ludzie pewni siebie

Podziel się!

5
(3)

Czy spotkałaś się kiedyś ze stwierdzeniem, że ludzie pewni siebie są aroganccy, nie odczuwają strachu i nie mają żadnych ograniczających przekonań? Nie ma nic bardziej mylnego! Dla mnie podstawą pewności siebie jest podążanie za swoimi celami i pozbycie się przy tym obawy przed negatywną oceną lub odrzuceniem.

Zauważ pewien niuans – nie piszę, że ludzie pewni siebie nie doświadczają negatywnej oceny lub odrzucenia, oni się po prostu ich nie boją. Pewność siebie wynika z akceptacji ryzyka negatywnego feedbacku. Dla mnie prawdziwa pewność siebie obawia się wtedy, kiedy odczuwasz strach, ale działasz pomimo lęku.

Dzisiaj podzielę się z Tobą 3 rzeczami, których nie robią ludzie pewni siebie. Zainspiruj się i przenieś poniższe do swojego życia, a szybko zobaczysz zmianę.

3 rzeczy, których nie robią ludzie pewni siebie

Pewni siebie ludzie mają określone podejście do strachu i ograniczających przekonań. Wykorzystaj ten sposób myślenia na swoją korzyść.

1. Nie pozwalają, by strach sparaliżował ich przed działaniem

Czy ludzie o dużej pewności siebie nie odczuwają strachu? Oczywiście, że odczuwają. Ja odczuwam strach bardzo często. Jednak działanie pomimo strachu wyróżnia na tle innych. Obawa przed porażką jest czymś zupełnie normalnym. Świadczy o tym, że myślisz długofalowo, rozważasz wszelkie konsekwencje działań. Tak samo obawa przed byciem ocenianą czy odrzuceniem. To normalne ludzkie uczucia. Swoją drogą w czasach pierwotnych, jeśli by Cię odrzucono i tym samym wyrzucono z plemienia, długo byś nie przetrwała. Czasy jednak się zmieniły.

You want to be more afraid of not pursuing your goal than you are of pursuing them.You want to get your fear behind you.

Jordan Peterson

W wolnym tłumaczeniu Obawiaj się bardziej nieosiągnięcia celu niż osiągnięcia go. Spraw, aby strach był za Tobą. Te słowa Jordana Petersona warto zapisać i powtarzać je sobie codziennie, aż wejdą głęboko do Twojej podświadomości.

Pamiętaj, że strach pojawi się zawsze, kiedy zdecydujesz się zrobić coś więcej, osiągnąć coś nowego, zrobić coś nowego. Jednak możesz wybrać swój strach – albo strach przed osiągnięciem celu, albo strach przed nieosiągnięciem go.

Jeśli jednak brakuje CI pewności siebie, łatwo oddajesz władzę strachom. Pewnie pytasz siebie a co się stanie, jeśli mi się nie uda? To częsty strach, który mam przy każdym nowym projekcie czy zadaniu. Takie pytanie to w sumie element długofalowego planowania strategicznego, Twoja zaleta. Zrobienie rachunku zysków i strat jest dobrym sposobem na pozbycie się strachu i zyskanie pewności siebie. W odniesieniu do większości zwykłych, życiowych decyzji jeśli Ci się nie uda, znajdziesz się dokładnie tam, gdzie wcześniej byłaś. Będziesz jednak bogatsza o nowe doświadczenia. Zobacz przykłady:

 1. Zaprosiłaś go na randkę, ale on odmówił. I tak nie masz randki, ale za to wiesz, że nic z tego nie będzie – zaoszczędziłaś czas i pozostałe zasoby.
 2. Aplikowałaś na wymarzone stanowisko, ale się nie dostałaś. Wiesz, że masz nad czym pracować, żeby podejść do tematu ponownie (lub wybrać inną ścieżkę kariery).
 3. Nie zdałaś egzaminu na prawo jazdy. Pora wziąć kilka dodatkowych lekcji, może nawet zmienić instruktora?

Każda porażka to tak naprawdę informacja zwrotna, która mówi Ci, co możesz zrobić inaczej, lepiej.

2. Ludzie pewni siebie nie marnują czasu na nieistotne opinie innych

Nie chodzi o to, by ignorować uzasadnioną krytykę albo uważać, że zawsze wszystko robimy najlepiej. To arogancja i ignorancja w najgorszej postaci, która prowadzi do upadku (w różnych dziedzinach życia). Kluczowym jest oddzielenie ziaren od plew, czyli opinii istotnych od tych nieważnych.

Oto moje subiektywne wyznaczniki konstruktywnej i godnej uwagi opinii:

 1. Opinia jest wyrażona kulturalnie. Nie ma nic gorszego niż obelgi czy wyzwiska. To nie opinia, tylko projekcja. A od tego uciekamy daleko.
 2. Dotyczy zachowań, a nie osobowości. Czym innym jest stwierdzenie jesteś chamski, a czym innym stwierdzenie w tej sytuacji zachowałaś się bardzo nieuprzejmie.
 3. Daje pole do szukania rozwiązań. Dobra opinia daje możliwość wyjścia z twarzą i ma na celu polepszenie sytuacji. Na podstawie konstruktywnej krytyki możesz coś zmienić, ulepszyć.
 4. Nawet jeśli początkowo opinia wywołuje w Tobie negatywne emocje, po pewnym czasie dostrzegasz jej wartość. Negatywna opinia ma na celu zniszczenie Twojej pewności siebie, a opinia warta uwagi – jej powyższenie dzięki zmianom.

