toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces

Podziel się!

4.5
(2)

Jeśli robisz to, co konieczne, a nadal stoisz w miejscu, problem pewnie sięga głębiej. Podobnie jak wdrożone schematy ograniczeń, toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces każdego dnia. W teorii wiesz, że możesz zmienić swoje życie, prawda? Jednak gdy przychodzi co do czego, nie wspierasz samej siebie. Dziś opowiem Ci o trzech toksycznych sposobach myślenia, które bardzo dobrze znam. Doświadczyłam na własnej skórze każdego z nich.

[spacer]

Jeśli uważasz, że małe kroki nie mają znaczenia…

[spacer]

Kiedy zaczęłam ćwiczyć po porodzie, wiedziałam, że powrót do wagi i figury sprzed ciąży zajmie mi trochę czasu. Nie przeszkadzało mi to jednak po każdym treningu stawać przed lustrem i sprawdzać, gdzie są efekty?! Przecież wysilałam się i wylewałam siódme poty przez godzinę! Gdzie mój sześciopak?!

Żyjemy w świecie, w którym każdy chce mieć wszystko od razu. Potrafimy sprawdzać status zamówienia ze sklepu internetowego 10 minut po tym, jak je złożyliśmy. Ktoś nie odpisze od razu na wiadomość lub komentarz, czujemy się urażeni. Jesteśmy coraz bardziej niecierpliwi i chcemy natychmiastowych rezultatów. Wydaje nam się, że te drobne rzeczy, jak codzienny trening, 15 minut z książką przy kawie czy codzienne picie zielonego koktajlu się nie liczą. Bo nie widzimy rezultatów od razu.

Sekret tkwi w tym, że małe kroki składają się na wielkie rezultaty.

Koniecznie przeczytaj artykuł o regule 5 minut. Reguła ta działa także w odniesieniu do budowania nawyków. Masz tylko 15 minut na trening i nawet nie chce Ci się ruszać? Błąd, każdy mały krok to przybliża Cię większego rezultatu. Myślisz, że jak powstał ten blog? Nie, nie siadłam pewnego pięknego dnia i nie napisałam ponad 160 artykułów. Każdego dnia siadam i piszę. Chociażby kilka akapitów do nowego artykułu dla Ciebie. I dla mnie, bo pisanie to wspaniała forma autoterapii.

Co możesz zrobić już dziś?

 • Zmień podejście do czasu. Nawet 10 minut robienia czegoś każdego dnia to ponad godzina tygodniowo.
 • Pamiętaj, że nawet najmniejszy krok przybliża Cię do celu. Nie robiąc nic stoisz w miejscu albo wręcz się cofasz.
 • Wybierz trzy małe kroki, które możesz zrobić (zaplanuj je w blokach czasowych), żeby ruszyć z miejsca.
[spacer]

Jeśli sądzisz, że inni mogą to zrobić, ale nie Ty… ten toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces

[spacer]

Sukces dla każdego oznacza coś innego. Różnimy się oczywiście umiejętnościami, sytuacją życiową i aspiracjami. To, co jest ważne dla Ciebie, może nie mieć znaczenia dla mnie i vice versa. Pomyśl, jak wiele mogłabyś osiągnąć w swoim życiu, gdybyś tylko uwierzyła, że potrafisz.

Moja siostra przez wiele lat nie wierzyła, że może zostać świetnym grafikiem komputerowym. Brak specjalistycznego wykształcenia powstrzymywał ją od działania. Porównywała się z innymi i uznawała, że się nie nadaje. Zmieniła jednak nastawienie i dziś nie tylko czuje się spełniona w pracy, którą uwielbia, ale jest po prostu szczęśliwa! Popełniałam ten sam błąd w swojej karierze zawodowej – uważałam, że jestem gorsza od innych, więc po co się starać? Z tym sposobem myślenia walczę niestety po dziś dzień.

Twoje hobby czy pasja nie musi przełożyć się na karierę zawodową. Ale pamiętaj, że porównywanie się z innymi ludźmi nie ma sensu. Długo w to nie wierzyłam, bo nie rozumiałam różnicy między inspirowaniem się innymi a porównywaniem z innymi.

Co to znaczy porównywać się z innymi?

 • Widzieć kogoś, kto ma to, czego pragniesz i mu zazdrościć.
 • Zrobić coś i porównywać wynik z Twoim niedoścignionym ideałem (to mój problem :))
 • Gdybym tylko miała … to bym wyglądała tak, jak ona.
 • Nie mam …., więc nie mam z nim szans.
 • Miałam ciężkie dzieciństwo, a ona miała wszystko, nigdy jej nie dogonię.

Ten toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces i do niczego Cię nie doprowadzi. Gdyby porównywanie się z innymi działało, osiągnęłabyś już każdy cel, prawda?

Co to znaczy inspirować się innymi?

