Nawyki ludzi sukcesu

Podziel się!

5
(4)

Istnieje wiele definicji sukcesu. Dla mnie sukces oznacza robienie wszystkiego, co ważne, najlepiej, jak potrafię i ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki. Dlatego też od wielu lat chłonę różnego rodzaju publikacje pokazujące, jakie nawyki można wykształcić, żeby zmienić swoje życie na lepsze. Oto wybrane nawyki ludzi sukcesu, które musisz poznać.

Nawyki ludzi sukcesu – top 20 dla produktywności

Na początku drobne wyjaśnienie: poznanie nawyków to nie to samo, co ich wdrożenie w życie. Nic, co przeczytasz, nie ma wartości, dopóki tego nie wypróbujesz. Zatem wybierz na start jeden z poniższych nawyków i zacznij go wdrażać już dziś!

#1 Jednozadaniowość

Przeskakiwanie między zadaniami prowadzi do dekoncentracji uwagi i obniżenia wyników. Zanim ponownie skupisz się na zadaniu, może minąć nawet kilkanaście zmarnowanych bezpowrotnie minut. A jeśli co pół godziny rozprasza Cię telefon czy powiadomienie o mailach, policz sobie, jak obniżasz wydajność.

#2 Eliminowanie rozpraszaczy

Kiedy wykonujesz ważne zadanie, wycisz telefon, zamknij drzwi, załóż słuchawki na uszy lub… zatyczki 🙂 Posprzątaj otoczenie, zamknij wiele kart w przeglądarce i zbędne aplikacje. Zrób wszystko, żeby uprościć swoje środowisko pracy. Dzięki temu Twój umysł nie będzie się dekoncentrować nadmiarem bodźców.

#3 Traktowanie pomyłek jako lekcji

Dobre nawyki ludzi sukcesu obejmują też działanie mimo przeciwności. Błędy są okazją do nauki, ulepszania i działania trochę inaczej, niż do tej pory. Produktywne, wydajne działanie to miesiące lub nawet lata prób i błędów, aż znajdziemy najlepszy sposób na efektywność.

#4 Krok po kroku

Metoda Małych Kroczków pozwala poradzić sobie z dużym projektem. Dzięki zastosowaniu metody działania krok po kroku ludzie sukcesu dzielą duże projekty na małe cząstki, które łatwiej wykonać. Dzięki temu ograniczamy ryzyko prokrastynacji, gdy duży projekt wydaje się nas przerastać.

#5 Ranne ptaszki

Aby zyskać więcej energii na cały dzień dołącz do klubu 5 rano. Wstawanie wcześniej pozwala nie tylko lepiej przygotować się do nadchodzącego dnia, ale też trochę poćwiczyć, poczytać i zyskać czas na refleksję. Co więcej siła woli i kreatywność są najsilniejsze rano (link do badań).

#6 Mądra delegacja zadań

Nawyki ludzi sukcesu, które pozwalają im robić więcej, to między innymi mądre delegowanie zadań. Każdy dochodzi do etapu, w którym zaczyna się oddawanie zadań innym. Wybierz osobę, która lepiej nadaje się do jakiegoś zadania i która zrobi to taniej niż Ty. To działa też w relacjach rodzinnych, każda osoba w domu powinna mieć przydzielone obowiązki adekwatne do jej wieku, stanu zdrowia i umiejętności. Dzięki delegowaniu zadań nie tylko poprawiasz swoją wydajność, ale zapewniasz możliwość rozwoju ludziom w Twoim otoczeniu.

#7 Wiedza, jak i kiedy mówić nie

Sztuka odmawiania to umiejętność praktyczna, której warto się nauczyć z szacunku zarówno do siebie samej, jak i do innych. Czas to cenny i nieodnawialny zasób, dlatego należy wykorzystywać go w najlepszy możliwy sposób. Zdarza się, że odmowa pomaga drugiej osobie samej uporać się z problemem.

#8 Automatyzacja procesów

Automatyzacja pozwala zaoszczędzić mnóstwo cenne go czasu. Już chociażby stworzenie szablonów wysyłanych wiadomości czy najczęściej zadawanych pytań to sposób na dobre nawyki ludzi sukcesu. Ale automatyzacja może dotyczyć też życia prywatnego, jak zlecenia stałe przelewów.

#9 Sprawne zarządzanie mailami

Nie wszystkie wiadomości wymagają odpowiedzi. Co więcej, na zdecydowaną większość z nich nie musisz odpowiedzieć w tej samej sekundzie. O wiele lepiej sprawdza się system blokowania czasu na sprawdzanie wiadomości. Zależnie od charakteru Twojej pracy może to być np. codziennie od 14:00 do 15:00.

#10 Najpierw najważniejsze zadanie

Najtrudniejsze, najbardziej wymagające zadanie ludzie sukcesu kończą od samego rana. Jest to reguła opisana przez znanego autora Briana Tracy’ego w książce Zjedz tę żabę!. Po wykonaniu najtrudniejszego zadania, reszta wyda Ci się po prostu… łatwiejsza (efekt kontrastu).

