Jak stworzyć świąteczną listę zakupów

Podziel się!

5
(6)

Przedświąteczne zakupy bywają nie lada wyzwaniem. Często stoimy przed problemem, jakim jest stworzenie świątecznej listy zakupów. Niezależnie, czy będzie to lista zakupów spożywczych, lista prezentów czy lista zawierająca potrzebne dodatki. W dzisiejszym wpisie poznasz praktyczne wskazówki, które ułatwią ci stworzenie pełnej i funkcjonalnej listy zakupów świątecznych.

Jedna świąteczna lista zakupów czy kilka mniejszych?

Osobiście co roku dzielę listę na określone działy. W ten sposób szybciej, sprawniej i łatwiej mogę załatwić sprawy z jednej listy. Co roku mam osobne listy świąteczne:

Podział umożliwia skuteczne podzielenie pracy. Jednego dnia załatwiamy prezenty świąteczne, innego zakupy spożywcze, a jeszcze innego dekoracje i dodatki.

Jak napisać listę świątecznych zakupów spożywczych?

Lista świątecznych zakupów spożywczych może przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie, jeśli to my jesteśmy gospodarzami i dbamy o wyżywienie naszych świątecznych gości. Istnieje jednak kilka prostych reguł, dzięki którym lista będzie pomocna w czasie świątecznych przygotowań.

Najważniejszą zasadą, która ułatwia tworzenie świątecznej listy zakupów spożywczych, jest jej podzielenie na konkretne działy. Ja zawsze dzielę na takie kategorie, w jakich spotykam produkty spożywcze w sklepie.

Na jakie działy dzielę listę świątecznych zakupów spożywczych?

  • owoce i warzywa
  • nabiał i jajka
  • mięso i ryby
  • artykuły sypkie
  • produkty do wypieków
  • napoje

Dzięki takiemu prostemu podziałowi patrząc na świąteczną listę zakupów sprawnie i szybko mogę poruszać się w sklepie. Jedyne opóźnienie może mnie spotkać w kolejce do kasy. Jednak i temu można w pewnym stopniu zapobiec, jeśli wybierzesz nietypową godzinę na zakupy przedświąteczne.

Aby oszczędzić czas zdecydowanie polecam zrobienie jak największej części świątecznych zakupów spożywczych przez internet. Bakalie, artykuły sypkie, dodatki piekarnicze czy przyprawy możesz śmiało zamówić w sklepach online. Możesz też skorzystać z usług typu collect dostępnych w dużych sieciach handlowych.

Jak napisać listę prezentów świątecznych?

Temat ten szerzej został omówiony w tym artykule. Dodatkowo znajdziesz tam darmowy PDF do pobrania z gotową listą zakupów oraz listą osób, które możesz chcieć uwzględnić na swojej liście prezentów.

Podstawowe zasady ułatwiające tworzenie listy prezentów świątecznych:

  • w miarę możliwości zacznij kompletować listę wcześniej.
  • zakupy w sklepach internetowych najlepiej zakończ na początku grudnia (10 grudnia jest już ryzykowny).
  • zawsze miej w zanadrzu kilka uniwersalnych upominków dla niezapowiedzianych gości, jak kosz prezentowy, dobre wino czy świecę zapachową.
  • bądź przygotowany także w pracy – miej przy sobie kilka drobiazgów.

Jak zrobić spis potrzebnych dodatków świątecznych i dekoracji?

Jeśli planujesz świąteczną imprezę u siebie w domu, pewnie chcesz zadbać o wyjątkowy nastrój. Oczywiście to dodatki robią w domu odpowiedni klimat, zatem warto zawczasu zastanowić się, co będzie ci potrzebne.

Jeśli masz już jakieś dodatki, bombki czy stroiki z lat ubiegłych, dobrze jest na początku grudnia wyjąć wszystkie ozdoby i je posortować. Co się sfatygowało? Co można wykorzystać na nowo? Czego już nie użyjesz?

Pamiętaj, że zamiast wyrzucać bombki, które już ci się nie podobają, możesz je podarować do pobliskiej szkoły lub przedszkola. Dzieci z pewnością się ucieszą. Podobnie jest z ozdobami świątecznymi, łańcuchami czy nawet choinką.

Gdy wiesz już, jaki jest twój stan posiadania, przystąp do stworzenia prostej listy, na której dokładnie zapiszesz wszystko, czego ci brakuje. Nie pomiń też elementów do tworzenia własnoręcznych dekoracji świątecznych, jeśli takie planujesz.

Oprócz spisu zawierającego potrzebne dekoracje i dodatki, zajrzyj do kuchni i zobacz, jak wygląda zastawa stołowa. Czy masz odpowiednią ilość sztućców, talerzy czy szklanek? A może trzeba dokupić kilka sztuk? Warto to zrobić zawczasu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w Wigilijny poranek.

Jak stworzyć świąteczną listę zakupów

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram