Podziel się!

5
(2)

Jedną z ciekawszych książek, które miałam okazję przeczytać w ostatnich tygodniach jest Szczęście. Poradnik dla pesymistów autorstwa Oliviera Burkemana. W dzisiejszym artykule znajdziesz moje ulubione cytaty o życiu z tej wyjątkowej książki. Oczywiście z praktycznymi refleksjami.

Cytaty o życiu – skąd ich popularność?

Bardzo popularne są w dzisiejszych czasach różnego rodzaju życiowe i motywacyjne cytaty. Szczególne miejsce zajmują oczywiście cytaty o życiu. Jest to zrozumiałe, że szczególnie w niepewnych czasach, jak podczas kwarantanny w obliczu potencjalnego zagrożenia zakażeniem koronawirusem szukamy pokrzepienia lub zrozumienia.

Książka Szczęście. Poradnik dla pesymistów Olivier Burkeman – krótki opis i recenzja

Po książkę Szczęście. Poradnik dla pesymistów autorstwa Oliviera Burkemana sięgnęłam szukając literatury, która kontrastowałaby z powszechnie przyjętymi założeniami filozofii pozytywnego myślenia. Ze względu na mój typ osobowości lubię patrzeć na życie z różnych perspektyw.

Książka Szczęście… w oryginale nosi tytuł The Antidote i – jak to zazwyczaj się dzieje w przypadku polskich tłumaczeń – nasz tytuł nijak się ma do idei oryginału. W moim odczuciu zdecydowanie tytuł Antidotum byłby o wiele bardziej adekwatny, chociażby z uwagi na tematykę książki.

Książkę Szczęście. Poradnik dla pesymistów kupisz tutaj:

Inne przykłady na oryginalność polskich tłumaczeń tytułów książek to Przepływ (w oryginale Flow) oraz Zasady Canfielda (The Success Principles). Jedno wielkie sic!

Ulubione cytaty o życiu z książki Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Cytaty o życiu i spokoju

A spokój można było osiągnąć, nie z uporem maniaka gnając za wzajemnymi doświadczeniami, lecz kultywując pewien rodzaj wyciszonej obojętności wobec tego, co nam się przytrafia. Pewnym sposobem na dokonanie tego, jak argumentowali stoicy, było zwrócenie się ku negatywnym emocjom i doświadczeniom: bliskie przyglądanie się nim zamiast uciszania.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Często próbujemy odwracać wzrok od tego, co nieprzyjemne. Jeśli starasz się nie myśleć o złych konsekwencjach, czy one dzięki temu nie nastąpią? Czy jesteś w stanie usunąć ze swojej głowy wszelkie negatywne myśli? Ja nie jestem i już nawet nie próbuję. Zauważyłam, że przemyślenie najgorszych możliwych scenariuszy przynosi mi ukojenie i spokój. I wcale nie sprawia, że jestem mniej szczęśliwa ani mnie nie paraliżuje.

Cytaty o życiu i szczęściu w codzienności

[…] jednym z największych wrogów ludzkiego szczęścia jest “hedonistyczna adaptacja” – to, jak nad każdym nowym źródłem przyjemności, które zdobywamy, czy to drobnym, jak nowy gadżet elektroniczny, czy też istotnym, jak małżeństwo, gładko przechodzimy do porządku dziennego. Przyzwyczajamy się do niego, więc przestaje przynosić nam radość.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Hedonistyczna adaptacja niewątpliwie jest zjawiskiem, które stoi w sprzeczności z ideą wdzięczności. Bo czy możesz być wdzięczny za to, co masz, jeśli przestajesz to dostrzegać? Jednak jest sposób, aby na nowo doceniać to, co osiągnęliśmy i to, co mamy. Powinniśmy regularnie przypominać sobie, że każdą z tych rzeczy możemy stracić. Jednocześnie – jak przypominają stoicy – i tak wszystkie te rzeczy stracisz, kiedy umrzesz. Dlatego ciesz się nimi i bądź za nie wdzięczny każdego dnia.

Cytaty o życiu i lęku

[…] korzyścią z premedytacji zła jest to, że stanowi ona antidotum na niepokój […] Konfrontacja z najgorszym scenariusze z możliwych podkopuje wiele jego zdolności do wywoływania lęku.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Co najgorszego może się stać? Wyobraź sobie ten najstraszniejszy scenariusz. Zobacz go wyraźnie. Nie jest to łatwe zadanie na początku, przyznaję, że potrafi wywołać skrajne stany emocjonalne. Ale potem następuje coś, czego nigdy nie uzyskałam korzystając z prób pozytywnego myślenia. Poczucie spokoju. Oswojenie się z najgorszym scenariuszem sprawia, że nie boję się bardziej. Po prostu godzę się z tym, że taka ewentualność może nastąpić.

