Jak ograniczyć używanie smartfona w 6 prostych krokach

Podziel się!

4.8
(15)

Smartfon może zastąpić już nie tylko portfel czy komputer, ale też umożliwić prowadzenie biznesu z dowolnego miejsca na świecie (o ile masz zasięg). Coraz częściej (choć i tak zbyt rzadko) mówi się o uzależnieniu od nowoczesnej technologii. Smartfon jest stałą częścią naszej codzienności. Warto utrzymać nad nim kontrolę, aby to on służył Tobie, a nie Ty jemu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak ograniczyć używanie smartfona w 6 krokach – zapraszam.

Smartfony zostały zaprojektowane w przemyślany sposób, który ma na celu uzależnienie Cię od korzystania z niego na co dzień. Tutaj i tutaj znajdziesz przykładowe informacje na ten temat. W dzisiejszym artykule ograniczymy się tylko do stwierdzenia, że używanie telefonu, a zwłaszcza dotykanie go powoduje wyrzut dopaminy w mózgu. A to prosta droga do uzależnienia.

Jak ograniczyć używanie smartfona w 6 krokach?

Jak ograniczyć używanie smartfona w 6 krokach? Praktyczny poradnik.

 1. Nie sięgaj po telefon od razu po obudzeniu lub tuż przed snem.

  Bardzo łatwo jest ulec pokusie sprawdzania co nowego, gdy tylko otworzysz oczy. To bardzo zły nawyk. Jeśli chwytasz za smartfona przez budzik w telefonie, a potem nie możesz się powstrzymać, zainwestuj w tradycyjny budzik. To będzie bardo dobrze wydane kilkanaście złotych.

 2. Usuń wszystkie powiadomienia z telefonu.

  Tak, wszystkie. Jedyne powiadomienia, które zostawiłam z przyczyn praktycznych to informacje z grupy rodziców ze szkoły syna. Pozostałe wyłączyłam. Tutaj znajdziesz informację, jak to zrobić na iPhone.

 3. Przestań trzymać telefon na stole.

  Co z oczu, to z myśli. Dosłownie! Będziesz o wiele rzadziej sięgać po telefon, jeśli skorzystanie z niego będzie się wiązać z koniecznością pójścia np. do innego pomieszczenia.

 4. Poznaj mój ulubiony tryb w telefonie: Nie przeszkadzać

  Kiedy robisz coś ważnego, ten tryb jest bardzo pomocny. Kiedy pracuję nad projektem wymagającym skupienia (a uwierz mi, większość tego co robisz każdego dnia wymaga skupienia), włączam na iPhone ikonkę księżyca (tutaj szczegółowe informacje o tym trybie).

 5. Uporządkuj swoje aplikacje i social media.

  Może to brutalne, ale unfollow bywa pomocne. Jeśli moje konto na Instagramie Cię nudzi, przestań mnie obserwować. Jeśli boisz się, że przestając obserwować znajomych kogoś obrazisz, a nie chcesz widzieć ich postów i relacji, skorzystaj z funkcji Wycisz posty i relację. Twój czas jest cenny. Usuń też nieużywane aplikacje.

 6. Zaprzyjaźnij się z funkcją Czas przed ekranem

  Funkcję Czas przed ekranem możesz szybko i łatwo włączyć w każdym iPhone. Istnieją też odpowiedniki tej funkcji na telefony z Androidem. Dzięki śledzeniu samego siebie możesz uzyskać zaskakujące wyniki. A już na pewno otworzą Ci się oczy.

Jak ograniczyć używanie smartfona w 6 krokach inforgrafika
Sposoby na ograniczenie używania smartfona
Jak ograniczyć używanie smartfona w 6 krokach?

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 15

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Jak ograniczyć używanie smartfona w 6 krokach”

Instagram