 • Dostrzec efekt końcowy (np. zadbane, wysportowane ciało) i widzieć, ile to pracy i kosztów (treningi, odżywianie itp.)
 • Traktować innych i ich życie jako inspirację – podoba mi się, co ona ma i też chciałabym to mieć – jak mogę to zrobić?
 • Pytanie, jak mogę zdobyć / osiągnąć coś, co ma / osiągnął ktoś inny jest budujące – tworzysz własny plan działania.
 • Dostrzegać w innych to, co fascynujące i piękne (niekoniecznie fizycznie).
 • Dobrze życzyć innym ludziom, ale szczerze.

Oczywiście to krótkie rozróżnienie między inspiracją a porównywaniem się nie wyczerpuje tematu. Ale różnicę już widzisz.

Inspirowanie się innymi zachęca do działania, porównywanie się do niego zniechęca.

Co możesz zrobić już dziś?

 • Traktuj innych ludzi jako fascynującą inspirację. Od każdego możesz się czegoś nauczyć!
 • Znajdź osobę, która do tej pory wzbudzała w Tobie zazdrość. Wejrzyj w głąb siebie i zapytaj, co chciałabyś osiągnąć / mieć – co Cię w niej drażni? A potem potraktuj tę rzecz jako punkt wyjścia do stworzenia własnego planu działania.
 • Poszukaj inspiracji w innych. Znajdź kogoś, kto osiągnął sukces w dziedzinie, która jest dla Ciebie ważna. A potem rób to, co konieczne, aby osiągnąć swoją wersję tego sukcesu.
 • Nie ma niczego w życiu bez kosztów. Pamiętaj o tym, że działając godzisz się na te koszty.
[spacer]

Jeśli godzisz się na to, co jest…

[spacer]

Oto paradoks: jeśli ciągle robisz rzeczy, które powodują, że jesteś nieszczęśliwa, nie oczekuj, że będziesz się dobrze czuła. To szaleństwo oczekiwać zmiany w życiu ciągle robiąc to samo.

Pułapka tak, jak jest, jest dobrze dopadła też mnie. Niestety, straciłam przez nią kilka lat życia. Dosłownie. Trafiłam na ludzi, którzy nie chcieli zmian i wciągnęłam się w błędne koło, próbując się do nich dostosować. To był kluczowy błąd, który kosztował mnie mnóstwo czasu, pieniędzy i zmarnowanych szans. Nie popełniaj tego błędu. Nie gódź się na mniej.

W tamtych czasach czułam się totalnie nieszczęśliwa. Wszelkie próby ulepszenia życia były tłamszone w zarodku. Pamiętaj, że jeśli uznajesz, że tak, jak jest, jest dobrze, zamykasz się na zmianę. Dla naszego mózgu to wygodne. Bardzo bezpieczne. Ale jeśli gdzieś z tyłu głowy czujesz, że wcale nie jest dobrze, działaj!

Na początku będziesz do bani. I dobrze!

Jeśli boisz się, że dasz ciała, to szczerze – pewnie dasz. Twoje pierwsze działanie będzie niezgrabne. Na siłowni ledwo zrobisz dwie pompki. Twoje pierwsze opowiadanie przeczytane po latach wywoła konsternację. Ale to część drogi. Jak można się rozwinąć, jeśli od razu jest się najlepszym? Gdzie wtedy cała zabawa?

Co możesz zrobić już dziś?

[spacer]

Który toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces?

[spacer]

Teraz chwila na zastanowienie się: który toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces? Czy jest to porównywanie się z innymi, niedocenianie wagi małych kroków, a może uważasz, że zawsze już będzie tak, jak dotychczas? Odkrycie toksycznego sposobu myślenia to pierwszy krok do jego zmiany.

toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces

Oceń post:

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 odpowiedzi na “Toksyczny sposób myślenia sabotuje Twój sukces”

 • Zofia
  13 czerwca 2020 w 21:46

  Dziękuję za wpis i rozszerzanie horyzontów.

 • […] poczucie napięcia, niechęci i niepokoju towarzyszyło mi przed każdą Gwiazdką. A jak wiemy, nasze myśli kreują naszą rzeczywistość. Postanowiłam jednak zmienić podejście na właściwsze, czyli podejście systemowe i […]

 • Joanna
  20 kwietnia 2021 w 14:37

  Bardzo fajny i motywujący post. Krótko i na temat. Moim ulubionym sabotażem jest: po co zaczynać skoro i tak na pewno się nie uda. Smefr Maruda byłyby ze mnie dumny.

  • 21 kwietnia 2021 w 08:49

   Dziękuję za miłe słowa! Z wewnętrznym Smerfem Marudą można walczyć 🙂 pierwszy krok to właśnie uświadomienie sobie, kiedy działamy nawykowo, a to już zrobiłaś 🙂

Instagram