Pamiętaj, że wyobrażenie sobie najgorszego scenariusza wcale nie powinno skutkować biernością czy paraliżem decyzyjnym! Zdecydowana większość decyzji i naszego codziennego postępowania wobec bliskich może zyskać, gdy uświadomimy sobie, co może się stać. Dlatego właśnie cytaty o życiu z książki The Antidote mają tak wielką moc.

Cytaty o życiu i stoicyzmie w codziennych sytuacjach

Spróbuj myśleć po stoicku […] podczas wizyty w supermarkecie. Czy na półkach brakuje jakiegoś produktu? Czy kolejki są zbyt długie? Stoik nie musi tolerować takich sytuacji, może postanowić pójść do innego sklepu. Ale zdenerwowanie byłoby […] błędem w ocenie sytuacji.

Nie masz wpływu na takie sytuacje, więc reagowanie furią na rzeczywistości jest nieracjonalne. Twoja irytacja, co więcej, prawie na pewno byłaby nieproporcjonalna do rzeczywistej krzywdy – jeśli w ogóle miała miejsce – która cię spotkała; nie ma podstaw, by brać ją do siebie.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Czy nie będzie się przyjemniej szło przez życie, jeśli skupimy się na tym, na co mamy wpływ? Jednocześnie starając się nie denerwować tym, na co wpływu nie mamy możemy osiągnąć poczucie spokoju i szczęścia.

Jeśli mogę zmienić sklep, skoro irytuje mnie kolejka, to mam wybór. Jeżeli jednak nie mogę – czy powinnam się denerwować? A co najważniejsze: czy moje zdenerwowanie coś zmieni? Czy kolejka nagle zniknie? A może towar na półce się pojawi? Jeśli nie, to szkoda życia.

Cytaty o życiu i wiecznym przeświadczeniu, że coś musimy

[…] “musisturbacja”. Rzeczy, których pragniemy […] wynosimy do kategorii takich, które w naszym mniemaniu mieć musimy: czujemy, że musimy dobrze sobie radzić w pewnych okolicznościach lub że inni ludzie muszą nas dobrze traktować. […] W związku z tym wszelkie niepowodzenie okazałoby się totalną katastrofą. Nic dziwnego, że jest w nas tyle lęku, skoro uznaliśmy, że jeśli nie zrealizujemy naszego celu, nie tylko będzie to po prostu złe, tylko złe totalnie – absolutnie potworne.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Jak cudownie jest przestać musieć. To odkrycie z moich nastoletnich lat pozwoliło mi skupić się na spełnianiu własnych celów. Z przyjemnością przekazuję ten cytat tobie – nie musisz. Możesz, ale nie musisz. Inni nie muszą cię dobrze traktować. Mogą ale nie muszą. Chcą, to cię docenią. Nie zechcą, to tego nie zrobią. I ty tak samo – jeśli coś robisz, wybierasz to. W ten czy w inny sposób.

Cytaty o życiu i cierpieniu

Z punktu widzenia buddystów bólu nie da się uniknąć, lecz cierpienie jest już dodatkiem z wyboru, wynikającym z naszego pragnienia, które reprezentuje próbę zaprzeczenia nieuniknionej prawdzie, że wszystko przemija.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Nie jest łatwo pogodzić się z bólem. Ból straty, poczucie niesprawiedliwości. Ból fizyczny, czasem przenikliwy do szpiku kości. Jednak gdy spojrzymy na to wszystko z dystansu – cierpimy często na własne życzenie. Na nowo przeżywamy przeszłość lub paraliżuje nas lęk przed przyszłością.

Cytaty o życiu i pogoni za dobrami materialnymi

Jeżeli przywykniesz do luksusowego stylu życia, to twoje życie może stać się nieszczęśliwą, przepełnioną lękiem walką o utrzymanie go.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Już jakiś czas temu przekonałam się, że jestem w stanie zarówno przeżyć, jak i doskonale funkcjonować bez wielu, naprawdę wielu rzeczy. Rzeczy te wcześniej wydawały mi się wyznacznikiem szczęścia, okazało się jednak, że byłam w błędzie.

Cytaty o życiu i poszukiwaniu szczęścia

[…] większość ludzi, którzy twierdzą, że “poszukują szczęścia”, tak naprawdę ucieka od rzeczy, których są ledwo świadomi.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Czym jest dla ciebie poczucie szczęścia? Stanem posiadania czegoś? A może wręcz przeciwnie – kiedy czegoś ci brakuje? Na przykład jeśli uważasz, że twoje poczucie szczęścia zależy od dodatkowych 3 kilogramów. Czy jesteś pewien, że nie kryje się za tym głębszy schemat ograniczeń? Nauczona własnym doświadczeniem wiem, że często tak jest.

Cytaty o życiu i skutecznym działaniu

[…] w planach dnia płodnych autorów i artystów […] pośród codziennych rytuałów bardzo rzadko znajdują się techniki na poczucie “motywacji” lub “inspiracji”. […] raczej podkreślają oni mechanizmy procesu pracy, które zamiast skupiać się na stwarzaniu odpowiedniego nastroju, koncentrują się na osiąganiu pewnych działań niezależnie od niego.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Planowanie i codzienne rytuały to podstawa każdego dzieła. Każdy sukces zaczyna się od działania, zaś motywacja jest wtórna. Całe życie możesz spędzić na poszukiwaniu inspiracji, natchnienia czy motywacji i nie zacząć nic. Dlatego pamiętaj, że kluczem do wszelkiej zmiany jest jej dokonywanie. Krok po kroku. Każdego dnia.

A jeśli chcesz poczytać więcej o motywacji, polecam książkę Mit motywacji Jeff’a Haden’a oraz ten artykuł.

Cytaty o życiu i pokonywaniu strachu przed działaniem

Możesz zauważać u siebie uczucia zachęcające do ociągania się i niezależnie od nich działać [..] Możemy się bać i niezależnie od tego zrobić to, co planujemy.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Czy twoim zdaniem większość ludzi się nie boi? Jest to nieprawda. Jednak to, co czyni cię odważnym to działanie pomimo uczucia strachu. Lęk jest normalnym (i zdrowym!) objawem. Ale to, co zrobisz ze swoim strachem zależy tylko od ciebie. Nie sztuką jest zrobić coś, jeśli się tego nie obawiasz.

Prawdziwie rozwinąć się możesz dopiero wtedy, jeśli pomimo swoich obaw działasz dalej.

Cytaty o życiu i konsekwencji

Problemy jednak pojawiają się za sprawą prawa niezamierzonych konsekwencji, czasem wyrażanego za pomocą sformułowania: “Nie da się zmienić tylko jednej rzeczy”.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Jakiś czas temu oglądałam film, w którym grupa znajomych cofała się w czasie. Za każdym razem, kiedy ingerowali w przeszłość chcąc naprawić przyszłość, jeszcze bardziej wszystko psuli. To właśnie prawo niezamierzonych konsekwencji. Wszystko w życiu stanowi naczynia połączone. Dlatego uważnie dobieraj to, na co się decydujesz. I przygotuj się na niespodzianki – te dobre i te złe.

Cytaty o życiu i zdystansowaniu

Wyjściem z tej pułapki nie jest zaprzestanie myślenia […] lecz oddzielenie się od myśli: należy przestać traktować je jako siebie i zdać sobie sprawę, cytując Potęgę teraźniejszości, że “nie jesteś swoim umysłem”.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Po przeczytaniu książki Potęga podświadomości Joseph’a Murphy’ego (nie mylmy z Potęgą teraźniejszości Eckharta Tolle, o której wspomina Olivier Burkeman) próbowałam stosować zawarte w niej mantry i zalecenia. Jednak to nie było to.

Dopiero koncepcja odsunięcia się od własnych myśli spowodowała u mnie prawdziwy przełom na drodze rozwoju osobistego.

Książkę Potęga podświadomości Joseph’a Murphy’ego kupisz tutaj:

Książkę Potęga teraźniejszości Eckharta Tolle kupisz tutaj:

Cytaty o życiu i poczuciu ciągłego zagrożenia

Na przykład ciągle obawiamy się zagrożenia ze strony innych ludzi bardziej niż zagrożeń ze strony natury. Obawiamy się niebezpieczeństw, które możemy z łatwością przywołać w myślach, bardziej od tych, które trudno nam sobie wyobrazić – tu wkracza tak zwana heurystyka dostępności.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Łatwiej bać się złapania koronawirusa od kaszlącego na ulicy człowieka niż globalnej zapaści gospodarczej spowodowanej paniką. To, co wydaje się konkretne i realne, staje się ważniejsze niż zagrożenia statystycznie bardziej powszechne.

Heurystyka dostępności to zagadnienie, któremu poświęcę jeszcze niejeden artykuł, zaś zainteresowanym polecam świetną (choć bardziej naukową) książkę Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Daniela Kahnemana. Kupicie ją tutaj:

Cytaty o życiu i zmianie

[…] nietrwałość jest naturą kosmosu: że “jedyną stałą jest zmiana”.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Ah, jak przyjemne jest to złudne poczucie pewności i stałości. Jeśli kiedykolwiek myślałeś sobie, że chciałbyś, aby czas się zatrzymał, to właśnie ta pułapka. Wszystko płynie. Nie jesteś w stanie zatrzymać ani jednej chwili na zawsze. Możesz przywołać zdjęcia, pamiątki, filmy. Jednak to będzie tylko wspomnienie.

Życie opiera się na zmianie. Każdego dnia stajesz się kimś innym niż wczoraj (według niektórych koncepcji filozoficznych ciebie z wczoraj już nie ma). Co kilka lat w zasadzie jesteś zupełnie nowym człowiekiem, ponieważ wszystkie twoje komórki w ciele wymieniły się na nowe.

Co jest stałego w życiu? Chyba tylko ludzkie pragnienie pewności i stabilizacji.

Cytaty o życiu i porażkach

Ludzie od “teorii rozwoju” są inni. Ponieważ uważają, że zdolności nabywają za sprawą radzenia sobie z wyzwaniami, doświadczenie porażki ma dla nich zupełnie inne znaczenie: jest dowodem na to, że doszli do swoich aktualnych granic. Jeśli by tak nie było, nie odnieśliby porażki.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Stałość jest ułudą, zmiana zaś prowadzi do rozwoju w każdej dziedzinie. Najprostszym przykładem jest oczywiście ewolucja (chociaż to proces powolny). Jednak w codziennym życiu każde wyzwanie przed jakim stajesz sprawia, że stajesz się lepszy.

Jeśli ćwiczysz, najpierw musisz zmęczyć mięśnie aż do progu ich wytrzymałości, aby zregenerowały się silniejsze. Jeśli uczysz się czytać, zaczynasz od łączenia liter, sylab, wyrazów w zdania. Dochodzisz do swojego aktualnego progu możliwości i poprzez ciągłe pragnienie doskonalenia w stylu kaizen robisz więcej.

Ulubiony cytat o życiu z całej książki

Tylko z tego powodu, że istnieją ogrodzenia, jest co atakować.

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Mury, które tworzymy mogą powodować wojny. Konflikty wewnętrzne i zewnętrzne w większości prowokujemy sami. A gdyby tak pozwolić negatywnym emocjom przejść przez naszą głowę? Pogódźmy się z tymi myślami, dajmy im czas i… pozwólmy odejść. W końcu nie jesteś swoim umysłem.

Powyższy artykuł zawiera linki afiliacyjne. Dokonując zakupu książek przez te linki wspierasz działalność strony. Dziękujemy!

Książki wymienione w artykule kupisz tutaj:

Olivier Burkeman Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Joseph Murphy Potęga podświadomości

Eckhart Tolle Potęga teraźniejszości

Daniel Kahneman Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Mihaly Csikszentmihalyi Flow

Jack Canfield, Janet Switzer Zasady Canfielda

Cytaty o życiu szczęście poradnik dla pesymistów książka Olivier Burkeman

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 odpowiedzi na “Ulubione cytaty o życiu z książki Szczęście. Poradnik dla pesymistów Olivier Burkeman”

 • Zofia
  18 marca 2020 w 20:37

  Jestem zachwycona. Dziękuję za treści i czas poświęcony na pisanie artykułów. Miłego wieczoru

  • 20 marca 2020 w 12:44

   Również dziękuję i zapraszam do regularnego odwiedzania 🙂

 • […] Wiem, to trudna część, kiedy jest się perfekcjonistą i ma w głowie dokładną, wypasioną wizję przebiegu całych świąt. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, nawet jeśli zrobisz wszystko według planu, zawsze może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak (chociażby zawini czynnik ludzki). Skup się na tym, na co masz wpływ, abyś nie miała pretensji do siebie samej. A co do całej reszty? Poczytaj trochę stoickiej filozofii. […]

 • 26 lipca 2021 w 22:35

  Przyznam szczerze, że nie słyszałam o tej książce ( ale na moje usprawiedliwienie, chyba nikt nie zna wszystkich książek:)). Zdecydowanie muszę się w nią zaopatrzyć. Cytat, który przykuł moją uwagę: “Jeżeli przywykniesz do luksusowego stylu życia, to twoje życie może stać się nieszczęśliwą, przepełnioną lękiem walką o utrzymanie go.”

 • […] Akceptacja nie oznacza bierności. Skup się na tym, co możesz zrobić, jak zareagujesz. Poczytaj trochę książek o stoickiej filozofii oraz ten artykuł. […]

Instagram