Jak zmniejszyć przedświąteczny stres

Podziel się!

5
(2)

Mamy już listopad, a to prawie jak grudzień, czyż nie? Dla wielu z nas grudzień to czas wzmożonego stresu i napięcia związanego z przedświątecznymi przygotowaniami. W dobie Covid-19 przygotowywanie świąt może stać się jeszcze trudniejsze z uwagi na towarzyszące stale uczucie niepewności. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zmniejszyć przedświąteczny stres, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czy lubisz święta?

Przyznaję, że przez wiele lat święta kojarzyły mi się tylko ze stresem, nerwami, kłótniami i wyrzeczeniami. Nawet, gdy zaczęłam dorosłe życie, poczucie napięcia, niechęci i niepokoju towarzyszyło mi przed każdą Gwiazdką. A jak wiemy, nasze myśli kreują naszą rzeczywistość. Postanowiłam jednak zmienić podejście na właściwsze, czyli podejście systemowe i planistyczne (esencja mojego typu osobowości).

Po przestawieniu sposobu myślenia zaczęłam traktować świąteczne przygotowania po prostu jako coś, czym są – listą zadań do zrobienia. Zawsze w życiu mamy jakieś koszty, a decydując się organizować co roku święta godzimy się z nimi.

Swoją drogą w święta wszystko staje się po prostu ładniejsze, bardziej nastrojowe i takie… ciepłe. Rozświetlone ulice, świąteczna choinka, fajne zimowe ciuchy i do tego świąteczne zapachy – ma to swój nieodparty urok. Jedną z najprzyjemniejszych dla mnie części świątecznych przygotowań jest udekorowanie otoczenia. A dla Ciebie? Na pewno znajdziesz coś, co lubisz w świętach, nawet jeśli będzie to po prostu świąteczna playlista na Spotify.

Jak zmniejszyć przedświąteczny stres?

Potrzebny czas: 30 dni

Oto 7 prostych i skutecznych sposobów na to, jak zmniejszyć przedświąteczny stres?

 1. Zaplanuj Święta z wyprzedzeniem.

  Jeśli zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę, nie tylko możesz przepłacić za prezenty, ale też dostać tylko to, co zostało. Inaczej wygląda przedświąteczna gorączka, jeśli kupisz prezenty z wyprzedzeniem. Tutaj znajdziesz darmową listę prezentów do wydrukowania, a tutaj kalendarz świątecznych przygotowań.Jak zaplanować święta? kalendarz przygotowań świątecznych

 2. Przygotuj dekoracje.

  W moim domu rodzinnym zawsze choinkę ubieraliśmy dopiero w Wigilię. Nigdy mi się ta tradycja nie podobała, dlatego dekoruję dom już na początku grudnia. Jest to też praktyczne rozwiązanie, które umożliwia dokupienie tego, co się zepsuło i ograniczenie stresu 24 grudnia.

 3. Wcześniejsze zakupy świąteczne.

  Wiele rzeczy można kupić wcześniej, zarówno jeśli chodzi o świąteczne dekoracje, zapachy czy też prezenty dla najbliższych. Staram się większość zakupów przedświątecznych robić w listopadzie.Jak stworzyć świąteczną listę zakupów

 4. Pozbądź się nadmiernych oczekiwań

  Wiem, to trudna część, kiedy jest się perfekcjonistą i ma w głowie dokładną, wypasioną wizję przebiegu całych świąt. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, nawet jeśli zrobisz wszystko według planu, zawsze może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak (chociażby zawini czynnik ludzki). Skup się na tym, na co masz wpływ, abyś nie miała pretensji do siebie samej. A co do całej reszty? Poczytaj trochę stoickiej filozofii.

 5. Nie zapomnij o sobie

  Poświęcenie dla innych. Jak to pięknie brzmi, prawda? A może na sam dźwięk tego słowa dostajesz spazmów, bo przed świętami wszystko jest na Twojej głowie? Podziel zadania, wyznacz terminy, deleguj. I nie zapominaj o sobie w tym całym szaleństwie. Nie wszystko Ty musisz zrobić i – wbrew pozorom – niekoniecznie Ty robisz wszystko najlepiej.Jak się ubierać na rozmowę o pracę?

 6. Naucz się mówić nie

  Często godzisz się na to, czego nie chcesz, aby nie zawieść innych? Poczytaj koniecznie, jak grzecznie odmówić. Nie angażuj się w więcej projektów, niż jesteś w stanie zrealizować, zwłaszcza nie przed świętami.Strefa komfortu co to jest

 7. Zostaw smartfon w spokoju

  Tak, możesz wyszukać przepis na świąteczne ciasto, włączyć ulubioną playlistę czy zamówić kilka prezentów, ale w napiętym czasie przedświątecznym, kiedy i tak masz co robić, nie rozpraszaj się dodatkowo smartfonem. Po prostu szkoda czasu.Porównujesz się z innymi? To głupota!

A Ty, co robisz, żeby zmniejszyć przedświąteczny stres?

Jak zmniejszyć przedświąteczny stres?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Jak zmniejszyć przedświąteczny stres?”

 • Zofia
  7 listopada 2020 w 13:18

  Staram się zaplanować : menu, prezenty, zrobić i realizować plan sprzątania . Przez lata powoli dochodziłam do konkluzji: święta nie muszą i przeważnie nie są doskonałe. I to ich wcale nie pozbawia czaru i uroku. Miłego dnia.

 • Michalina
  24 listopada 2020 w 17:11

  Mam planner, w którym rozpisałam harmonogram przedświątecznych przygotowań. Nie czeka mnie za wiele sprzątania, pomaga mi w tym Roomba. Pichcenie biorę na siebie, mąż ma ogarnąć lampki przed domem i zakupy spożywcze. W tym roku spędzamy święta tylko we dwoje więc nie prowadzimy wielkich przygotowań.

  • 24 listopada 2020 w 23:40

   Cudownie, delegacja, automatyzacja i bez zbędnej napinki! 🙂 pozdrawiam i życzę udanych Świąt 🙂

Instagram