#11 Regularne ćwiczenia fizyczne

Trening ciała to także trening umysłu. Nie tylko dotleniasz mózg i wspomagasz wytwarzanie nowych połączeń nerwowych, ale też trenujesz siłę woli, samodyscyplinę i zaangażowanie. Jeśli mimo zmęczenia lub zniechęcenia wychodzisz pobiegać czy wskakujesz na matę, wykształcasz w sobie nawyk samodyscypliny, który pomoże Ci stworzyć inne nawyki ludzi sukcesu.

#12 Racjonalne odżywanie

Jesteśmy tym, co jemy, czy nam się to podoba, czy nie. W książce Nawyki warte miliony przeczytałam niedawno świetną analogię. Jeśli kupiłabyś konia wyścigowego za milion dolarów, to czy karmiłabyś go martwym, przetworzonym jedzeniem? A czy Twoje ciało zasługuje tylko na czipsy, sól, cukier i pół tablicy Mendelejewa w gotowej kanapce? Planuj swoje posiłki i zmień swoje ciało jak ludzie sukcesu.

#13 Wyznaczanie dobrych celów

To jeden z kluczowych nawyków ludzi sukcesu. Jeśli nie wiesz, gdzie chcesz iść, nigdy tam nie dojdziesz. Cele to nie to samo co harmonogramy i listy zadań do zrobienia. Te ostatnie służą celom, ale ich nie zastępują. Wypróbuj jedną z metod wyznaczania celów i sprawdź, co naprawdę chcesz zrobić.

#14 Planowanie dnia

Planowanie następnego dnia poprzedniego wieczora pomaga zredukować stres i zwiększyć produktywność. Jeśli wiesz, jakie są Twoje priorytety i czym powinnaś się zająć od rana, istnieje szansa, że nie tylko lepiej będziesz spać, ale też wykonasz wszystkie zadania z zaplanowanej listy. Jeśli nie planujesz tego, co zrobisz, jesteś jak chorągiewka na wietrze, którą byle większy podmuch wiatru może zerwać z masztu.

#15 Mądre wykorzystywanie technologii

Istnieje wiele upraszczających życie rozwiązań, które dodatkowo mogą zwiększyć Twoją produktywność. Od aplikacji pomagających zarządzać zadaniami i projektami, przez smartwatche pokazujące, ile kroków zrobiłaś, jak długo ćwiczyłaś i ile przy tym spaliłaś kalorii. Korzystaj mądrze z dobrodziejstw technologii.

#16 Dobrze zrobione jest wystarczająco dobre (na początek)

Czy znasz koncepcję MVP? W skrócie chodzi w niej o stworzenie minimalnie działającego prototypu produktu, który jest udoskonalany już po wypuszczeniu na rynek. W życiu osobistym można porównać ten proces do korygowania na bieżąco kursu, jakim podążasz. Określona dieta się nie sprawdza? Zmieniasz proporcje. Twój harmonogram dnia nie pozwala Ci sprawnie działać? Korygujesz.

#17 Eliminowanie

Tak samo ważne, jak to, co robisz, jest to, czego nie robisz. Jeśli marnujesz czas na zadania nieistotne, a sprawy ważne (i czasem pilne) odkładasz w nieskończoność, strzelasz sobie w stopę. Czy wszystkie najważniejsze zadania już zrobiłaś? A może szukasz sobie po prostu tematu zastępczego, żeby uniknąć pracy nad najważniejszym projektem? Bądź szczera sama ze sobą, weź głęboki oddech i zjedz tę żabę.

#18 Ład i harmonia w otoczeniu

Czy znasz regułę mówiącą, że podobne przyciąga podobne? Bałagan na biurku, nieład w biurze czy chaos w plikach to nie tylko ogromna strata czasu na szukanie rzeczy. To też najgorszy możliwy rozpraszacz. Nasze oczy ciągle skanują otoczenie (bezwiednie) w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Leżące kartony, sterty papierów i nieodłożone segregatory skutecznie rozproszą Twoją uwagę i uniemożliwią pracę głęboką.

#19 Wiem, że nic nie wiem

Jaki nawyk wyróżnia ludzi sukcesu? Chęć uczenia się – ciągle i od wszystkich. Człowiek sukcesu nie zakłada, że wie wszystko najlepiej. Jest otwarty na sugestie innych osób i chętnie uczy się czegoś od każdego, kogo napotka. Dodatkowo regularnie czyta i edukuje się w swojej dziedzinie, dzięki czemu aktualizuje posiadane informacje.

#20 Znaczenie przerwy i odpoczynku

Nawyk odpoczywania i resetowania jest trudny do wprowadzenia, szczególnie jeśli kochasz to, co robisz. Jednak dbanie o odpoczynek do pracy i listy zadań powinno być na stałe wpisane w Twój harmonogram. Dzięki zmianie otoczenia, odpoczynkowi i relaksowi jesteś w stanie na nowo obudzić swoją kreatywność i znaleźć nowe rozwiązania starych problemów.

Nawyki ludzi sukcesu – co dalej?

Wdrożenie nowego nawyku nie jest łatwe, ale warto to zrobić. Wybierz jeden nawyk, który najbardziej Cię zainteresował (lub wręcz przeciwnie – przeraził!) i wprowadź go w życie konsekwentnie przez najbliższe 2 miesiące. Zobaczysz efekt kuli śnieżnej i zaczniesz wprowadzać coraz więcej dobrych nawyków niezależnie od tego, co robisz.

Nawyki ludzi sukcesu

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram