanie, że w naszym życiu zawodowym rządzi stres, irytacja, złość i banał. Inaczej mówiąc, w świecie reprezentowanym przez skrzynkę pocztową nie żyje się przyjemnie.
 • Nasza wola nie jest więc cechą charakteru, którą możemy przejawiać w dowolnej chwili i bez ograniczeń; przypomina raczej mięsień, który z czasem się męczy.

Cztery umowy. Droga do wolności osobistej Don Miguel Ruiz

Ta niewielka książeczka może być świetnym przystankiem w czasie, kiedy pędzisz i dni zlewają się w tygodnie… Przypomnienie podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować w życiu. Ich prostota na początku może wydawać się banalna, jednak szczerze mówiąc, czy zawsze się do nich stosujemy? Lubię wracać do tej książki (a do niewielu lubię) i czytać zakreślone fragmenty. Nie zrażajmy się lekko ezoterycznym początkiem, potem przychodzą zaskakująco głębokie konkrety.

Moje ulubione cytaty z książki Cztery umowy. Droga do wolności osobistej Don Miguela Ruiza:
 • Przez całe życie nikt nie dokucza nam bardziej niż my sami. Przy czym natężenie samoudręki jest dokładnie takie samo, jakie jesteśmy w stanie wytrzymać z zewnątrz. Jeśli ktoś dręczy cię choćby trochę bardziej niż ty sam, prawdopodobnie odejdziesz od takiej osoby Ale jeśli ktoś robi to w odrobinę tylko mniejszym stopniu niż ty sam, prawdopodobnie pozostaniesz w takim związku i będziesz to znosił w nieskończoność.
 • Słowo jest potęgą, którą sam tworzysz.
 • Plotkowanie jest główną formą komunikacji w społeczeństwie. Dzięki niej zbliżamy się do siebie, ponieważ na moment czujemy się lepiej, widząc, że inni czują się tak samo źle jak my.
 • Ludzie nie robią niczego z twojego powodu. Oni robią to ze swego powodu.
 • Zawsze lepiej jest zadawać pytania, niż czynić jakiekolwiek założenia, ponieważ fałszywe założenia sprawią, że będziemy cierpieć.
 • W każdych okolicznościach staraj się na ile możesz, ni mniej, ni więcej. Rób wszystko najlepiej jak potrafisz.

Niejedna książka do przeczytania w 2020 roku jest warta Twojej uwagi. Więcej polecanych przeze mnie książek nie tylko na 2020 roku znajdziesz tutaj.

Książka do przeczytania w 2020 roku

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram