Styl planowania Buntownik

Podziel się!

5
(1)

Motywacja do działania to temat, który zawsze jest na czasie. W XXI wieku coraz mniej nam się chce. Mamy maszyny, które wykonują za nas mnóstwo czynności dając nam wiele czasu wolnego. Jednak wcale nie wpływa to na naszą motywację do osiągania więcej. Wręcz przeciwnie, czasem jeśli ktoś nas za rękę nie wyciągnie z domu, potrafimy zaszyć się w czterech ścianach i spędzać godziny na bezproduktywnych zajęciach. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, czym jest motywacja wewnętrzna, a czym motywacja zewnętrzna i jak z nich korzystać dla osiągnięcia celu.

Motywacja wewnętrzna, czyli twoja siła do działania

Motywacją wewnętrzną nazywamy ten rodzaj energii, którym emitujemy z naszego wnętrza. Jest to wewnętrzne poczucie, że chcemy coś zrobić. To poczucie powoduje, że pomimo obiektywnych lub subiektywnych przeszkód, dążymy do wyznaczonego celu.

Przykładem motywacji wewnętrznej będzie osoba, która postanawia zacząć biegać trzy razy w tygodniu. Jeśli ma poczucie wewnętrznej siły, to każdego dnia o wyznaczonej porze ubierze się w strój do biegania i zacznie trening. Nie będzie potrzebowała do tego zewnętrznych źródeł motywacji, jak partner do ćwiczeń czy trener personalny.

Motywacja wewnętrzna to ogromna siła, która sprawia, że ludzie pomimo przeciwności losu i niekorzystnego podejścia otoczenia robią swoje. Osoba zmotywowana wewnętrznie zignoruje uszczypliwe komentarze typu “po co ćwiczysz, skoro jesteś szczupła” albo “ja nie ćwiczę, bo wolę ten czas poświęcić rodzinie”.

Otrzymałam w swoim pakiecie osobowości ten właśnie rodzaj motywacji i często z niego korzystam. Jeśli wyznaczę sobie cel i znajdę dobry powód, aby go osiągnąć, po prostu zaczynam systematycznie działać w tym kierunku. Jednak zdarza mi się także korzystać z motywacji zewnętrznej.

Motywacja zewnętrzna, czyli moc od innych

Motywacja zewnętrzna działa inaczej – tutaj źródłem siły nie jest twoje wnętrze, tylko inni ludzie, którzy cię otaczają. Mogą być to inni ludzie dosłownie – siostra, która jest dla ciebie inspiracją lub mentor, który cię zachęca do działania. Mogą to być też motywacje, które nazywam statycznymi – tak, jak moodboardy, statyczne obrazy czy wizje, w jaki sposób inni ludzie są przez ciebie postrzegani. Lub jak ciebie postrzegają.

Istnieją oczywiście jeszcze inne formy motywacji zewnętrznej, jak twoje emocje związane z innymi ludźmi. Emocje te wpływają na twoje odczucia lub odczucia innych ludzi. W takim przypadku motywacją zewnętrzną może być na przykład stwierdzenie, że “nie mogę zawieść mojego partnera”. Może to być też inna odmiana, skierowana bardziej do wewnątrz “nie poddam się, bo inni pomyślą, że jestem słaby”.

Motywacja zewnętrzna może też być sumą okoliczności, które mają tylko pośredni związek z innymi ludźmi. Dla przykładu zbliżający się termin oddania corocznego zeznania podatkowego i wiążące się z przekroczeniem tego terminu konsekwencje od – nieznanych ci przecież – ludzi też może motywować do pilnowania zbliżających się deadline‘ów.

W motywacji zewnętrznej twój punkt skupienia przenosi się z wewnątrz na zewnątrz. Można to porównać do różnicy między introwersją a ekstrawersją w najprostszym rozumieniu. Motywacja wewnętrzna wynika z ciebie, zaś motywacja zewnętrzna z twojego otoczenia.

Korzystanie z motywacji zewnętrznej i wewnętrznej

Z motywacji zewnętrznej korzystam często. Sama sobie też takiej motywacji dostarczam, samodzielnie wyznaczając sobie zewnętrzne terminy realizacji zadań, zazwyczaj poprzez publiczną deklarację. Jednak jako osoba kierowana silną motywacją wewnętrzną potrafię się zmusić do działania nawet, jeśli nikt z mojego otoczenia tego ode mnie nie oczekuje.

Inaczej jest w przypadku tych z nas, którzy potrzebują zewnętrznej motywacji, aby zacząć działać i to działanie kontynuować. Jeśli jesteś jedną z tych osób, z pewnością łatwiej ci było w szkole, kiedy działanie wyznaczały ci terminy sprawdzianów czy egzaminów. Także w pracy, kiedy posiadasz nadzór, możesz osiągnąć doskonałe wyniki.

Co jednak się dzieje, gdy nie masz nad sobą zewnętrznych źródeł kontroli? Czasem możesz się dziwić samemu sobie, dlaczego nie potrafisz zmusić się do regularnych treningów. Może zastanawiasz się, dlaczego przestałeś zdrowo się odżywiać, gdy tylko skończyłeś korzystać z cateringu dietetycznego. Istnieje prawdopodobieństwo, że motywację do działania czerpiesz ze świata zewnętrznego.

Jak sobie z tym radzić? O tym przeczytasz już wkrótce w kolejnych artykułach.

Motywacja zewnętrzna czy wewnętrzna - czym się różnią?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Motywacja wewnętrzna czy zewnętrzna? Czym się różnią?”

  • Zofia
    5 lutego 2020 w 18:32

    Bardzo ciekawy wpis. Czekam na ciąg dalszy.

Instagram