Planowanie miesiąca jak to zrobić

Podziel się!

5
(3)

Gdy już określimy nasze cele, czas przystąpić do ich realizacji! Niektóre cele możemy osiągnąć w naprawdę krótkim czasie, inne wymagają wielotygodniowego, a nawet wielomiesięcznego planowania. W takim przypadku dobrze sprawdzi się planowanie w skali miesiąca. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że skupiamy się każdego dnia na realizacji celu, a czas przestanie nam uciekać przez palce. Planowanie miesiąca może wydawać się trudne dla osób, które dotychczas tego nie robiły. Nie bójcie się jednak, mam dla Was zwięzły i praktyczny poradnik na ten temat!

Planowanie miesiąca – dlaczego warto?

Większość z nas ma pewien określony rytm w życiu. W pewnych dniach i o z góry wyznaczonych godzinach jesteśmy w pracy, jemy posiłki czy zajmujemy się dziećmi. Dlatego wyznaczenie sobie planu miesięcznego będzie dla Ciebie bardzo korzystne.

Co daje planowanie miesiąca?

  • każdego dnia możesz przybliżyć się do realizacji wyznaczonych sobie celów
  • dzięki harmonogramowi czynności powtarzalnych jesteś w stanie utrzymać dom w czystości i osiągnąć stan harmonii
  • zapisując ważne daty i wydarzenia z odpowiednim wyprzedzeniem możesz się do nich odpowiednio przygotować i… o nich nie zapomnieć!

Planowanie w okresie miesięcznym to świetny sposób na znalezienie harmonii i ładu w życiu oraz lepszą organizację całego życia. Nawet jeśli nigdy nie próbowałeś nic planować, dzięki temu rozwiązaniu możesz śmiało zacząć!

Planowanie miesiąca – jak się przygotować?

Pierwszym krokiem przy planowaniu miesiąca jest znalezienie stałych punktów odniesienia. Takie punkty odniesienia dają nam ramy, w których możemy gospodarować naszym czasem. Czym są punkty odniesienia? To wszystkie wydarzenia, które nas czekają w przyszłym miesiącu, a o których wiemy już dziś. Dla przykładu kilka punktów odniesienia, które umieszczamy w planie miesięcznym:

  • dni i godziny, w których jesteśmy w pracy
  • godziny i terminy zajęć, na które uczęszczamy (np. sportowych)
  • harmonogram tygodnia u naszych dzieci – godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć w szkole, zajęcia dodatkowe itp.
  • imprezy i spotkania towarzyskie lub spotkania biznesowe
  • wszelkiego rodzaju wyjazdy, delegacje czy wakacje
  • dni wolne od handlu (ważne przy planowaniu zakupów spożywczych)
  • inne ważne daty lub wydarzenia, np. imieniny, urodziny czy święta

Drugi krok to rozpisanie sobie bloków czasowych z uwzględnieniem stałych punktów odniesienia. Blok czasowy to nic innego jak określona ilość czasu, którą zajmie konkretny stały punkt odniesienia. Najprostszym przykładem bloku czasowego będzie oczywiście czas spędzony w pracy, np. od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. Innym blokiem czasowym będzie czas dojazdu do pracy np. codziennie od 8:30 do 9:00 i od 17:00 do 17:30. Aby dowiedzieć się więcej o praktycznym zastosowaniu bloków czasowych, koniecznie przeczytaj wpis o poduszce czasowej dostępny tutaj.

Aby zakończyć przygotowania do planowania miesiąca, potrzebujesz jeszcze oczywiście swój własny harmonogram czynności powtarzalnych, czyli te czynności, które wykonujesz cyklicznie we własnym domu. Przykładem będzie tutaj sprzątanie łazienki co sobotę. Już niedługo będziecie mogli łatwo stworzyć własny harmonogram czynności powtarzalnych nie tylko dla siebie, ale też dla własnej rodziny dzięki mojemu nowemu ebookowi, zawierającemu prosty, ale skuteczny poradnik, jak uporządkować życie domowe! Aby nie przegapić premiery, zapiszcie się koniecznie do newslettera lub zaobserwujcie mój profil na Instagramie lub Facebooku.

Zapisz się do newslettera i dowiedz się pierwszy o premierze nowego ebooka!

Oprócz harmonogramu czynności powtarzalnych potrzebny Ci będzie do ukończenia trzeciego kroku również spis własnych celów oraz plan ich realizacji z podziałem na codzienne czynności.

Jeśli masz już te wszystkie rzeczy, możesz śmiało przystąpić do szczegółowego planowania miesiąca.

Planowanie miesiąca – jak to zrobić?

Istnieją różne sposoby na zaplanowanie miesiąca. Jedni będą z powodzeniem korzystać ze zwykłego zeszytu lub kołonotatnika, innym najlepiej sprawdzi się planer, zaś jeszcze inni wybiorą planowanie w kalendarzu. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, przy planowaniu miesiąca najpierw nanosisz do swojego planera (będę używać określenia planer dla uproszczenia, jednak chodzi tutaj oczywiście również o kalendarz czy zeszyt) wszystkie stałe punkty odniesienia. Dzień po dniu zaznaczasz wszystkie wydarzenia powtarzalne, możesz, jeśli chcesz zaznaczać je w formie kwadratów (bloków czasowych). Ja zawsze wydarzenia całodniowe, np. czyjeś urodziny, zaznaczam na górze strony, tuż obok daty.

Kiedy już zaznaczysz wszystkie stałe punkty odniesienia w swoim miesiącu, zobaczysz, ile faktycznie czasu zostaje Ci na wszystkie inne czynności.

Potem bierzesz się za wszystkie obowiązkowe zajęcia z harmonogramu czynności powtarzalnych. Wpisujesz je w odpowiednie miejsca zależnie od częstotliwości występowania, np. robienie prania w piątek o 18:00, zakupy spożywcze w sobotę o 9:00.

Kiedy już zaznaczysz wszystko to, co jest do zrobienia, pozostaje Ci tzw. czas wolny. Możesz go wykorzystać, jak tylko chcesz. Oczywiście polecam spojrzeć w tym momencie na swoją listę celów oraz plan ich realizacji, aby konsekwentnie wpisać poszczególne działania w miesięczny harmonogram. Jeśli tego nie zrobisz i nie uwzględnisz konkretnych zadań w codziennym planie, istnieje niestety ogromne prawdopodobieństwo, że po miesiącu… nadal nic nie będzie zrobione! A Ty nie przybliżysz się do realizacji żadnego celu! Aby poznać jedną ze skutecznych metod tworzenia listy celów i planu ich realizacji, przeczytaj wpis o planowaniu wynikowym.

Poniżej kilka wskazówek, które sprawią, że planowanie miesiąca stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze:

Planowanie miesiąca
Zapisz na Pintereście, jak planować miesiąc skutecznie!

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Planowanie miesiąca”

Instagram