Jeśli się wyróżniasz w jakikolwiek sposób, będziesz oceniana. I co z tego? To część życia, w sumie to możesz być dumna, że ktoś uznaje Cię za na tyle interesującą osobę, aby się wypowiadać na Twój temat. Jednak pewni siebie ludzie wiedzą doskonale, że nie można być lubianym przez wszystkich. Zresztą najważniejsze jest, żebyś to Ty siebie samą lubiła i szanowała za podejmowane każdego dnia decyzje.

Prosty przykład: załóżmy, że zostałaś mamą. Każdy, kogo spotkasz będzie Cię oceniać w odniesieniu do roli, jaką pełnisz. I zależnie od subiektywnych poglądów i sumy doświadczeń, może się okazać że powinnaś:

 • Karmić dziecko piersią do 3 roku życia.
 • Nie karmić dłużej niż do roku.
 • Wysłać je do żłobka.
 • Zostać w domu, aż wróci do szkoły.
 • Podawać warzywa od 4 miesiąca życia.
 • Nie dawać warzyw co najmniej do 6 miesiąca życia.
 • Odpieluszkować po ukończeniu roku.
 • Zacząć naukę nocnika po ukończeniu 2,5 lat.

Cokolwiek zrobisz i czegokolwiek nie zrobisz, ludzie będą Cię oceniać.

Jak widzisz, to wszystko jest tak sprzeczne, że nawet gdybyś chciała, nie będziesz w stanie zadowolić innych. Kolejne pytanie – po co starać się na siłę zadowolić innych? To Tobie ma odpowiadać Twoje życie! To właśnie wiedzą ludzie pewni siebie. Jeśli mi pasuje moje życie w danej formie, moje cele i dążenia, to trzymam się swojego planu. Pamiętaj, że będziesz musiała walczyć o siebie – na tym polega pewność siebie.

3. Ludzie pewni siebie nie pozwalają wygrać ograniczającym przekonaniom

Czym jest przekonanie? Najprościej określić je jako myśl, którą powtarzasz sobie tak często, że zaczynasz w nią wierzyć. Niekoniecznie jest faktem, a to oznacza, że przekonanie możesz zmienić.

Ludzie, którzy wykazują się pewnością siebie zdają sobie sprawę z tego, że przekonania można zmieniać i nie są stałe. Wiedzą też, że ograniczające przekonania trzeba zmienić, żeby nie przeszkadzały w życiu.

Każdy z nas ma jakieś ograniczające przekonania. Czy zostały one wpojone w dzieciństwie, wczesnej młodości czy już w dorosłym życiu – ciążą tak samo. Pogódź się z tym, że masz przekonanie, którego już nie chcesz, bo Ci szkodzi. Teraz nie ma znaczenia, skąd się wzięło – istotne jest, co możesz zrobić, żeby się go pozbyć.

Jeśli masz ograniczające przekonanie, możesz zrobić dwie rzeczy:

 1. Dać im wygrać i dalej użalać się nad sobą albo
 2. Zrobić to, co konieczne, by te przekonania przezwyciężyć.

Pamiętaj, że ograniczające przekonanie ma na celu zatrzymanie Cię w miejscu, w którym jesteś. Ten pierwotny strach przed nowym w pewnych sytuacjach jest oczywiście przydatny, gorzej jeśli we współczesnym świecie powoduje, że na przykład boisz się rozwinąć firmę (jestem taka kiepska, że sobie nie poradzę), nawiązać ciekawą relację (nikt mnie nie pokocha taką, jaka jestem) czy zadbać o swoje ciało (zawsze będę gruba, takie geny).

Pamiętaj jednak, że masz moc – jeśli udało Ci się przekonać samą siebie za pomocą myśli, że czegoś nie potrafisz, równie dobrze możesz dokonać czegoś przeciwnego!

Pewni siebie ludzie zdają sobie sprawę z możliwości poniesienia porażki, jednak dają z siebie wszystko, co mogą. Podpisują ten kontrakt, zagadują do interesującej osoby, chodzą na siłownię… Pewność siebie pomaga im dostrzec, że na drugim końcu ograniczającego przekonania znajduje się szansa.

Pewność siebie jest jak mięsień

Jeśli spojrzymy na pewność siebie jak na mięsień, to możemy go rozbudować tak, jak trenując siłowo – progresywnie zwiększając obciążenia, na jakie go narażamy. Rób rzeczym spoza swojej strefy komfortu. Dzięki temu wyjdziesz poza ograniczające Cię przekonania i z biegiem czasu zastąpisz je myślami, które pomogą Ci osiągnąć więcej.

Rób swoje, działaj, pójdź tam gdzie trzeba. Uwierz, że wszystko skończy się dobrze. Nawet jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, przynajmniej spróbowałaś i zrobiłaś to, co mogłaś! A to wzmacnia dumę z własnych osiągnięć.

Skup się na rzeczach, nad którymi rzeczywiście masz kontrolę.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “3 rzeczy, których nie robią ludzie pewni siebie”

Instagram